Pytania pacjentów (130)

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Patryk Tokłowicz

    Kontrola za 2 miesiące, czy 2 tygodnie? Jaki jest wiek dziecka? Jaki jest obraz usg stawów i jak ich stabilność w badaniu manualnym? Może lepiej zmienić pieluche na inny sprzęt- szelki, rozwórka? Jest... Więcej


    Co oznacza dla mnie następujący wynik MR barku? Płyn w kaletce podbarkowej oraz płyn w pochewce ścięgna głowy dł. mięśnia dwugłowego ramienia. Rozwarstwione i naderwane ścięgno m nadgrzebieniowego na wysokości przyczepu i od strony jamy stawowej - jak w uszkodzeniu typu PASTA - do weryfikacji w badaniu artro MR Rozerwany kompleks torebkowo więzadłowy górny Po za tym ścięgna tworzące stożek rotatorów w zakresie uwidocznionym w badaniu o zachowanej ciągłości, Mięśnie stożka ( nadgrzebieniowy i podgrzebieniowy oraz obły mniejszy) z widocznymi wczesnymi zmianami o typie konwersji tłuszczowej, poza tym sygnał z mięśni prawidłowy, Mięsień podłopatkowy o zachowanej objętości i prawidłowej intensywności sygnału. Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia z cechami podłużnego rozwarstwione w dalszej części do samego poziomu przyczepu do górnego brzegu panewki Rozerwanie obrąbka stawowego górnego typu SLAOP, po za tym obrąbek stawowy w zakresie uwidocznionym w badaniu wydaje się być o zachowanej ciągłości, Ocena w badaniu bez kontrastu ( badaniem referencyjnym dla oceny obrąbka stawowego jest artro MR) Spłaszczenie górnego brzegu panewki stawowej Głowa kości ramiennej ustawiona w dyskretnym tylnym podwichaniu, ze spłaszczeniem górnego brzegu głowy , oraz dyskretnym zeszlifowaniem - jak Hill Sachs Obrzęk podchrzęstny w górnej części głowy kości ramiennej Zmiany zwyrodnieniowe w stawie obojczykowo barkowym Acromion typu I z wyprostowaniem wolnego końca Przestrzeń podbarkowa prawidłowej szerokości, bez cech ciasnoty.
    KOBIETA, 39 LAT

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Patryk Tokłowicz

    Pytanie jak się on ma do Pani stanu ogólnego? Zakres ruchu, siła mięśniowa. Kiedy występują bóle. Jaką wykonuje Pani pracę? Jak z aktywnością sportową i jak z chęcią powrotu?
    Wówczas leczenie operacyjne.


    Sugeruję wizytę


    Chrząstka szklista w stawie kolanowym bardzo cienka..Mam 29 lat. Na badaniu USG prawego kolana oprócz przesuniętej rzepki w lewo wyszło, że mam chrząstkę cienką, jak u staruszki, a mianowicie jej grubość wynosi do 1,4 mm. Czy to oznacza, że już w młodym wieku mogą mieć problemy ze stawami? Czy mogę jakoś przeciwdziałać jej ścieraniu?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Patryk Tokłowicz

    Przy bocznym przyparciu warto odwiedzić fizjoterapeutę by skorygować jej położenie, można dodatkowo poddać się zabiegowi podania dostawowego preparatu kw. hialuronowego lub PRP.


    Jak leczyc stan zapslny szpiku i kosci biore apap i czasem antybiotyk ketonal gdzie dobry lekarz ktory mnie wyleczy horuje 5 lat

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Patryk Tokłowicz

    Zapalenie kości jest bardzo poważnym stanem oprócz badań radiologicznych trzeba wykonać bad laboratoryjne by potwierdzić rodzaj infekcji i zaplanować zabieg operacyjny. W Polsce jest kilka ośrodków zajmujących się leczeń zapaleń kości:
    Otwock
    Piekary Śląskie
    Lubin


    Sugeruję wizytę


    Dzisiaj grając w siatkówkę źle przyjęłam piłkę. Zaczął mnie boleć i dalej boli kciuk. Nie mogę go w całości wyprostować i zgiąć. Jest to dolna część tego palca, jakby u nasady (nie wiem jak to się profesjonalnie nazywa). Mnie i paru innym osobom wydaje się , że jest wybity. Moje pytanie brzmi: czy powinnam iść do lekarza? Jeśli nie to czy muszę go jakoś usztywniać?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Patryk Tokłowicz

    Nie tylko powinna Pani iść a wręcz Pani musi!
    Trzeba ocenić staw, więzadła, wykluczyć ewentualne złamanie. A co do unieruchomienia według zasady cały palec i śródręcze.


    Pytanie dotyczące rezonans magnetyczny

    Tydzień temu miałem wypadek i uszkodziłem kolano. Dostałem skierowanie na badanie rezonansem magnetycznym. Niestety opis badania budzi wątpliwości i ortopedzi nie są przekonani czy w 100% poprawnie opisuje stan mojego kolana i wg nich nie do końca potwierdza wyniki innych badań (m.in. USG, ruchomość stawu). Sprawa jest poważna, gdyż nie ma pewności, czy więzadło jest naderwane czy zerwane i czy potrzebna jest operacja. Czy znajdzie się we Wrocławiu radiolog, który mógłby udzielić tzw. drugiej opinii? Dostarczę wynik badania MR. Bardzo mi zależy na prawidłowej diagnozie, która w tym momencie nie istnieje.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Patryk Tokłowicz

    Nie leczy się wyniku a Pana, podstawa to korelacja obrazu- który jest notabene "odbiciem" Pana stawu, a badaniem fizykalnym. Jeżeli są wątpliwości, może warto chwilę się wstrzymać, rehabilitacja i kontrolne badanie???


    Sugeruję wizytę


    Badanie MR barku wykazało częściowe rozerwanie ścięgna mięśnia podłopatkowego i częściowe uszkodzenie więzadła obrąbkowo ramiennego górnego czy muszę mieć zabieg,czy istnieje jakaś inna metoda leczenia

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Patryk Tokłowicz

    Nie jest to stan zagrożenia życia, kwalifikacja do zabiegu uwzględnia wiek, stan ogólny, pracę fizyczną, aktywność sportową, zakres ruchu, siłę mięśniową i oczekiwania. Biorąc do razem mamy ogół informacji i dobieramy metodę. Proszę nie liczyć na działanie 0-1, młodego zawodnika piłki ręcznej będzie operować, 60 letniego amatora co najwyżej eurosport'u już raczej nie.


    Pytanie dotyczące artroskopia

    Mam problem ze stopą która sprawia mi ból i jest skrzywiona do wewnątrz nie mogę na niej chodzić stanąć częściowo jest nie ruchoma do tej sytuacji jak podejrzewam przyczyniło się zwichniecie trwa to od 5lat i się stan pogarsza dodam jeszcze że mam polineuropatie czuciowo ruchowa N-R chciałbym się zapytać lub dowiedzieć czy jest możliwość wykonania zabiegu artroskopij stawu skokowego stopy i chciałbym zasięgnąć porady gdzie i do kogo mógł bym się udać z takim problemem byłem u neurologa nic mi nie pomógł ani też nie doradzil

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Patryk Tokłowicz

    Artroskopia st. skokowego raczej tu nie pomoże!
    Należy ocenić cały aparat mięśniowy i szkielet. Zabieg może być potrzebny lub wskazany, ale do tego RTG w pełnym obciążeniu kończyny i to rtg stopy i st. skokowego, badanie fizyklane i później dodatkowe badania konieczne do prawidłowej diagnozy i planu leczenia.
    Powodzenia:)


    Mam zarostowe zapalenie torebki stawowej barku. Aktualnie każdy ruch mnie boli, zaczynam czuć sztywność . Niestety w nocy śpię bardzo krótko w pozycji polsiedzacej ponieważ spanie w pozycji płaskiej powoduje ciągły ból . Czuję także bol w okolicy szyji od strony chorego barku. Czy w takiej sytuacji zasadne by było zastosowanie temblaka? . Leków przeciwbólowych nie zazywam, od lekarza nie dostałam też żadnych zabiegów.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Patryk Tokłowicz

    zarostowe zapalenie torebki czy bark zamrożony- to choroba trwająca nawet do 12 miesięcy. Na chwilę obecną nie posiadając informacji o badaniach obrazowych, zakresie ruchu i sile mięśniowej trudno ocenić stopień zaawansowania. Mogę polecić intensywną rehabilitację- ćwiczenia z fizjoterapeutą, terapia manualna, zabiegii p/ bólowe. Żeby móc ćwiczyć musi choć odrobino mniej boleć- po to są leki p/ bólowe. One nie wyleczą, ale pozwolą na porządną rehabilitację. Razem z prowadzącym lekarzem i po weryfikacji badań można rozważyć iniekcje dostawowe.
    Powodzenia!


    W dzieciństwie przeszłam kilka operacji lewego stawu biodrowego(wrodzone zwichnięcie).Ostatnia operacja zakończyła się dezą wewnątrz i zewnątrz-stawową (1977r.) Czy można przeprowadzić kolejną operację wszczepienia endoprotezy?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Patryk Tokłowicz

    Pytanie czy są jeszcze mięśnie, które miały by tym stawem ruszać i jak z ich unerwieniem. Sama proteza nie pozwoli normalnie chodzić!


Popularne pytania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.