Pytania pacjentów (5)

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Aleksander Yankouski

    Szanowny Panie,
    Kolano, dla ortopedy, to pojęcie zbyt obszerne. Po Pańskim opisie trudno sprecyzować, którą jego część ma Pan na myśli. Mam również pewne wątpliwości czy na pewno została Panu usunięta... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Aleksander Yankouski

    Szanowna Pani,
    Jeśli złamanie było wykluczone, to po naderwaniu więzadeł pobocznych, ich przebudowa czyli tworzenie się blizny może trwać do ośmiu tygodni.
    Przyjmowanie Acenocumarolu powoduje rozrzedzanie... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Aleksander Yankouski

    Szanowna Pani,
    Opisane przez panią objawy są charakterystyczne dla wielu chorób, od zwykłych lub nieswoistych zapaleń stawów stopy po nerwiaki Mortona, dlatego warto udać się na konsultację ortopedyczną... Więcej


    Mam pytanie odnośnie naderwanego ścięgna achillesa. Mam 60 lat i naderwane ścięgno achillesa od około roku, było to wynikiem podania niewłaściwego leku,wskutek którego ścięgno stało się kruche i częściowo pękło. Niestety przez to znacznie pogorszyła się moja aktywność, prawie w ogóle nie uprawiam sportu, znacznie przytyłam, a w dodatku przez utykanie obciążam drugie kolano, które zaczyna mnie boleć. Lekarz zalecił mi oszczędzać ścięgno i ograniczyć chodzenie. Powiedział, że operacja będzie możliwa tylko wtedy jeśli ścięgno się zerwie samo. Zaczęłam się zastanawiać, czy czekanie na samoistne zerwanie ścięgna w ogóle ma sens, czy w takich przypadkach jest możliwa w ogóle operacja? Czy jest możliwość zszycia naderwanego fragmentu czy może lekarze musieliby najpierw sami zerwać całe ścięgno i zszyć je na nowo? Jak długo należy mieć wtedy nogę w gipsie? Chciałabym odzyskać dawną sprawność, bardzo proszę o odpowiedź.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Aleksander Yankouski

    Szanowna Pani,
    Pochopnym jest twierdzenie, że ścięgno Achillesa uległo naderwaniu z powodu podania „niewłaściwego” leku. Zapewne chodziło Pani o podanie leku sterydowego wprost do ścięgna. Nie było błędem podanie takiego leku – ścięgno owszem robi się po nim kruche, ale dopiero po wielu zastrzykach. Natomiast, głównym powodem takiej kruchości jest przewlekły stan zapalny. Taki stan zapalny można również wyciszyć kolagenem lub osoczem bogatopłytkowym (tzw. PRP) podawanym do miejsca zapalnego ( w tym przypadku ścięgna). Są to jednak terapie stosunkowo długo terminowe, i co gorsza, dużo bardziej kosztowne od leczenia sterydami, a do tego nie wszyscy lekarze chcą/ potrafią stosować te metody.
    Najważniejszym w takich przypadkach jest zrobienie badania USG, dzięki któremu można dokładnie określić stopień naderwania ścięgna Achillesa. I tak, do 30% uszkodzonych włókien można leczyć ścięgno zachowawczo, a powyżej 30% można rozważać zabieg operacyjny.
    W przypadku zakwalifikowania do leczenia zachowawczego trzeba odciążyć ścięgno (chodzenie na ok. 4 centymetrowym obcasie lub nawet gips w ustawieniu końskim na 4-6 tygodni); podać miejscowo leki przeciwzapalne do ścięgna lub inną drogą (jonoforeza/fonoforeza).
    Jeżeli mamy wskazania do zabiegu operacyjnego – zapewniam – nie musimy go zrywać ani czekać na samoistne zerwanie. Wzmacnia się struktury ścięgniste (ścięgno) za pomocą przeszczepów autogenicznych. Po takim zabiegu usztywnia się ścięgno na ok. 6 tygodni.
    Po zakończeniu unieruchomienia trzeba poddać się rehabilitacji przez ok. 6-8 tygodni, związanej z potrzebą rozciągnięcia ścięgna Achillesa i rozcięgna podeszwowego.
    Podkreślam jednak, że powyższy opis jest uśrednionym opisem leczenia, wszystko zależy od indywidualnej diagnozy opartego na wynikach badania USG.
    Serdecznie pozdrawiam
    Aliaksandr Yankouski


    Czy warto zrobić usg kolana 3 miesiące po złamaniu rzepki. Na rtg wyszło iż rzepka się zrosla. Czy na usg będzie możliwość lepszego przyjrzenia się zrostu i okolic wokół rzepki?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Aleksander Yankouski

    Po tego rodzaju urazach warto przyjrzeć się dokładnie powierzchni stawowej rzepki. Badanie USG umożliwi precyzyjną ocenę uszkodzenia powierzchni stawowej rzepki oraz ustawienie odłamów po wygojeniu się. Trzeba zauważyć, że w RTG nie zawsze da się precyzyjnie uwidocznić ustawienie wygojonych powierzchni stawowych. A nawet niewielki uskok potrafi wywołać konflikt rzepkowo-udowy.
    Podsumowując, warto wybrać się na konsultację ortopedyczną połączoną z badaniem USG.
    Serdecznie pozdrawiam
    Aliaksandr Yankouski


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.