dr n. med.

Paweł Pietkiewicz

Dermatolog

171 opinii +dodaj

Umów wizytę Zapytaj lekarza 176 umówionych wizyt w ciągu 30 dni

Mam przyjemność być w gronie zaledwie kilku polskich specjalistów dermatologów-wenerologów certyfikowanych przez European Board of Dermatology-Venereology (UEMS-EBDV). Doświadczenie… więcej

Umów wizytę

Kliknij w dogodny termin i umów wizytę. Dostaniesz potwierdzenie na e-mail.

Ocena pacjentów

5

Ogólna ocena
171 opinii

 • Punktualność
 • Zaangażowanie
 • Gabinet
 • P
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Flosmed - sieć przychodni lekarskich w Poznaniu

  Witam. Lekarz bardzo zainteresowany pacjentem. Szczegółowo wypytuje o dolegliwości, w skupieniu wysłucha co nam dolega i bardzo szczegółowo i spokojnie wytłumaczy przebieg leczenia. W moim przypadku zamiast drogiej terapii polecił tańszą metodę i podobno równie skuteczną, co do przebiegu leczenia nie wiele mogę powiedzieć bo dopiero rozpocząłem kurację ale po spotkaniu z lekarzem jestem pełen optymizmu. Gorąco polecam.

 • M
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Flosmed - sieć przychodni lekarskich w PoznaniuUsługa: konsultacje dermatologiczne

  Bardzo sympatyczny lekarz. Dokładnie wysłuchał mojego problemu i pomógł w 100%. Poświęcił mi tyle czasu ile tego potrzebowałam. Nie czułam sie jak jeden z miliona jego pacjentów. Rozpoczął się 3 miesiąc mojego leczenia a moja buzia wyglada już prawie "jak nowa" :) polecam!

 • S
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Flosmed - sieć przychodni lekarskich w PoznaniuUsługa: konsultacje dermatologiczne

  Jestem bardzo zadowolona z wizyty u Pana doktora. Mam AZS 8 już po kilku dniach od wizyty widzę delikatna poprawę mojej skóry, poprzez przepisane przez Pana doktora leki. Wizyta bardzo pozytywna, wywiad z pacjentem, zainteresowanie.

 • A
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Flosmed - sieć przychodni lekarskich w PoznaniuUsługa: konsultacje dermatologiczne

  Lekarz bardzo konkretny, miły, spokojny, wszystko wytłumaczył od a-Z. Ma podejście do pacjenta, wysłucha doradzi, pokieruje, pomoże. Do doktora udałem się na konsultacje z przebarwieniem jak się okazał o to był czerniak., dr od razu umówił mnie w szpitalu Garbary 15 na zabieg wycięcia tych zmian i po dwóch dniach wszystko było wycięte. Dziękujemy M.Z.

 • S
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Flosmed - sieć przychodni lekarskich w Poznaniu

  Polecam. Pan doktor miły, dociekliwy, przeprowadza dokładny wywiad i oględziny doszukując się przyczyn. Dokładnie wyjaśnia sposób leczenia i metody postępowania aby zwalczyć problem. Wizyta wzorowa a na efekty leczenia trzeba jeszcze poczekać, tutaj potrzeba troszkę czasu.

 • Z
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Pan Doktor bardzo solidny, pomógł mi już drugi raz. Wróciłem po kilku latach z powodu nawrotu dolegliwości i jestem bardzo zadowolony z efektów leczenia. Polecam tego lekarza!

 • M
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Flosmed - sieć przychodni lekarskich w PoznaniuUsługa: uczulenie

  Pan doktor ma dobry kontakt z pacjentem. Jest mily i dociekliwy. Profesjonalny jesli chodzi o dobranie skutecznej metody leczenia .

 • R
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl
  Lokalizacja: Flosmed - sieć przychodni lekarskich w PoznaniuUsługa: konsultacje dermatologiczne

  Polecam w 100%. Pan doktor trafnie określił zmiany skórne które u mnie wystąpiły. Atmosfera bardzo miła, można spokojnie zadać pytania i otrzymać konkretne odpowiedzi.

 • R
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Profesjonalista. Duże zainteresowanie pacjentem i jego problemem. Bardzo kontaktowy co eliminuje bariery.polecam

 • M
  Wizyta ze ZnanyLekarz.pl

  Bardzo konkretny lekarz dokladnie wszystko tłumaczy opowiada bardzo szczegółowo o proponowanym leczeniu cierpliwy dla wnikliwych pacjentów jestem zadowolona z wizyty u lekarza

Pytania pacjentów (241)

Martwisz się swoim zdrowiem?

Zadawaj pytania 23 tysiącom lekarzy i specjalistów, odpowiedź na swoje pytanie otrzymasz średnio w przeciągu 48 h, zupełnie za darmo.

Zadaj pytanie naszym specjalistom
 • Witam,
  Moja żona jest w 36 tygodniu ciąży. Od tygodnia cierpi na wysypkę, czerwone krosty które pokrywają już prawie całe jej ciało. Zaczeło się od brzucha, od okolic rozstępów. Z czasem te czerwone krosty rozprzestrzeniły się na łydki, uda, ramiona i przedramiona. Od 4 dni żona jest w szpitalu. Ma wcześniej już zdiagnozowaną cukrzycę ciążową i lekką holeostazę. Jednak lekarze twierdzą, że nie są to wypryski spowodowane holeostazą, ani też pokrzywka ciążowa. W szpitalu nie potrafią jej pomóc. Podają jej lekki na bazie hydrocortyzolu w maściach i kroplówce. Twierdzą, że musi być to jakaś reakcji alergiczna. Sęk w tym że żona nie wprowadzała nic nowego do diety. Krosty te są bardzo swędzące i ciężko jej już wytrzymać bez drapania się. Żona przyjmuje również wapno dosustnie. Na razie nic nie okazało się skuteczne a wysypka rozprzestrzenia się dalej tworząc już duże czerwone plamy. Czy może to być naprawdę reakcja alergiczna na coś co zjadła? Czy nagle mogło zacząć ją uczylać coś co wcześniej tolerowała. Czy może zrobić testy alergologiczne? Czy to przez hormony? Prosimy o pomoc.

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Szanowny Panie,

  Świądowe choroby w okresie ciąży często sprawiają trudności diagnostyczne ginekologom. Żona najprawdopodobniej choruje na PUPPP, chorobę, którą po polsku najłatwiej nazwać polimorficznymi osutkami ciężarnych, a która jest typowa dla III trymetru ciąży i częściej występująca w ciążach bliźniaczych i u matek chłopców. Leczenie jest objawowe - leki p/histaminowe i miejscowe glikokortykosteroidy, ponieważ zmiany wycofują się stopniowo po porodzie, ale ma tendencję do nawrotów w kolejnych ciążach.

  Z wyrazami szacunku,
  dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

 • Witam. Moja 4 letnia córka od kilku tygodni ma problem z łuszczeniem sie skóry na opuszkach palców. Od kilku dni skóra zaczęła schodzić,powodując swędzenie . Paluszki wyglądaja jakby były "odmoczone". Smauruje raczki kremami, bepanthen sensiderm oraz bambino-efekt jest tymczasowy.Bardzo proszę o poradę. Dodam ,że wizyte do dermatologa mamy ustaloną na kwiecień.Pozdrawiam

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  Szanowna Pani,

  Jako, że szereg chorób może powodować objawy przez Panią opisywane (łuszczyca typu Hallopeau, wyprysk ze zużycia, wyprysk kontaktowy, wyprysk kontaktowy alergiczny, wyprysk potnicowy, złuszczanie skóry poinfekcyjne, grzybice skóry), niemożliwa będzie porada bez zbadania córki i określenia przyczyny.

  Z wyrazami szacunku,
  dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

Doświadczenie i kwalifikacje

O mnie

 • Mam przyjemność być w gronie zaledwie kilku polskich specjalistów dermatologów-wenerologów certyfikowanych przez European Board of Dermatology-Venereology (UEMS-EBDV).

  Doświadczenie zawodowe zdobywałem jako lekarz i wykładowca uniwersytecki przez lata pracy w Katedrze i Klinice Dermatologii Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu, gdzie aktywnie współpracowałem z Pracownią Histopatologii i Immunopatologii oraz Pracownią Autoimmunizacyjnych Dermatoz Pęcherzowych. Aktualnie jestem związany z Poradnią Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii. W obszarze moich szczególnych zainteresowań pozostaje problematyka nowotworów skóry, chorób z autoimmunizacji, chorób tkanki łącznej, reakcji polekowych i chorób skóry związanych z ekspozycją na związki pochodzenia roślinnego.

  Pozostaję członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, European Academy of Dermatology and Venereology, European Association for Cancer Research, New York Academy of Sciences, European Association of Dermato-Oncology oraz International Dermoscopy Society.
  -------------------------------------
  Jeżeli są Państwo zainteresowani możliwością uczestnictwa w badaniu klinicznym w łuszczycy lub atopowym zapaleniu skóry (nowoczesny lek dostarczany przez kilka-kilkadziesiąt miesięcy bezpłatnie przez producenta; niedostępny w leczeniu NFZ/szpitalnym) proszę o kontakt mailowy na adres p.pietkiewicz@mp.pl.
  -------------------------------------
  Podana godzina przyjęcia jest orientacyjna. Prosimy o przybycie 15 minut przed umówioną wizytą.
  Na ocenę znamion barwnikowych należy zarezerwować wizytę 30-minutową (2 terminy z rzędu).
  --------------------------------------
  Osoby niepełnoletnie zgodnie z polskim prawem mogą być przyjęte jedynie w towarzystwie opiekuna prawnego.

Specjalizacje

 • Dermatologia i wenerologia

Ukończone szkoły

 • European Board of Dermatology-Venereology (UEMS-EBDV, Frankfurt/Main, 2016)
 • Podyplomowe Studium Metodologii Badań Naukowych; Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (2013)
 • Wydział Lekarski I; Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (2009)

Publikacje

 • Clinical, histopathological and molecular differences between nodular and superficial basal cell carcinomas may question the common origin of these tumors. (Dermatologic Surgery, Aesthetic Dermatology and Laser Congress. Ateny, 2018)
 • Reviewing putative industrial triggering in pemphigus: cluster of pemphigus in the area near wastewater treatment plant. (Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii, 2017)
 • Analysis of the autoimmune response against BP180 and BP230 in ethnic Poles with neurodegenerative disorders and bullous pemphigoid. (Central European Journal of Immunology, 2017)
 • Accuracy of molecular diagnostics in pemphigus and bullous pemphigoid: Comparison of commercial and modified mosaic indirect immunofluorescence tests as well as enzyme-linked immunosorbent assays. (Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii, 2017)
 • Neurodegenerative disorders, bullous pemphigoid and psoriasis: a comparative study in ethnic Poles indicates that Parkinson’s disease is more relevant to bullous pemphigoid. (Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii, 2017)
 • Comparative diagnostic performance of commercial as well as modified mosaic indirect immunofluorescence assay and ELISAs for the serological evaluation of pemphigus and bullous pemphigoid activity. (Journal of Investigative Dermatology, 2015)
 • Pemfigoid pęcherzowy, łuszczyca a choroby neurodegeneracyjne: badanie porównawcze w warunkach środkowoeuropejskiego uniwersyteckiego oddziału dermatologicznego. (Przegląd Dermatologiczny, 2015)
 • Pemfigoid pęcherzowy z wykwitami typu rumienia obrączkowatego odśrodkowego w odmianie głębokiej u kobiety w średnim wieku w przebiegu zakażenia Treponema pallidum. (Przegląd Dermatologiczny, 2015)
 • Analiza porównawcza wybranych receptorów Fc w autoimmunizacyjnych dermatozach pęcherzowych. (Przegląd Dermatologiczny, 2015)
 • Zagadnienie narażenia pracowniczego na seskwiterpeny laktonowe. (Przegląd Dermatologiczny, 2015)
 • Schorzenia neurodegeneracyjne a pemfigoid pęcherzowy – retrospektywne badanie immunopatologiczne. (Przegląd Dermatologizny, 2015)
 • Leki przeciwnadciśnieniowe a wyzwalanie pęcherzycy – heterogenność schorzeń pęcherzycowych. (Przegląd Dermatologiczny, 2015))
 • Porównanie przydatności diagnostycznej multiparametrycznej immunofluorescencji pośredniej (wykrywającej przeciwciała IgG oraz zmodyfikowanej wykrywającej przeciwciała IgG4) i ELISA w pęcherzycy i pemfigoidzie pęcherzowym. (Przegląd Dermatologiczny, 2015)
 • The early risk of an internal malignancy development in patients with dermatitis herpetiformis seems to be exaggerated. (Journal of Investigative Dermatology, 2015)
 • Rozdział: Choroby pęcherzowe: Pemfigoid pęcherzowy kardynalną kwestią medyczno-społeczną w zakresie autoimmunizacyjnych dermatoz pęcherzowych. [W:] Metody diagnostyczne w dermatologii, wenerologii i mikologii lekarskiej. T. 2. Badania diagnostyczne w wybranych jednostkach chorobowych. Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2015.
 • Rozdział: Zaawansowane techniki obrazowe w dermatologii. [W:] Metody diagnostyczne w dermatologii, wenerologii i mikologii lekarskiej. T. 1. Najczęściej stosowane i najbardziej przydatne techniki diagnostyczne. Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2015.
 • Rozdział: Diagnostyka cytologiczna w dermatologii. [W:] Metody diagnostyczne w dermatologii, wenerologii i mikologii lekarskiej. T. 1. Najczęściej stosowane i najbardziej przydatne techniki diagnostyczne. Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2015.
 • Rozdział: Immunofluorescencja w dermatologii - zarys zagadnienia. [W:] Metody diagnostyczne w dermatologii, wenerologii i mikologii lekarskiej. T. 1. Najczęściej stosowane i najbardziej przydatne techniki diagnostyczne. Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2015.
 • Rozdział: Histopatologia i histochemia w dermatologii - zarys zagadnienia. [W:] Metody diagnostyczne w dermatologii, wenerologii i mikologii lekarskiej. T. 1. Najczęściej stosowane i najbardziej przydatne techniki diagnostyczne. Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2015.
 • Rozdział: Genetyka w łuszczycy i łuszczycowym zapaleniu stawów w aspekcie terapii lekami antycytokinowymi. [W:] Leczenie biologiczne w dermatologii, gastroenterologii i reumatologii u dorosłych i dzieci. Wydanie II, poszerzone i uaktualnione. Wydawnictwo Termedia, Poznań, 2015
 • Bullous pemphigoid and neurodegenerative diseases: A study in a setting of a Central European university dermatology department. (Aging Clinical and Experimental Research, 2015)
 • Contact mucosal-dominant pemphigus vulgaris in a captopril-taking woman with a history of angioedema. (Anais Brasileiros De Dermatologia, 2015)
 • Human dermatitis after skin exposure to Jacobaea vulgaris and spectrum of health hazards induced by this plant to humans and livestock. (Journal of Agromedicine, 2015)
 • A retrospective study of antihypertensives in pemphigus: a still unchartered odyssey particularly between thiols, amides and phenols. (Archives of Medical Sciences, 2015)
 • Unrelated cutaneous expressions of interleukin-6 and neutrophil elastase are also unlinked to IgA antibodies to gliadin nonapeptides, epidermal and tissue transglutaminases in dermatitis herpetiformis. (Journal of Investigative Dermatology, 2014)
 • Issues of autoimmunity and autoinflammation in pemphigus, bullous pemphigoid and dermatitis herpetiformis: comparison of cutaneous pathogeneses. (Experimental Dermatology, 2014)
 • Intake of antihypertensives suspected, according to published reports, of triggering pemphigus by pemphigus patients: The large-scale problem. (Journal of Investigative Dermatology, 2014)
 • Cost-effective algorithm for the differentiation of IgG-mediated subepidermal autoimmune blistering dermatoses. (Journal of American Academy of Dermatology, 2014)
 • Discordant expression of desmoglein 2 and 3 at mRNA and protein levels in nodular and superficial basal cell carcinoma revealed by immunohistochemistry and fluorescent in situ hybridization. (Clinical and Experimental Dermatology, 2014)
 • Ocena użyteczności wykorzystania komórek transfekowanych w diagnozowaniu autoimmunizacyjnych dermatoz pęcherzowych. (Przegląd Dermatologiczny, 2014)
 • Cutaneous expressions of interleukin-6 and neutrophil elastase as well as levels of serum IgA antibodies to gliadin nonapeptides, tissue transglutaminase and epidermal transglutaminase: Implications for both autoimmunity and autoinflammation involvement in dermatitis herpetiformis. (Central European Journal of Immunology, 2014)
 • Autoimmunizacyjne dermatozy pęcherzowe w starości. Spersonalizowane naświetlenie zagadnienia. (Dermatologia Kliniczna, 2014)
 • An attempt to assess the expression of desmogleins 2 and 3 with fluorescent in situ hybridization and immunohistochemistry in basal cell carcinomas. (Journal of Investigative Dermatology, 2013)
 • Rozdział: Malignancy in Relation to Autoimmune Blistering Dermatoses: Molecular and Clinical Aspects. [W:] Highlights in Skin Cancer. Wydawnictwo InTech, Rijeka, 2013
 • Immunoglobulin G4 is prevailing over immunoglobulin G1 in autoimmunity of pemphigus and bullous pemphigoid: analysis of tissue-bound antibodies in active diseases. (Central European Journal of Immunology, 2013)
 • Acroangiodermatitis in a leg amputee using a suction-socket prosthesis: Clinical, histological as well as HHV-8 and CD34 immunohistochemical study. (Polish Journal of Pathology, 2013)
 • Cutaneous expression of neutrophil elastase in relation to IgG autoantibodies to desmogleins 1 and 3 in pemphigus foliaceus and pemphigus vulgaris. (Journal of Investigative Dermatology, 2012)
 • BP180 IgG ELISA jest bardziej użyteczna od BP230 IgG ELISA w diagnozowaniu IgG-zależnych podnaskórkowych autoimmunizacyjnych dermatoz pęcherzowych. (Dermatologia Kliniczna, 2012)
 • Współczesne metody leczenia pęcherzycy zwykłej z punktu widzenia początkującego lekarza. (Dermatologia Kliniczna, 2012)
 • Pemphigoid gestationis in a female with progressive facial hemiatrophy: microchimerism as a speculative shared background is disputable. (Polish Journal of Pathology, 2012)
 • The chancre of pemphigus on the scalp as the first symptom of mucosal-dominant pemphigus vulgaris in an elderly man taking ramipril. (Dermatologia Kliniczna, 2011)
 • A case of bullous pemphigoid with high levels of serum and blister fluid IgG antibodies to BP180 detected with ELISA, but absence of IgG, IgG1, and IgG4 deposits at the dermal-epidermal junction in direct immunofluerescene tests. (Dermatologia Kliniczna, 2011)
 • Increased CXCR4 expression in AsPC1 pancreatic carcinoma cells with RNA interference-mediated knockdown of DNMT1 and DNMT3B. (Biomedicine & Pharmacotherapy, 2010)
 • Tamoxifen epigenetically modulates CXCL12 expression in MCF-7 breast cancer cells. (Biomedicine & Pharmacotherapy, 2010)
 • Typy świecenia immunofluorescencji pośredniej na komórkach HEp-2 a antygeny wykrywane testem typu blot u chorych diagnozowanych w kierunku choroby tkanki łącznej. (Dermatologia Kliniczna, 2009)
 • Skóra okolicy pośladkowej nie jest optymalnym miejscem biopsji do bezpośredniego badania immunofluorescencyjnego w diagnostyce opryszczkowatego zapalenia skóry. Opis przypadku opryszczkowatego zapalenia skóry w odmianie Cottiniego. (Dermatologia Kliniczna, 2009)
więcej

Nagrody i wyróżnienia

 • Scottish Dermatological Society Grant (SDS, Stirling, Szkocja/Wielka Brytania 2017)
 • Euroderm Excellence Grant (European Dermatology Forum, Nicea, Francja, 2015)
 • Société Française de Dermatologie Grant (SFD, Paryż, Francja, 2015)
 • Michael Hornstein Memorial Scholarship (EADV, Walencja, Hiszpania 2015)
 • Wyróżnienie w konkursie na najlepszą pracę eksperymentalną (III Zjazd Sekcji Forum Młodych Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Ossa k. Rawy Mazowieckiej, Polska, 2015)
 • Stypendium doktorskie dla pracowników Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Poznań, Polska, 2015)
 • Pierwsza nagroda w sesji posterowej (XXX Zjazd Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Kraków, Polska, 2012)
 • Pierwsza nagroda w sesji Dermatologii i Wenerologii (9th International Congress of Young Medical Scientists, Poznań, Polska, 2009)
więcej

Znajomość języków

 • angielski

Staże

 • ΡΕΑ Μαιευτική Γυναικολογική Κλινική, Nail surgery course, Ateny, Grecja (2018)
 • Wielkopolskie Centrum Onkologii, Poradnia Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Poznań (2017-2018)
 • Royal Aberdeen Children's Hospital, Paediatric Dermatology, Aberdeen, Szkocja/Wielka Brytania (2017)
 • Queen Elizabeth University Hospital, Department of Dermatology, Glasgow, Szkocja/Wielka Brytania (2017)
 • Royal Hospital for Children; Paediatric Dermatology, Glasgow, Szkocja/Wielka Brytania (2017)
 • Royal Infirmary of Edinburgh, Department of Dermatology, Edynburg, Szkocja/Wielka Brytania (2017)
 • UniversitätsSpital Zürich, Dermatologischen Klinik, Zurych, Szwajcaria (2015)
 • Københavns Universitet, Nordic course on skin surgery, Kopenhaga, Dania (2015)
 • Atelier chirurgie 2 niveau confirmé - JDP 2015, Paryż, Francja (2015)
 • Geneeskundige en Gezondheidsdienst, Amsterdam, Holandia (2014)
 • EADV Brussels Office, Bruksela, Belgia (2014)
 • Oddział Kliniczny Dermatologii Szpitala Uniwersyteckiego im. H. Święcickiego w Poznaniu (2011-2016)
 • Pracownia Autoimmunizacyjnych Dermatoz Pęcherzowych Kliniki Dermatologii UM w Poznaniu (2009-2016)
 • 111 Szpital Wojskowy w Poznaniu (2009-2010)
więcej

Certyfikaty