Zapalenie zatok - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Zapalenie zatok - informacje o chorobie

Przyczyny

  Gdy dochodzi do zaburzeń transportu śluzowo-rzęskowego (mechanizm oczyszczania nosa) lub stanów zapalnych śluzówki nosa powodujących obrzęk i zatkanie ujścia zatok, infekcja może zaatakować błony śluzowe zatok. Bezpośrednio odpowiedzialne za to są wirusy (rhinowirusy, wirusy grypy i paragrypy) i bakterie (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis), rzadziej grzyby.

Powikłania

 
  • Powikłania oczodołowe zapalenia zatok przynosowych
  • Powikłania wewnątrzczaszkowe zapalenia zatok przynosowych

Podział

  Wyróżnia się:
  • ostre zapalenie zatok - objawy utrzymujące się poniżej 3 tygodni, nie powoduje trwałych uszkodzeń błony śluzowej
  • nawracające zapalenie zatok -  występują co najmniej 4 epizody w ciągu roku, przerywane co najmniej 8 tygodniowymi okresami prawidłowego stanu błony śluzowej, nie powoduje trwałych uszkodzeń błony śluzowej
  • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych - objawy trwają dłużej niż 6 tygodni, lub w ciągu roku pojawiły się więcej niż 4 epizody ostrego zapalenia zatok trwające powyżej 10 dni, dochodzi do trwałych uszkodzeń błony śluzowej

Leczenie

  Podstawą jest przyjmowanie antybiotyków przez 10 – 14 dni (ze względu na utrudniony dostęp leków do zatok). Podawane są również leki wspomagające system odpornościowy organizmu w zwalczaniu zakażenia bakteriami. Stosuje się krople lub tabletki powodujące zmniejszenie obrzęku śluzówki. Terapię farmakologiczną wspierają również niesteroidowe leki przeciwzapalne. Dodatkowo wykonuje się płukanie (zabieg Preatza) lub drenaż zatok (punkcja). Zalecane są również zabiegi chirurgiczne endoskopowe (ang. FESS- functional endoscopic sinus surgery). W przypadku infekcji o podłożu alergicznym przyjmuje się donosowo kortykosteroidy.

Diagnoza

  Rozpoznanie następuje na podstawie wywiadu, rynoskopii przedniej (oglądanie błony śluzowej nosa), badania radiologicznego, tomografii komputerowej zatok oraz punkcji zatok.
  łac.  sinusitis paranasales
  Stan zapalny zatok przynosowych. Pojawia się na skutek infekcji wirusowej błon śluzowych nosa połączonej z zakażeniem bakteryjnym, które rozwijają się obejmując również zatoki. Stan zapalny może rozwijać się również w zatokach czołowych, szczękowych, sitowych oraz zatoce klinowej.
  Amerykańska Akademia Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi podaje, iż rozpoznanie można oprzeć na występowaniu 2 „objawów dużych” i 2 „objawów małych”:
  Objawy duże
  • ból lub ucisk w okolicy twarzy
  • uczucie "nabrzmienia" twarzy
  • niedrożność nosa
  • ropna wydzielina w nosie lub jej ściekanie po tylnej ścianie gardła
  • zaburzenia węchu
  • gorączka (zapalenie ostre)
Objawy małe
  • ból głowy
  • przykry zapach z ust
  • bóle zębów
  • kaszel
  • ból lub uczucie zatkania ucha
  • uczucie zmęczenia (zapalenie przewlekłe)
  • stany podgorączkowe (zapalenie przewlekłe)

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - zapalenie zatok

Krystyna Kalicka

Krystyna Kalicka

Laryngolog

Warszawa

Małgorzata Puławska

Małgorzata Puławska

Laryngolog

Warszawa

Krystian Kotiuszko

Krystian Kotiuszko

Laryngolog

Lublin

Grzegorz Śmigielski

Grzegorz Śmigielski

Laryngolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Gdynia

umów wizytę
Wojciech Burdzik

Wojciech Burdzik

Laryngolog

Kraków

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Zapalenie zatok - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 56 pytań dotyczących usługi: Zapalenie zatok

Wyniki badań obrazowych powinny być interpretowane w korelacji z badaniem fizykalnym pacjenta oraz zebranym wywiadem. Proponuję udać się na konsultację do laryngologa.

W przypadku braku objawów typu bóle głowy (w tym w okolicy potylicznej), zaburzeń widzenia, kataru czy spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, można poobserwować zmiany w zatoce. Proponowałabym…

Dzien dobry. Powinien Pan udać się na konsultacje do otolaryngologa, który zbierze dokładny wywiad , zleci RTG a najlepiej TK zatok obocznych nosa i na tej podstawie zaplanuje leczenie. Metronidazol…

Zapalenie zatok - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Powiązane wyszukiwania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.