Zaburzenia lękowe - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Zaburzenia lękowe - informacje o chorobie

Przyczyny i profilaktyka

  Czynnikami wywołującymi chorobę są różne trudne sytuacje życiowe (zmiany, choroby, zagrożenia, śmierć itp.), dlatego ważna jest umiejętność przeżywania ich i rozmawiania o nich, postawa otwartości i umiejętność szukania pomocy. Tłumienie przeżyć może prowadzić do rozwoju różnych chorób, między innymi nerwicy lękowej.

Leczenie

  Podstawą jest psychoterapia, która ma na celu odkrycie przyczyn oraz oswojenie lęków. Często jest ona wspierana podawaniem leków antydepresyjnych.

Diagnoza

  W sytuacji, gdy odczuwanie lęku oraz wywołanych przez niego objawów somatycznych, zaburza codzienne funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą, który oceni stan pacjenta i skieruje na odpowiednią terapię.
  Lęk towarzyszy wszystkim zaburzeniom nerwicowym, jednak w przypadku nerwicy lękowej wysuwa się na pierwszy plan i przejmuje kontrolę nad funkcjonowaniem chorego. Zazwyczaj ten rodzaj nerwicy pojawia się na skutek sytuacji silnego zagrożenia, wywołującej głęboki uraz psychiczny, lub długotrwałego uczucia konfliktu, frustracji. Przeżycia te prowadzą do pojawiania się u pacjenta silnego przerażenia połączonego z wegetatywnymi reakcjami organizmu, co jest cechą charakterystyczną nerwicy lękowej. W niektórych przypadkach prowadzi do rozwoju fobii.

Eksperci - zaburzenia lękowe

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Ewa Ławicka-Szczęch

Ewa Ławicka-Szczęch

Psycholog

Poznań

Wojciech Kulaszewski

Wojciech Kulaszewski

Psychiatra

Wałbrzych

Ewa Kąca

Ewa Kąca

Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta

Warszawa

Maciej Klimarczyk

Maciej Klimarczyk

Psychiatra, Psychoterapeuta, Seksuolog

Bydgoszcz

Edyta Kołodziej-Szmid

Edyta Kołodziej-Szmid

Psychoterapeuta, Psycholog, Seksuolog

Gdańsk

Cecylia Hajduk

Cecylia Hajduk

Psycholog, Terapeuta

Tarnów

Zaburzenia lękowe - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 62 pytań dotyczących usługi: Zaburzenia lękowe

mgr Anna Bernatowska
mgr Anna Bernatowska
Psychoterapeuta, Psycholog
Warszawa
Witam, same leki wygłuszają objawy nerwicowe, ale to w jakim stopniu zadziałają często jest kwestją indywidualną. Zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą, ponieważ psychoterapią można na stałe…
6 odpowiedzi

mgr Piotr Włodarczyk
mgr Piotr Włodarczyk
Psychoterapeuta, Psycholog
Opole
Dzień dobry. Myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do psychoterapeuty na konsultacje i zobaczenie z czego lęki, niepokój może wynikać i przepracowywać go. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
5 odpowiedzi

lek. Krzysztof Gil
lek. Krzysztof Gil
Psychiatra, Terapeuta
Kraków
Przy objawach psychotycznych odradzam niekonwencjonalne leczenie. W swojej praktyce jeszcze nie spotkałem się z poprawą, raczej - z koniecznością hospitalizacji.
Pozdrawiam.
5 odpowiedzi

Zaburzenia lękowe - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.