Zaburzenia lękowe - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Zaburzenia lękowe - informacje o chorobie

Przyczyny i profilaktyka

  Czynnikami wywołującymi chorobę są różne trudne sytuacje życiowe (zmiany, choroby, zagrożenia, śmierć itp.), dlatego ważna jest umiejętność przeżywania ich i rozmawiania o nich, postawa otwartości i umiejętność szukania pomocy. Tłumienie przeżyć może prowadzić do rozwoju różnych chorób, między innymi nerwicy lękowej.

Leczenie

  Podstawą jest psychoterapia, która ma na celu odkrycie przyczyn oraz oswojenie lęków. Często jest ona wspierana podawaniem leków antydepresyjnych.

Diagnoza

  W sytuacji, gdy odczuwanie lęku oraz wywołanych przez niego objawów somatycznych, zaburza codzienne funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą, który oceni stan pacjenta i skieruje na odpowiednią terapię.
  Lęk towarzyszy wszystkim zaburzeniom nerwicowym, jednak w przypadku nerwicy lękowej wysuwa się na pierwszy plan i przejmuje kontrolę nad funkcjonowaniem chorego. Zazwyczaj ten rodzaj nerwicy pojawia się na skutek sytuacji silnego zagrożenia, wywołującej głęboki uraz psychiczny, lub długotrwałego uczucia konfliktu, frustracji. Przeżycia te prowadzą do pojawiania się u pacjenta silnego przerażenia połączonego z wegetatywnymi reakcjami organizmu, co jest cechą charakterystyczną nerwicy lękowej. W niektórych przypadkach prowadzi do rozwoju fobii.

Eksperci - zaburzenia lękowe

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Grzegorz Wojas

Grzegorz Wojas

Terapeuta, Psycholog, Seksuolog

Warszawa

Piotr Szałek

Piotr Szałek

Psycholog

Łódź

Marta Bartczak-Praczkowska

Marta Bartczak-Praczkowska

Psycholog, Terapeuta

Poddębice

Anna Napiórkowska-Jęczmionka

Anna Napiórkowska-Jęczmionka

Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta

Oborniki

Aleksandra Janiszewska

Aleksandra Janiszewska

Psycholog, Psychoterapeuta

Bydgoszcz

Aleksandra Janiszewska

Aleksandra Janiszewska

Psycholog, Psychoterapeuta

Bydgoszcz

Zaburzenia lękowe - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 58 pytań dotyczących usługi: Zaburzenia lękowe

 Agata Pawlicka - Czarny
Agata Pawlicka - Czarny
Psychoterapeuta, Terapeuta
Wrocław
Ataki paniki nie pojawiają się bez powodu. Wystraszyła się Pani i nie ma się co temu dziwić. Jako kierowca na autostradzie mogła Pani liczyć tylko na siebie, więc dobrze zadbała Pani o to dzwoniąc…
6 odpowiedzi

Opisane powyżej leczenie nie jest typowe dla nerwicy lękowej. Wskazane byłoby przeprowadzenie dokładnej diagnostyki psychologicznej, aby upewnić się, czy jest to na pewno nerwica. Konieczne jest…
3 odpowiedzi

mgr Adrian Szafrański
mgr Adrian Szafrański
Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta
Rzeszów
Witam. Branie leków psychotropowych w moim przekonaniu ma sens tylko i wyłącznie gdy łączy się ich zażywanie z regularnym uczestniczeniem w sesjach psychoterapeutycznych. Ja pracuje w nurcie…
7 odpowiedzi

Zaburzenia lękowe - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.