Zaburzenia lękowe - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Zaburzenia lękowe - informacje o chorobie

Przyczyny i profilaktyka

  Czynnikami wywołującymi chorobę są różne trudne sytuacje życiowe (zmiany, choroby, zagrożenia, śmierć itp.), dlatego ważna jest umiejętność przeżywania ich i rozmawiania o nich, postawa otwartości i umiejętność szukania pomocy. Tłumienie przeżyć może prowadzić do rozwoju różnych chorób, między innymi nerwicy lękowej.

Leczenie

  Podstawą jest psychoterapia, która ma na celu odkrycie przyczyn oraz oswojenie lęków. Często jest ona wspierana podawaniem leków antydepresyjnych.

Diagnoza

  W sytuacji, gdy odczuwanie lęku oraz wywołanych przez niego objawów somatycznych, zaburza codzienne funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą, który oceni stan pacjenta i skieruje na odpowiednią terapię.
  Lęk towarzyszy wszystkim zaburzeniom nerwicowym, jednak w przypadku nerwicy lękowej wysuwa się na pierwszy plan i przejmuje kontrolę nad funkcjonowaniem chorego. Zazwyczaj ten rodzaj nerwicy pojawia się na skutek sytuacji silnego zagrożenia, wywołującej głęboki uraz psychiczny, lub długotrwałego uczucia konfliktu, frustracji. Przeżycia te prowadzą do pojawiania się u pacjenta silnego przerażenia połączonego z wegetatywnymi reakcjami organizmu, co jest cechą charakterystyczną nerwicy lękowej. W niektórych przypadkach prowadzi do rozwoju fobii.

Eksperci - zaburzenia lękowe

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Grzegorz Wojas

Grzegorz Wojas

Terapeuta, Psycholog, Seksuolog

Warszawa

Piotr Szałek

Piotr Szałek

Psycholog

Łódź

Marta Bartczak-Praczkowska

Marta Bartczak-Praczkowska

Psycholog, Terapeuta

Poddębice

Aleksandra Janiszewska

Aleksandra Janiszewska

Psycholog, Psychoterapeuta

Bydgoszcz

Aleksandra Janiszewska

Aleksandra Janiszewska

Psycholog, Psychoterapeuta

Bydgoszcz

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Psychiatra

Bydgoszcz

Zaburzenia lękowe - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 61 pytań dotyczących usługi: Zaburzenia lękowe

mgr Piotr Włodarczyk
mgr Piotr Włodarczyk
Psychoterapeuta, Psycholog
Opole
Dzień dobry. Myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do psychoterapeuty na konsultacje i zobaczenie z czego lęki, niepokój może wynikać i przepracowywać go. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
5 odpowiedzi

lek. Krzysztof Gil
lek. Krzysztof Gil
Psychiatra, Terapeuta
Kraków
Przy objawach psychotycznych odradzam niekonwencjonalne leczenie. W swojej praktyce jeszcze nie spotkałem się z poprawą, raczej - z koniecznością hospitalizacji.
Pozdrawiam.
5 odpowiedzi

Nie wiem w jakiej dawce przyjmuje Pani Aciprex, ale 3 tygodnie brania leku to krótko. Jeśli doszło do chociaż minimalnej poprawy to znaczy, że lek działa i warto go kontynuować. Jeśli obj. uboczne…
5 odpowiedzi

Zaburzenia lękowe - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.