Zaburzenia lękowe - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Zaburzenia lękowe - informacje o chorobie

Przyczyny i profilaktyka

  Czynnikami wywołującymi chorobę są różne trudne sytuacje życiowe (zmiany, choroby, zagrożenia, śmierć itp.), dlatego ważna jest umiejętność przeżywania ich i rozmawiania o nich, postawa otwartości i umiejętność szukania pomocy. Tłumienie przeżyć może prowadzić do rozwoju różnych chorób, między innymi nerwicy lękowej.

Leczenie

  Podstawą jest psychoterapia, która ma na celu odkrycie przyczyn oraz oswojenie lęków. Często jest ona wspierana podawaniem leków antydepresyjnych.

Diagnoza

  W sytuacji, gdy odczuwanie lęku oraz wywołanych przez niego objawów somatycznych, zaburza codzienne funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą, który oceni stan pacjenta i skieruje na odpowiednią terapię.
  Lęk towarzyszy wszystkim zaburzeniom nerwicowym, jednak w przypadku nerwicy lękowej wysuwa się na pierwszy plan i przejmuje kontrolę nad funkcjonowaniem chorego. Zazwyczaj ten rodzaj nerwicy pojawia się na skutek sytuacji silnego zagrożenia, wywołującej głęboki uraz psychiczny, lub długotrwałego uczucia konfliktu, frustracji. Przeżycia te prowadzą do pojawiania się u pacjenta silnego przerażenia połączonego z wegetatywnymi reakcjami organizmu, co jest cechą charakterystyczną nerwicy lękowej. W niektórych przypadkach prowadzi do rozwoju fobii.

Eksperci - zaburzenia lękowe

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Ewa Ławicka-Szczęch

Ewa Ławicka-Szczęch

Psycholog

Poznań

Joanna Zapała

Joanna Zapała

Psycholog, Psychoterapeuta

Poznań

Edyta Kołodziej-Szmid

Edyta Kołodziej-Szmid

Psychoterapeuta, Psycholog, Seksuolog

Gdańsk

Cecylia Hajduk

Cecylia Hajduk

Psycholog, Terapeuta

Tarnów

Anna Tulczyńska

Anna Tulczyńska

Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta

Warszawa

Justyna Borecka

Justyna Borecka

Seksuolog, Psycholog, Terapeuta

Warszawa

Zaburzenia lękowe - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 67 pytań dotyczących usługi: Zaburzenia lękowe

 Ewelina Włodarz-Zając
Ewelina Włodarz-Zając
Psychoterapeuta, Psycholog
Dąbrowa Górnicza
Witam, jak najbardziej farmakoterapia + psychoterapia byłaby dobrym połączeniem w leczeniu tego zaburzenia. Myślę, że mierzy się pan/pani z ewentualnym podjęciem psychoterapii i jednoczesnym…
1 odpowiedzi

mgr Irena Mielnik-Madej
mgr Irena Mielnik-Madej
Psycholog, Terapeuta
Kraków
Dzień Dobry Panu,
Nie napisał Pan, jak długo jest leczony farmakologicznie - w początkowym etapie leczenia, mogą pojawiać się symptomy zasygnalizowane przez Pana.
Jest potrzeba około…
2 odpowiedzi

Sygnałem powrotu do zdrowia w przypadku terapii zaburzeń lękowych („nerwicy”) jest ustąpienie lub znaczne zmniejszenie dolegliwości – poprawa koncentracji, spadek odczuwania depersonalizacji…
1 odpowiedzi

Zaburzenia lękowe - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.