Łysienie typu męskiego - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Łysienie typu męskiego - informacje o chorobie

Ten typowy dla mężczyzn proces łysienia nazywa się w medycynie Alopecia androgenetica i niestety nie znaleziono dotychczas skutecznego środka, który by ten proces zatrzymał albo odwrócił. Bardzo rozmaity przebieg łysienia powoduje, że zarówno już dwudziestolatek jak i mężczyzna pięćdziesięcioletni mogą mieć ostatecznie ukształtowaną łysinę. Jednak wspólną dla obu cechą jest wianuszek włosów z tyłu głowy i nad uszami. Zapis genetyczny powoduje, że włosy te nie są wrażliwe na działanie testosteronu i na tym obszarze do łysienia nie dochodzi. Właśnie wykorzystanie tego zjawiska jest postawą do transplantacji włosów.
 

Zakres typowego łysienia męskiego uwarunkowany jest genetycznie. Kod genetyczny określonej grupy "cebulek" włosowych powoduje, że od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej reagują one na obecność hormonów męskich i stopniowo przestają wytwarzać włosy.

Dotychczas nie znaleziono środka, który by ten proces zatrzymał lub odwrócił.

Przyczyny

Typowe łysienie męskie jest uwarunkowane genetycznie. Komórki rozrodcze włosa znajdujące się u jego podstawy posiadają kod genetyczny, który z góry określa ich wrażliwość i podatność na działanie hormonu męskiego - testosteronu. Wytwarzany od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej testosteron powoduje, że część mieszków włosowych w pewnych okolicach głowy zaczyna coraz wolniej wytwarzać włosy, stają się one coraz cieńsze, aż do ich zupełnego zaniku, podczas gdy na przykład mieszki na brodzie i pod pachami, pobudzane przez testosteron, dopiero od tego momentu zaczynają wytwarzać dojrzałe włosy.

Eksperci - łysienie typu męskiego

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Juliusz Prandecki

Juliusz Prandecki

Lekarz medycyny estetycznej

Warszawa

Grażyna Broniarczyk-Dyła

Grażyna Broniarczyk-Dyła

Dermatolog

Łódź

Sylwia Cybulska

Sylwia Cybulska

Dermatolog

Wrocław

Ryszard Galus

Ryszard Galus

Dermatolog

Warszawa

Marta Wieczorek

Marta Wieczorek

Dermatolog

Warszawa

Irmina Olejniczak - Staruch

Irmina Olejniczak - Staruch

Dermatolog, Lekarz medycyny estetycznej

Łódź

Łysienie typu męskiego - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.