Klasterowy ból głowy - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Klasterowy ból głowy - informacje o chorobie

  ang.  cluster headache
  Dawniej nazywany był bólem głowy Hortona. Jest bólem napięciowym skupiającym się zazwyczaj wokół oka. Angielskie słowo cluster oznacza m.in. zgrupowanie, skupisko. Napady bólowe mają charakter okresowy, indywidualny dla jednostki. Najczęściej pojawiają się raz lub dwa razy do roku u osób po 20 r. ż. (częściej u mężczyzn). Okres napadowy, tzw. klaster może trwać do kilku miesięcy i objawiać się kilku-, kilkunastominutowymi (do trzech godzin) bólami pojawiającymi się do 8 razy na dobę (także w nocy). Może promieniować do szczęki, karku lub ramienia. Klasterowy ból głowy często bywa nierozpoznany i mylony z bólem migrenowym lub nerwobólem, występuje znacznie rzadziej niż one.

Diagnoza

  Stawiana jest na podstawie wywiadu dotyczącego charakteru bólu, jego nasilenia, częstotliwości oraz lokalizacji. Podejrzenie potwierdzają badania neurologiczne.

Leczenie

  Powinno się odbywać pod nadzorem lekarza specjalisty. Udowodniono, że tlen medyczny wpływa na przebieg ataku i może go przerwać. Chory powinien stale przyjmować leki (np. Imigran-Inject), co zmniejsza występowanie ataków oraz łagodzi ich przebieg. Dobierana jest również indywidualna dieta.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - klasterowy ból głowy

Grzegorz Gardeła

Grzegorz Gardeła

Neurolog

Kraków

Ewa Przywara-Miziołek

Ewa Przywara-Miziołek

Neurolog, Psychiatra

Gliwice

Kornelia Miezianko

Kornelia Miezianko

Neurolog

Wrocław

Gabriela Gajewska

Gabriela Gajewska

Neurolog

Katowice

Łukasz Machała

Łukasz Machała

Neurolog

Strzelin

Honorata Kuźniak

Honorata Kuźniak

Neurolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Poznań

Klasterowy ból głowy - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Powiązane wyszukiwania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.