Angina - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Angina - informacje o chorobie

  łac.  angina
  Choroba gardła obejmująca błony śluzowe oraz migdałki.  Odpowiadają za nią bakterie  paciorkowce  β-hemolizujące z grupy A. Na początku choroby odczuwalny jest jedynie lekki ból gardła, ale nieleczona infekcja może przerodzić się ostre zapalenie gardła. Angina należy do grupy chorób zakaźnych i jest przenoszona drogą kropelkową.  

Powikłania

  Zdarza się, że przeciwciała wytwarzane przy walce z chorobą w związku z podobieństwem antygenów atakują też zdrowe tkanki, co może wywoływać reumatyzm, zapalenie kłębuszków nerkowych czy ropień okołomigdałkowy (u dzieci  ropień zagardłowy). Do innych powikłań należą zapalenie zatok przynosowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, infekcyjne zapalenie wsierdzia oraz zapalenie wyrostka sutkowatego. Powtarzające się ataki anginy mogą prowadzić do przerostu migdałków.

Leczenie

  Należy jak najszybciej poddać się kuracji antybiotykowej (pochodne penicyliny), które skierowane są przeciwko paciorkowcom z grupy A.  W przypadku uczulenia na penicylinę stosuje się zastępczo makrolidy i klindamycynę. U dzieci, które często przechodzą anginę, czasem sugeruje się usunięcie migdałków.

Eksperci - angina

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Ewa Szafrańska

Ewa Szafrańska

Pediatra, Nefrolog

Wałbrzych

Tomasz Kochanowski

Tomasz Kochanowski

Internista

Szczecin

Aurelia Sielużycka

Aurelia Sielużycka

Pediatra

Bydgoszcz

Małgorzata Drewniak-Arent

Małgorzata Drewniak-Arent

Pediatra, Lekarz chorób zakaźnych

Włocławek

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Wojciech Pawłowski

Wojciech Pawłowski

Lekarz rodzinny

Konstancin-Jeziorna

Angina - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 20 pytań dotyczących usługi: Angina

Sam biały nalot na migdałkach nie jest wystarczającym objawem do rozpoznania anginy. Angina to wysoka gorączka, silny ból gardła, obrzęk błony śluzowej gardła, stan zapalny migdałków podniebiennych…
1 odpowiedzi

Jeśli stwierdzi Pani brak poprawy w ostatnich dniach przyjmowania antybiotyku , proszę zgłosić się ponownie do lekarza.
2 odpowiedzi

lek. Agnieszka Morańda
lek. Agnieszka Morańda
Alergolog, Pediatra
Kraków
APAP Czyli Paracetamol ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorczkowe.W anginie złagodzi dolegliwosci ale pełnego wyleczenia raczej nie zapewni
4 odpowiedzi

Angina - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.