Afta - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Afta - informacje o chorobie

  łac.  aphtosis
  Wykwit na błonie śluzowej jamy ustnej, wargach lub języku. Bolesne owrzodzenie o owalnym kształcie z żółtawym nalotem przykrywającym nadżerkę, otoczone czerwonym pierścieniem, świadczy o stanie zapalnym. Afta ma zwykle około 5 mm średnicy, ale zdarzają się mniejsze lub większe (od 1mm do 2 cm). Najczęściej pojawiają się między 10 a 40 r. ż. Do objawów należą pieczenie i miejscowy ból, a czasem również gorączka i powiększenie węzłów chłonnych.

Przyczyny

  • urazy mechaniczne, takie jak: uszkodzenie błony śluzowej podczas mycia zębów, czy zabiegu dentystycznego lub przygryzienia
  • niedobory witamin i składników mineralnych: witaminy B12, żelaza czy kwasu foliowego
  • żywność (a dokładniej dodawane do niej konserwanty)
  • przyjmowanie silnych antybiotyków
  • autoagresja komórek
  • zapalenie jelit
  • zakażenie wirusem HIV
  • białaczka (jeśli występuje także leukopenia i małopłytkowość krwi)
A także stres, gorączka, alergie oraz zmiany hormonalne.

Leczenie

  Niekiedy leczenie następuje samoistnie. Wskazane jest unikanie żywności wywołującej nadżerki oraz przyjmowanie witamin i minerałów (witamina B12, żelazo, kwas foliowy). Czasem lekarz może zastosować środki koagulacyjne i przyżegające. Można też stosować leki przeciwbólowe, a także płukanki antyseptyczne (np. napar z szałwii). Powtarzające się, cięższe postacie choroby, wymagają leczenia antybiotykami lub sterydami.
Pojedyncze afty goją się zazwyczaj w ciągu 7 - 10 dni.

Aftoza nawrotowa (stomatitis aphtosa)

  Pojawiające się częściej niż raz w roku afty świadczą o nawrotowej odmianie choroby i wymagają szczególnej troski. Udowodniono, że dużą rolę odgrywają w tym przypadku czynniki genetyczne. Jeśli jedno z rodziców chorowało na aftozę nawrotową, 30% dzieci dziedziczy chorobę; jeśli chorowali oboje rodzice – 90%. Rzut choroby trwa od 4 do 8 dni i może się powtarzać przez całe lata. W przypadku aftozy nawrotowej należy się zgłosić na dodatkowe badania w celu wyeliminowania innych chorób.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - afta

Wioletta Nowicka

Wioletta Nowicka

Stomatolog

Rawa Mazowiecka

Robert Wcisło

Robert Wcisło

Stomatolog

Częstochowa

Karolina Kozera-Wojtan

Karolina Kozera-Wojtan

Dermatolog, Dermatolog dziecięcy, Wenerolog

Warszawa

umów wizytę
Izabela Sierpińska

Izabela Sierpińska

Stomatolog, Stomatolog dziecięcy

Warszawa

Kacper Kropielnicki

Kacper Kropielnicki

Stomatolog

Poznań

Karolina Roztropińska-Pych

Karolina Roztropińska-Pych

Stomatolog, Protetyk stomatologiczny

Rawa Mazowiecka

Afta - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 2 pytań dotyczących usługi: Afta

Proponuję wykonać badania podstawowe: morfologię i CRP. Ze względu na przyjmowanie antybiotyków dziecko jest w grupie ryzyka zakażeń grzybiczych (m.in. jamy ustnej), dlatego przy nawrocie aft…

Witam, jako kardiolog obawiam się nie będę mogła dużo pomóc, gdyż Pani problem jest spoza mojej dziedziny. Proponuję jeszcze konsultację lekarza chorób zakaźnych oraz lekarza immunologa - stwierdzona…

Afta - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.