Zdjęcie zbliżenia oka

Czy to zespół suchego oka?

Napisano przez w Okulistyka03 listopada 2014 Brak komentarzy.

„Zespół suchego oka” to obecnie jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinetach okulistycznych, chociaż pacjenci zwykle nie zdają sobie sprawy, że „tu jest pies pogrzebany”. Na wizycie okulistycznej skarżą się na stopniowe pogorszenie widzenia i oczekują tylko recepty na mocniejsze okulary lub soczewki kontaktowe, które powinny załatwić „ten problem”. A po specjalistycznym badaniu często okazuje się, że diagnoza jest inna.Ma Pan/ Pani problem z suchością oka – takie zdanie pada kilka razy dziennie w moim gabinecie, co spotyka się zwykle ze zdziwieniem i zaskoczeniem większości pacjentów, przekonanych o tym, że korekta widzenia załatwi całą sprawę.

Wbrew pozorom „suche oko” nie jest chorobą związaną wyłącznie z podeszłym wiekiem. Co więcej, to schorzenie stało się obecnie plagą wśród osób młodych lub wręcz bardzo, bardzo młodych. Ale nie ma się co dziwić. Telefon komórkowy dla dzieci i młodzieży to nie jest na co dzień urządzenie do wykonywania i odbierania połączeń. To sposób na nawiązanie komunikacji ze światem zewnętrznym, w szeroko pojętym zakresie. Nie jesteś w sieci, to znaczy, że nie istniejesz..

Ale oczywiście ten problem nie dotyczy wyłącznie młodego pokolenia. Druga grupa pacjentów dotkniętych tym schorzeniem to osoby w wieku średnim, zwykle związane z komputerami zawodowo. Niestety jest już coraz mniej profesji, które nie wymagają wielogodzinnego ślęczenia przed monitorami. Jeśli do tego dodać niesprzyjające warunki – sztuczne oświetlenie, klimatyzacje to zagrożenie wzrasta. A na „zespół suchego oka” dodatkowo może wpływać przyjmowanie wielu leków – przeciwbólowych, hormonalnych, antydepresyjnych, leczących trądzik, i wiele, wiele innych.

Jest też trzecia grupa pacjentów obciążonych tym schorzeniem, są to osoby w wieku starszym. W tym przypadku odpowiedzialne za to są takie choroby jak cukrzyca, reumatyzm czy zaburzenia hormonalne oraz problemy związane ze starzeniem się aparatu ochronnego oka.

Ponieważ nie ma zatem żadnej grupy wiekowej wolnej od tej przypadłości, dlatego warto się przebadać, aby stwierdzić, czy i mi nie zagraża ta choroba. Tym bardziej, że jest obecnie wiele środków, które są bardzo skuteczne i mogą ten zespół chorobowy wyleczyć.

A teraz krótki test – czy jesteś zagrożony „zespołem suchego oka”?

1. Czy wieczorem masz wrażenie zmęczenia oczu i pogorszenia

widzenia?

2. Czy zdarza Ci się odczuwać ból i pieczenie oczu?

3. Czy masz wrażenie „piasku pod powiekami” lub ciała obcego?

4. Czy Twoje oczy stały się nadwrażliwe na światło?

5. Czy masz uczucie suchości lub nadmiernego łzawienia?

6. Czy zauważyłeś, że częściej mrugasz?

7. Czy spędzasz przed monitorem komputera, laptopa,

komórki lub telewizora więcej niż 5 godzin dziennie?

8.Czy pracujesz w pomieszczeniu klimatyzowanym

przy sztucznym oświetleniu?

9. Czy często używasz klimatyzacji podczas jazdy samochodem?

10. Czy przyjmujesz leki hormonalne, antydepresyjne?

Jeśli odpowiedziałeś pozytywnie na minimum 50% pytań z obu grup, to prawdopodobnie masz „zespół suchego oka”!

Twój okulista Już na Ciebie czeka.