Zdjęcie człowieka z zespołem bolesnego barku

Zespół bolesnego barku

Napisano przez w Fizjoterapia24 lutego 2015 Brak komentarzy.

Bardzo często w pracy z pacjentem fizjoterapeuta spotyka się ze sformułowaniem „Zespół Bolesnego Barku” (ZBB). Jest to określenie potocznie używane dla określenia bolącego barku. Nie ma jednak tak nazwanej jednostki chorobowej, dysfunkcji, urazu itp.

Budowa stawu barkowego jest bardzo skomplikowana. Składa się on z trzech kości (kość ramienna, obojczyk, łopatka), z dużej ilości mięśni krótkich i licznych więzadeł i kaletek. Zespół Bolącego Barku jest tylko wskazaniem, co pacjenta boli, czyli w tym przypadku bark. Jest to określenie ogólne i nikt nie ma problemu z takim stwierdzeniem. Natomiast do zadania terapeuty należy odnalezienie przyczyny i źródła bólu.

Objawem jest oczywiście ból w obrębie stawu barkowego czasem promieniujący wzdłuż, aż do nadgarstka i uniemożliwia wykonywania pewnych ruchów. Natomiast co powoduje tą bolesność, tej informacji nie zawiera – ZBB. Powody tego bólu mogą być różne: czasem stan zapalny, czasem uraz mechaniczny a czasem promieniowanie bólu na bark z odcinka szyjnego kręgosłupa. Dopiero dokładne zbadanie i testowanie poszczególnych mięśni, stawów i więzadeł wskazuje, jakie tkanki są zajęte chorobowo lub uległy uszkodzeniu. Może to być przykładowo zapalenie kaletki stawowej, uszkodzenie któregoś z mięśni tworzących stożek rotatorów (przyczep kilku mięśni na k. ramiennej), lub zmiana zwyrodnieniowa stawu ramiennego. Dokładne zbadanie barku i zdiagnozowanie przyczyn bólu jest bardzo istotne dla przeprowadzenia prawidłowego leczenia i przywrócenia sprawności kończyny. Testy diagnostyczne wskażą terapeucie jaki ruch jest problemem i naprowadzą go na prawidłowe leczenie konkretnej struktury.

Tak więc choroba zwana potocznie Zespołem Bolesnego Barku tak naprawdę nie istnieje, istnieją natomiast patologie struktur tworzących staw barkowy. Dobrze przygotowany do pracy fizjoterapeuta potrafi prawidłowo zbadać pacjenta i dokładnie ukierunkować leczenie.

O autorze