Zdjęcie osoby z bólem gardła

Zdrowe gardło? To proste!

Napisano przez w Wskazówki i porady19 marca 2015 Brak komentarzy.

Zmiany temperatury czy zimne powietrze nie sprzyjają utrzymaniu naszego gardła w dobrej kondycji. Nawracająca chrypka, uczucie suchości i ból gardła to tylko kilka dolegliwości, z którymi musimy się borykać w okresie zimowym. Co robić, aby się przed nimi uchronić?

Głównym powodem podrażnienia gardła w okresie zimowym jest suchość powietrza w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu. Kiedy temperatura spada, musimy podkręcać ogrzewanie co powoduje, że poziom wilgotności w czterech ścianach znacznie spada. Nasze gardło staje się podrażnione i odczuwamy nieprzyjemne suchość. W takim wypadku zazwyczaj sięgamy po napoje, by pozornie nawilżyć przełyk. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zadbanie o odpowiednią wilgotność we wnętrzach za pomocą nawilżaczy powietrza.

Zdarza się, że przyczyną zaburzeń górnych dróg oddechowych jest grzyb zalegający w klimatyzacji. Nierzadko powoduje on powracającą chrypkę, suchość czy swędzenie w gardle. W takim przypadku należy skontaktować się ze specjalistą, który fachowym okiem spojrzy i oceni stan klimatyzacji. Warto również regularnie kontrolować stan wentylatorów w naszym samochodzie – to właśnie tam zalegają miliony bakterii powodujących choroby i nieprzyjemne uczucie w gardle.

Kiedy okażę się, że to nie suchość powietrza czy zagrzybiona klimatyzacja, a złośliwy wirus jest źródłem wielu dolegliwości, warto zajrzeć do domowej apteczki. Ulgę naszemu przełykowi przyniesie napar z rumianku lub roztwór z sody oczyszczonej. Równoczesne stosowanie ziołowych tabletek do ssania z pewnością pozwoli nam wyleczyć zaatakowane przez bakterie gardło.

Poprosiliśmy znaną poznańską laryngolog, lek.med. Annę Pasterską, o receptę na zdrowe gardło w okresie zimowym:

Prawidłowe funkcjonowanie gardła w zimie to przede wszystkim oddychanie przez nos, tak aby wdychane powietrze docierające do gardła było ogrzane, nawilżone i oczyszczone. Pamiętajmy także o odpowiedniej ilości spożywanych płynów, nawet do 2 litrów dziennie, powinny być one ciepłe, nie gorące ani zimne, najlepiej niegazowane. Ważne jest unikanie miejsc zapylonych i zadymionych, oczywiście rezygnacja z palenia papierosów i picia wysokoprocentowych alkoholi. Świetnym lekiem na gardło jest wysypianie się, śpijmy w pomieszczeniu dobrze wywietrzonym i nie przegrzanym.

Obecnie wyróżnia się ok. 150 typów wirusów, które mogą zaatakować nasze górne drogi oddechowe. Aby zmniejszyć ryzyko występowania chorób gardła, należy przede wszystkim zadbać o swoją odporność. Naturalne antybiotyki takie jak miód czy czosnek, zwiększą siłę naszego organizmu do walki z bakteriami każdego dnia. Nie można również zapominać o zbawiennej mocy naturalnej witaminy C.

Istotą zdrowia jest także prawidłowa dieta i wystarczająca ilość snu, bez których na polu walki z wirusami jesteśmy skazani na porażkę. Ważne jest również, aby spędzać czas na świeżym powietrzu, nie zapominając o umiarze i odpowiednim stroju dostosowanym do warunków atmosferycznych.

Jeżeli jednak okażę się, że wszystkie domowe sposoby wyleczenia zarażonych lub podrażnionych dróg oddechowych są nieskuteczne, a dotychczasowe dolegliwości jedynie się nasilają, warto skorzystać z porady laryngologa, który odnajdzie źródło naszej niedyspozycji i rozpocznie leczenie.