Zapobiegaj zatrzymaniu wody w organizmie

Napisano przez w Dietetyka21 lutego 2018 Brak komentarzy.

Twórca stwierdzenia „złoty środek”, Arystoteles, całe życie poświęcił na poszukiwanie sposobu na osiągniecie stanu szczęścia. Dziś złoty środek jest uniwersalną metaforą, że ciało, szczególnie nasze wewnętrzne mechanizmy, najlepiej działają w stanie równowagi. Kiedy wahania przesuwają się w jedną, bądź drugą stronę niesie to nieprzyjemne skutki. Zatrzymanie wody bywa szczególnie uciążliwe – czujemy się ociężali, puchną nam kończyny, przybieramy na wadze, możemy być rozdrażnieni i tracić koncentrację.

Jak zapobiec zawczasu „nabieraniu wody” i cieszyć się każdym dniem bez takich bolączek?

Pij dużo wody

Trywialne, a najbardziej skuteczne. Zalecane jest picie co najmniej 2-2,5 litra wody dziennie. Taka ilość może wydawać się „kosmiczna”, należy jednak pamiętać, że część wody dostarczamy z pożywieniem. Osoby aktywne powinny szczególnie zwrócić uwagę na prawidłowe nawodnienie przed, w trakcie i po jednostce treningowej. Kiedy spożywamy mniej niż 1 litr wody dziennie nasz organizm magazynuje wodę w tkance podskórnej na zapas.

Unikaj nadmiaru soli w diecie

Niestety sól nie tylko dodajemy do przygotowywanych potraw. Jeśli nasza dieta obfituje w produkty przetworzone niejednokrotnie dostarczamy do organizmu ilość sodu przekraczającą zalecany poziom normy. Do zaburzenia równowagi osmotycznej dochodzi wtedy na skutek zbyt dużą ilością sodu (składnikiem soli), a potasem. Woda, po wydostaniu się z komórek, zalega w tkankach tworząc obrzęk. Eliminacja w pierwszej kolejności produktów przetworzonych i słonych przekąsek zniweluje nadmiar sodu i przywróci równowagę.

Pamiętaj o aktywności fizycznej

Zbyt mało ruchu, siedzący tryb życia czy pracy, powoduje, że krew wraz z limfą nie krążą prawidłowo. Wolniejsze krążenie nie transportuje płynów do komórek wystarczająco szybko. Tworzą się zastoje w tkankach, a tym samym odczuwamy uciążliwe obrzęki kończyn. Pamiętaj, wystarczy 30 minut dziennie aktywności fizycznej, aby zobaczyć pierwsze efekty najlepszej kuracji, jaką możesz zaserwować swojemu ciału.

Zastosuj zioła w codziennej diecie

Szczególnie zalecamy pokrzywę, która posiada właściwości detoksujące organizm. W przypadku zastosowania ziół w diecie należy pamiętać o systematyczności ich stosowania. Napary należy stosować 3 razy dziennie, aby zaobserwować ich efekty. Oprócz pokrzywy warto sięgnąć po pietruszkę, mniszek lekarski, czystek czy skrzyp.

Warzywa i owoce

Szczególnie te bogate w potas – awokado, banany, pomidory czy seler, pomogą przywrócić wspominaną równowagę osmotyczną. Zwiększenie ilości tego makroskładnika pomoże wyrównać poziom między sodem a potasem. Spożywając więcej warzyw i owoców pozbywamy się nadmiaru wody z tkanek.

Zadbaj o wysypianie się

Brak snu znacząco zaburza gospodarkę hormonalną naszego ciała. Hormony nadnercza, czyli kortyzol (hormon stresu), aldosteron (kontroluję gospodarkę wodną) czy testosteron i estrogen mają wpływ na równowagę wodną, a rozregulowane powodują gromadzenie wody w ciele. Warto nie tylko się wysypiać. Dodatkowo zalecamy spożywanie produktów (suplementację) bogatych w magnez oraz kwasy omega-3 pomagające redukować poziom kortyzolu we krwi.

Przed okresem zwróć uwagę na spożywane produkty

Do gromadzenia wody dochodzi już na 10 do 7 dni przed okresem i jest to spowodowane również zmianami hormonalnymi. Warto zawczasu zwrócić uwagę na dietę, ograniczyć spożywanie soli, produktów przetworzonych czy słodyczy przed miesiączką, aby nie pogarszać stanu fizjologicznego organizmu.

Unikaj alkoholu

Alkohol nie tylko odwadnia. Jego spożycie jest wyzwaniem dla wątroby – najważniejszego organu detoksykującego. Wzmożona praca wątroby objawia się obrzękiem i rozszerzeniem naczyń krwionośnych, co ułatwia przenikanie wody do tkanek i powstawaniem obrzęków. Spożywaj więc napoje alkoholowe tak rzadko, jak to możliwe.

Zmniejsz liczbę węglowodanów w diecie

Szczególnie przyjrzyj się cukrom prostym, ogranicz spożywanie przekąsek w postaci słodyczy, spożywaj produkty pełnoziarniste, bogate w błonnik. Pamiętaj, że przy produktach bogato błonnikowych należy zwiększyć podać wody. Nie tylko więc nawadniasz organizm, błonnik zadba również o mikroflorę jelitową, tym samym ograniczając gromadzenie wody w jelitach. Dodatkowym plusem równowagi jelitowej wraz z odpowiednim nawodnieniem jest likwidacja zaprać!

Drenaż limfatyczny

Wykonany samodzielnie bańką chińską bądź w profesjonalnym studio masażu, pomoże pobudzić transport zastanych płynów strojowych i pomoże im odpuścić ciało. Efekt terapeutyczny skupia się na poprawie przepływu limfy do węzłów chłonnych. Jednocześnie pomaga w napływie krwi bogatej w tlen podbudowując układ odpornościowy i usuwanie toksyn z organizmu.

 

Autor: Wiktoria Kreft Dietetyk kliniczny Sports-Med