Zdjęcie kobiety po uszkodzeniu zęba i leczeniu

Zalecenia po usunięciu zęba

Napisano przez w Stomatologia13 listopada 2015 Brak komentarzy.

Skrzep wypełniający ubytek po zębie jest naturalnym, biologicznym opatrunkiem, jest zatem gwarancją dobrego gojenia.

Aby chronić skrzep i zapobiegać powikłaniom, należy stosować się do poniższych zaleceń:

 1. Tampon zabezpieczający ranę należy wypluć po 30 minutach. W przypadku przedłużającego się krwawienia wymienić tampon na świeży i uciskać kolejne 30 minut. Sączenie krwi może utrzymywać się do 72 godzin. Ochładzanie policzka zimnym okładem  przyspiesza krzepnięcie. W razie krwawienia pulsacyjnego należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
 2. Nie należy jeść i pić do 2 godz. po zabiegu. Potem zaleca się chłodne napoje i pokarmy, wskazana dieta płynna.
 3. Aby uniknąć lub ograniczyć obrzęk, stosować zewnętrznie na policzek zimne okłady (oczywiście nie przesadnie zimne, aby nie dopuścić do odmrożeń (jeżeli lód, to zawinięty w ręcznik).
 4. W dniu zabiegu, w razie bólu, można zażyć tabletkę przeciwbólową np. Ibuprom, Ibuprofen, Nurofen. Nie stosować aspiryny (działa przeciwkrzepliwie).
 5. W dniu zabiegu unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.
 6. Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia i picia alkoholu co najmniej do 2 dni po ekstrakcji. Palenie (także e-papierosy), poza szkodliwym wpływem na cały organizm, niekorzystnie oddziałuje na zęby i śluzówki.
 7. Wskazana kontrola w gabinecie stomatologicznym w następnym dniu po ekstrakcji.
 8. Należy utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej (myć zęby, omijając ranę, ostrożnie płukać).
 9. Stosować płukanie najwcześniej 24 godziny po ekstrakcji np. naparem z szałwii, kory dębu; alfa implant (preparat złożony, oparty na naturalnych składnikach) albo preparaty z chlorheksydyną, dopiero w następnym dniu po ekstrakcji. Gotowe preparaty do płukania nie mogą zawierać alkoholu! Należy płukać jamę ustną ostrożnie, aby nie uszkodzić skrzepu (najlepiej trzymając tylko płyn w ustach).
 10. Zakażenie zębodołu rzadko pojawia się w pierwszych 2 dniach po zabiegu. Jeżeli wystąpią objawy, takie jak: podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, ból  promieniujący do ucha, nieprzyjemny zapach i smak z rany, najczęściej w 3 – 4 dniu,  należy się natychmiast skonsultować z lekarzem stomatologiem.
 11. Szwy, jeśli zostały założone, należy usunąć w 7 – 10 dniu po zabiegu.
 12. Podczas usuwania górnych zębów trzonowych, często dochodzi do naruszenia blaszki zatoki szczękowej (z powodu bliskiego sąsiedztwa w/w struktur). Dlatego po ekstrakcji,  stomatolog sprawdza czy nie doszło do uszkodzenia tej blaszki, a co za tym idzie wytworzenia połączenia ustno-zatokowego. Jeśli tak, to zaleca się kichać oraz wydmuchiwać nos przy otwartych ustach. Lekarz zaleci też stosowanie przez kilka dni preparatów obkurczających błonę śluzową nosa (do 4 – 5 dni ).
 13. W razie szczękościsku, do którego może dojść po usunięciu dolnych zębów mądrości, o którym oczywiście należy poinformować lekarza, nie otwierać jamy ustnej na siłę. Należy poczekać aż objaw ograniczonego otwierania szczęk sam ustąpi. Należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż nawet leczony szczękościsk, ustępuje powoli, w ciągu kilku tygodni.
 14. Wyczuwalne ostre czy twarde twory w okolicy rany są zwykle odkrytymi brzegami kostnymi wyrostka zębodołowego i nie świadczą zwykle o nie usuniętym w całości zębie. Zalecana wizyta u stomatologa w celu skontrolowania procesu gojenia.
 15. Kość w miejscu usuniętego zęba, zwykle ulega zanikowi na wysokość i szerokość. W celu ochrony jej wymiarów (istotnych w implantologii i protetyce) zaleca się wykonanie procedur typu socket preservation (wypełnienie zębodołu np biomateriałem kościozastępczym czy bogatopłytkową fibryną PRF), bezpośrednio po zabiegu usunięcia zęba. Nie jest to postępowanie rutynowe,  więc należy wcześniej ustalić z lekarzem przewidywane procedury podczas zabiegu.

O autorze

Beata Matławska

Stomatolog, Stomatolog dziecięcy, Lekarz medycyny estetycznej