Zajadanie emocji. Czy dotyczy również Ciebie?

Ekspert Marta KonwińskaDietetyka • 9 marca 2015 • Komentarze:

Często zdarza się że głód nie jest jedynym powodem dla którego jemy. Poprzez fakt że jesteśmy istotami emocjonalnymi, emocje odgrywają ogromną rolę w naszym życiu. Podejmowane decyzje często są uzależnione od naszego stanu emocjonalnego, co za tym idzie również decyzje związane z wyborem pożywienia.

 

Jedzenie pod wpływem emocji jest coraz częściej spotykane w naszym społeczeństwie, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Dotyczy to zarówno dorosłych, nastolatków jak również dzieci, lecz w mniejszym stopniu. Szybkie tempo życia, presje wykonania obowiązków prawidłowo i na zadowalającym poziomie wywołują stres, zdenerwowanie a czasami nawet obawę przed porażką.

Czy jedzenie może być sposobem na stres?

Spożywanie posiłków, w szczególności tych ulubionych jest często chwilą wytchnienia, relaksu i przyjemności. Sięgamy po ulubione przekąski aby się odstresować, przez chwilę zapomnieć o problemach, smutku czy tęsknocie lub aby wynagrodzić sobie niepowodzenia czy porażki. Z reguły jednak porcje zjadane w takim stanie są niekontrolowane i znacznie większe od tych tradycyjnie zjadanych. Ulubione ciasteczka, wafelki, czekolada, cukierki, paczka chipsów czy krakersów pozwalają nam na chwilę poczuć się przyjemnie i zapomnieć o problemach. Jednak jedzenie pod wpływem emocji nie rozwiąże naszych problemów, nie polepszy naszego samopoczucia, wręcz przeciwnie.

Zazwyczaj po chwili od takiej uczty czujemy się ociężali, zmęczeni, przez spożywanie dużej ilości produktów wysokokalorycznych. Co więcej mamy wyrzuty sumienia spowodowane nadmiernym i niekontrolowanym jedzeniem, co przynosi odwrotne skutki od tych oczekiwanych.
Jedzenie pod wpływem emocji prowadzi do nadmiernego spożywania dodatkowych kalorii co prowadzi do przybierania na wadze a bardzo często nawet do otyłości czy nadwagi. Eksperci zajmujący się badaniem tego tematu szacują że jedzenie pod wpływem emocji jest najczęstszym powodem przejadania się, sięga około 75%.

iStock_000016086296Small

Pierwszym krokiem do zwalczenia tego problemu jest świadomość jego posiadania. Zdarza się tak że w stresujących czy niekomfortowych sytuacjach sięgamy po coś słodkiego, lecz nie zwracamy na to uwagi, nie dostrzegamy co było tego przyczyną gdyż zawsze tak postępujemy. Warto jest się jednak dokładniej przyjrzeć temu co jemy i w jakich sytuacjach. Warto jest sobie odpowiedzieć na pytanie czy po stresującym dniu, tygodniu, lub przed stresującym wydarzeniem nie sięgamy po jakąś przyjemność w postaci ulubionej, wysokokalorycznej i niezdrowej przekąski.

Jakie są najczęstsze przyczyny jedzenia pod wpływem emocji?

  • Stres – Czy stres powoduje że czujesz się głodny? W przypadku gdy stres jest permanentny (co w dzisiejszych czasach jest często spotykane) prowadzi to do podwyższonego poziomu kortyzolu, hormonu stresu. Kortyzol powoduje trudne do zatrzymania pragnienie zjedzenia czegoś słonego lub słodkiego i wysokoenergetycznego, czyli jedzenie które dostarcza dużo kalorii. Im mniej jesteś w stanie kontrolować swój stres tym bardziej jesteś narażony na sięganie po jedzenie w celu osiągnięcia emocjonalnej ulgi.
  • Negatywne emocje – Jedzenie może być również sposobem na pozbycie się, chwilowe zapomnienie lub odreagowanie negatywnych emocji takich jak złość, lęk, smutek, niepokój, samotność, czy wstyd.Objadając się ulubionym jedzeniem pozwalasz sobie na chwilę rozkoszy w celu zapomnienia o emocjach jakie Cię otaczają.
  • Znudzenie lub samotności – Zdarza Ci się jeść ponieważ zwyczajnie się nudzisz lub czujesz się samotny? Gdy czujesz się niespełniony, niezadowolony lub znudzony sięgasz po paczkę chipsów, orzeszków czy tabliczkę czekolady, zwyczajnie po to aby się czymś zająć i odciągnąć od nieprzyjemnych myśli.

Warto podkreślić że jedzenie pod wpływem emocji nie zawsze jest skutkiem złego samopoczucia, może być również spowodowane pozytywnymi emocjami, jak nagradzanie siebie za osiągnięcie założonego celu, świętowanie miłego wydarzenia lub sukcesu.

Większość osób które dotyczy problem jedzenie pod wpływem emocji czuje bezradność gdy dosięgnie ich chęć zjedzenia czegoś aby zaspokoić swój „emocjonalny głód”. Pragnienie na wysokokaloryczną przekąskę jest wszystkim o czym w danym momencie myślą i staje się nie do zniesienia. Nieudane próby pokonania tego pragnienia wzbudzają jeszcze większą bezradność i frustrację. Jednak prawdą jest że bez względu na to jak często próby pokonania emocjonalnego głodu kończyły się porażką, najważniejsze jest uwierzyć w siebie i wykorzystać swoją silną wolę do oduczenia się tego nawyku. W takim przypadku skuteczne jest zastąpienie starego nawyku nowym, lepszym dla naszego zdrowia.

O autorze

Marta Piotrowska – dietetyk, Piastów

Marta Piotrowska – ZnanyLekarz.plKliknij i umów wizytę!

The post Zajadanie emocji. Czy dotyczy również Ciebie? appeared first on Blog dla pacjentów.

Komentarze: (0)