Zdjęcie szczęśliwej pary z ząbkującym dzieckiem

Ząbkowanie – co należy wiedzieć?

Napisano przez w Stomatologia06 listopada 2014 Brak komentarzy.

Przyjmuje się, że proces ząbkowania u dzieci zaczyna się ok. 6 miesiąca życia. Jednakże wiele badań przeprowadzonych przez zagranicznych i polskich pedodontów wskazuje na duże zróżnicowanie wieku ząbkowania niemowląt. Co wpływa pozytywnie na proces ząbkowania u dziecka?

Dużo zależy od tego, czy ciąża przebiegała prawidłowo i bez komplikacji. U wcześniaków, dzieci chorujących i hospitalizowanych proces wyrzynania zębów odbywa się z opóźnieniem.

Jakie czynniki mogą przyśpieszyć ząbkowanie dziecka?

Na podstawie wielu obserwacji ustalono, iż przyspieszająco na termin pierwszego ząbkowania wpływają następujące czynniki:

  • większa masa i długość urodzeniowa ciała dzieci
  • dłuższe karmienie piersią
  • dobre warunki socjalno-bytowe
  • przyjście na świat w miesiącach od marca do czerwca

Opóźniająco na proces ząbkowania wpływa natomiast spożywanie wody pitnej sztucznie fluorowanej. Pierwszymi ząbkami pojawiającymi się w buzi u niemowlaka są dolne siekacze. Niekiedy zdarza się, że jako pierwsze pokazują się jednak siekacze górne. Średni czas wyrzynania mleczaków (od momentu pojawienia się pierwszego zęba w jamie ustnej do ukazania się ostatniego) u polskich dzieci wynosi ok. 17,5 miesiąca. Pamiętajmy, że ukazanie się korony mleczaka w jamie ustnej nie oznacza zakończenia rozwoju zęba-korzeń takiego zęba dalej się rozwija i okres ten trwa przeciętnie 1 rok. Dlatego tak ważne jest aby Twoje dziecko było pod dobrą opieką od samego początku.