Zdjęcie kobiety radzącej sobie z problemem wypadania włosów

Wypadanie włosów – jak sobie poradzić z tym problemem?

Napisano przez w Chirurgia plastyczna29 listopada 2015 Brak komentarzy.

Wypadanie włosów wiąże się z szerokim spektrum przyczyn, od prozaicznych po bardzo złożone. Często włosy wypadają na jesień i wiosnę, jest to wypadanie sezonowe. Jednak nawet wtedy warto zasięgnąć porady dermatologa, aby wskazał właściwą suplementację diety, zalecił prawidłową pielęgnację skóry owłosionej i zbadał czy nie jest to początek łysienia lub objaw innych chorób ogólnoustrojowych.

Po dokładnym zebraniu wywiadu medycznego na temat stanu zdrowia, istniejących chorób, przyjmowanych leków dermatolog zleci badania dodatkowe krwi, dokładnie zbada skórę owłosioną głowy. Na początku należy wykluczyć bowiem choroby skóry prowadzące do utraty włosów, takie jak rzadko już obecnie spotykana grzybica, choroby układowe, choroby krwi, tarczycy, przyjmowane leki – co wymaga odpowiednio ukierunkowanego leczenia.

Co najczęściej szkodzi naszym włosom?

Łysienie może mieć podłoże genetyczne. U mężczyzn predyspozycję do łysienia zazwyczaj dziedziczy się po dziadku ze strony mamy. Wcale nie oznacza to nadmiaru testosteronu w organizmie, ale wiąże się z zaburzeniami w jego przemianach, nadwrażliwością receptorów przy mieszkach włosowych na ten hormon, stresem i innymi czynnikami. U kobiet mechanizm jest podobny, jednak tu często przyczyną jest nadmiar męskich hormonów androgenowych, a u kobiet po menopauzie spadek poziomu hormonów żeńskich. U kobiet nigdy na tym tle nie dochodzi do całkowitego wyłysienia, jednak przerzedzenie włosów może być bardzo widoczne.

Czy stres ma znaczenie w utracie włosów?

Stres to podstępny zabójca włosów. Pod jego wpływem obkurczają się mięśnie przywłosowe, które zaciskają naczynia krwionośne. Dochodzi wtedy do spadku ukrwienia, a tym samym odżywienia i utleniania komórek cebulki włosa. Niedożywiony włos łamie się, kruszy i wypada.

Jak leczyć łysienie?

Jeśli wypadanie włosów spowodowane jest chorobą ogólnoustrojową, zlecamy odpowiednie leczenie, np. niedoczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne wymagają leczenia endokrynologicznego. Niedobór żelaza w surowicy, niedokrwistość – leczenie polega na uzupełnieniu tego pierwiastka w diecie oraz zlecenie odpowiednich leków, najczęściej są to żelazo podawane doustnie, witaminy z grupy B. U mężczyzn stosuje się lek hamujący przemiany testosteronu. Choroby z autoagresji wymagają leczenia specjalistycznego u dermatologa lub reumatologa.

Jakimi zabiegami, oprócz przeszczepu włosów zahamujemy łysienie?

Bardzo skuteczną metodą leczenia łysienia jest obecnie mezoterapia. Polega ona na wprowadzaniu za pomocą specjalnego pistoletu z cieniutką igiełką, substancji aktywnych w bezpośrednią okolicę mieszka włosowego. Tym sposobem podaje się specjalne koktajle, które zawierają aktywne składniki: witaminy, aminokwasy, minerały, koenzymy, kwasy nukleinowe, czynniki redukujące, peptydy biomimetyczne. Dużą popularność zyskuje też mezoterapia czynnikami wzrostu komórkowego pozyskiwanymi z krwi, a dokładnie płytek krwi z osocza pacjenta. To bardzo silny bodziec stymulujący regenerację komórek mieszka włosowego. W przypadku klasycznej mezoterapii wykonujemy 6 – 8 zabiegów w odstępach tygodniowych, osocze wstrzykuje się co 3 tygodnie 3 do 5 razy. Włosy nie tylko zyskują energię, połysk, stają się grubsze, nie wypadają, ale również zagęszczają się nieraz 2 – 3 krotnie w stosunku do stanu wyjściowego.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to metoda dla osób łysych, aby uzyskać odrost muszą być zachowane mieszki włosowe.

O autorze

Beata Kociemba

Dermatolog, Lekarz medycyny estetycznej