W urazach zębów ważny jest… czas!

Napisano przez w Stomatologia22 listopada 2017 Brak komentarzy.

Bardzo często zarówno u dzieci, jak i dorosłych pacjentów dochodzi do urazów skutkujących wstrząsem, złamaniem lub utratą zęba. Według badań 25% dzieci w wieku szkolnym i 33% dorosłych doświadczyło urazów zębów. Najczęstszymi przyczynami są wypadki w szkole i domu, podczas uprawiania sportu i wypadki drogowe.

Niezależnie od tego, czy uszkodzenia doznał ząb mleczny, czy stały, aby go odzyskać najważniejszy i znacznie zwiększający szanse na skuteczne leczenie jest czas — od chwili urazu do pojawienia się w gabinecie dentystycznym. Od tego zależy skuteczność leczenia takiego zęba.

Zgłoś się jak najszybciej do dentysty.

Urazy, w których należy się jak najszybciej zgłosić do dentysty to:

  • całkowite zwichnięcie zęba — najczęściej dotyczy zębów przednich pacjenta. Zwichnięcie charakteryzuje praktycznie całkowite przemieszczenie się zęba poza tzw. zębodół, czyli miejsce, w którym pierwotnie znajdował się ząb. To najczęściej występujące urazy zębów pośród pacjentów, wymagające szybkiego czasu reakcji w celu ponownej implantacji zęba nie tylko ze względów funkcjonalnych (prawidłowe przeżuwanie jedzenia), ale również estetycznych,
  • złamanie wyrostka zębodołowego — uraz ten charakteryzuje całkowite przerwanie ciągłości kości pacjenta w jamie ustnej np. w wyniku mocnego uderzenia. W ten sposób dochodzi do rozchwiania kości i zębów, które tracą podparcie,
  • wysunięcie zęba z zębodołu — występuje w wyniku wstrząsu, który powoduje przesunięcie pionowe zęba. Z tego powodu pacjent może zauważyć zwiększoną ruchomość zęba, wrażliwość na dotykanie czy ból przy nagryzaniu.
  • złamanie korzenia — polega na całkowitym przerwaniu ciągłości pomiędzy koroną zęba (białą częścią zęba widoczną ponad linią dziąseł) a korzeniem zęba często w wyniku urazu. Pacjent w tym przypadku może odczuwać dolegliwości bólowe podczas oddziaływania niskich temperatur. Dodatkowo korona zęba może się przemieszczać, pacjent może zauważyć krwawienie w obrębie zęba czy przebarwienie zęba.

We wszystkich powyższych przypadkach pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do dentysty, który po wykonaniu diagnostyki podejmie leczenie zęba. W innym przypadku może dojść do całkowitej utraty zęba, a jeśli nie odbudujemy utraconego zęba podejmując leczenie np. implantami zębów, możemy mieć problemy z odbudową uzębienia w przyszłości.

Przywieź ząb do stomatologa.

Podobnie ma się sprawa w przypadku całkowitego wybicia zęba. Tutaj również dużą rolę odgrywa czas, w jakim udamy się do stomatologa. To, co może zaskakiwać to fakt, że takiego zęba jeszcze można uratować. Należy jednak pamiętać, aby w ciągu 30-60 minut przywieźć go do gabinetu stomatologicznego.

W przypadku sprawnej reakcji, powodzenie implantacji utraconego zęba jest duże, jednak z każdą kolejną godziną szanse znacznie maleją. Warto zaznaczyć, że wybitych zębów mlecznych nie implantujemy.

Jak przetransportować wybitego zęba?

Jest kilka sposobów na prawidłowe przetransportowanie uszkodzonego zęba do stomatologa. Możemy go przewieźć w soli fizjologicznej, mleku pasteryzowanym, ślinie pacjent (przechowując uszkodzony ząb w jamie ustnej). Nie należy jednak transportować zęba na sucho, myć go czy trzymać w zwykłej wodzie.

Uzupełnianie braków zębowych.

Należy pamiętać, że bez względu na to, czy pacjent utracił ząb niedawno, czy jakiś czas temu. Ważne jest, aby uzupełnić nawet pojedyncze braki zębowe. Po usunięciu zęba z jamy ustnej następuje stopniowy zanik kości pacjenta, jeśli nie jest ona obciążona np. implantem zębowym. Co w efekcie może powodować problemy z odbudowaniem zębów w przyszłości. Dodatkowo należy pamiętać, że nawet pojedyncze braki zębowe mogą zaburzać proces prawidłowego przeżuwania jedzenia i w efekcie trawienia. Pamiętajmy, że zdrowie zębów ma wpływ nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale na cały organizm.