Zdjęcie szczęśliwej pary uprawiającej bieganie

Uprawiaj więcej ruchu z partnerem!

Napisano przez w Sport01 września 2014 Brak komentarzy.

Kiedy nie jesteśmy w związku korzystamy z wolnego czasu i dbamy o swoje ciało, by czuć się atrakcyjnie i zaimponować nowo poznanej osobie. Mamy motywację, dużo czasu i chęć do działania. Gdy wchodzimy w związek to się zmienia. Ciężko nam pogodzić wszystko na raz i rezygnujemy z treningu, wyjścia na siłownię itd. na rzecz spotkania z drugą osobą. Jednak jest na sposób!

Zaniedbując aktywność fizyczną zaczynamy czuć się niekomfortowo i wspominać dobre czasy motywacji i zadajemy sobie pytanie, dlaczego teraz tak nie potrafimy się zorganizować. A zamiast wspominać swoją sprawność fizyczną i zorganizowanie, nie lepiej byłoby wejść z partnerką/em w układ?

Wspólne uprawianie sportu ma tyle zalet, że nie sposób się na niego nie skusić. Po pierwsze od zawsze wiadomo, że wzajemna motywacja jest o wiele skuteczniejsza, niż motywowanie się w pojedynkę. Poza tym wspólne hobby łączy, zbliża i zabija rutynę. Może poprawić to relację w związku i nadać mu o wiele ciekawszy charakter. Chociażby jako kolejny temat do rozmowy.

Uczy to również wspólnie organizacji czasu. Ułatwi to rozdarcie między aktywnym czasem wolnym, a czasem spędzonym z drugą połówką. Wspólne uprawianie sportu to może być zarówno dobra randka jak i wciąż wolny czas.

Dla tych, którzy jednak lubią niezależność i chwilę przerwy, którą stanowi dla nich ta godzinka na siłowni czy dwie, mogą pójść na układ kompromisowy – np. wspólne chodzenie na siłownie, ćwiczenie na jednej sali, ale osobno i wspólny powrót. Pomimo osobnego czasu na ćwiczenia, na pewno to również będzie w odczuciu obydwu osób wspólne spędzanie czasu na tych samych czynnościach.

Wciąż mało wystarczających argumentów? Kolejny – współzawodnictwo. Każda para współzawodniczy na co dzień, jednak ze względu na silne emocje, bywa, że przekształca się to w negatywną walkę – ze względu na zazdrość, brak uwagi dla drugiej osoby, czy zaniżone poczucie własnej wartości. Zdecydowanie o wiele lepiej wypełnić tą sferę związkową współzawodnictwem sportowym. To nie tylko oczyści atmosferę między sobą, ale też będzie sprzyjać motywacji do ćwiczeń.

Jednak najważniejszym punktem we wspólnym uprawianiu sportu / wspólnym spędzaniu wolnego czasu w sposób aktywny jest fakt zdrowotny. Motywuje to parę przede wszystkim do dbania o siebie samych i siebie nawzajem. Wzajemne zdrowie traktuje się jako jeden i to ważny temat. Chociażby trzymanie odpowiedniej diety. Wiadomo, że smutno jest jeść samemu, a co dopiero trzymać dietę. W parze z kimś zawsze jest łatwiej i raźniej, co tylko zwiększa szansę na sukces.

Nasze pomysły jak spędzać czas razem w sposób aktywny?

W okresie zimowym – narty, snowboard, łyżwy, sanki. Wspólne weekendy na stoku lub wieczory spędzone na łyżwach na pobliskim lodowisku. Pierwsza forma (narty, snowboard, sanki) zadowoli każdego, a przede wszystkim przyniesie wiele korzyści podczas wspólnie spędzonych godzin lub nawet dni podczas „wycieczki”. Zawsze relacje nabierają innego charakteru poza domem i rutynowym spędzaniem czasu w czterech ścianach. Odprężenie i fakt przebywania wśród tłumu obcych zmusi do funkcjonowania w inny sposób, przez co spojrzy się na drugą połówkę inaczej. Może to odświeżyć związek.

Kiedy nie ma śniegu, a temperatura powietrza zaczyna rosnąć ponad 10 stopni, spectrum czynności, które można wykonywać razem jest znacznie szersze.

Tennis, Badminton, wycieczki rowerowe, basen, wspólne spacery, bieganie, golf, deskorolka lub longboard, ścianka wspinaczkowa, czy wspólne chodzenie na siłownię, co jest dostępne przez cały rok. Jak widać sportów, które można uprawiać wspólnie jest wiele, wystarczy tylko wybrać i zaplanować. Spróbuj!

O autorze

Ewa Zawadzka – redaktor naczelna portalu zdrowo.pl, które inspiruje i motywuje w procesie, którego celem jest zdrowie. Powstaje przy współpracy specjalistów i lekarzy.

logo zdrowo

O autorze