Lekarz pokazuje, gdzie pacjent ma trakcje kręgosłupa

Trakcja kręgosłupa

Napisano przez w Fizjoterapia09 marca 2016 Brak komentarzy.

Trakcja, czyli wyciąg kręgosłupa, polegający na odsunięciu od siebie dwóch kręgów jest terapią stosowaną przy schorzeniach kręgosłupa już od wielu lat. Ilustracje z XIV wieku przedstawiają stosowanie tej metody przez ówczesnych lekarzy.

Trakcję stosuje się w następujących przypadkach:

* Ostry, przewlekły i nawracający ból kręgosłupa, spowodowany:
– przepukliną jądra miażdżystego w odcinku szyjnym i lędźwiowym,
– zmniejszeniem wysokości dysków,
rwą kulszową lub ramienną.

* Ból głowy lub migreny mające źródło w chorobach zwyrodnieniowych odcinka szyjnego kręgosłupa.Trakcja skutkuje zwiększeniem odległości między trzonami.

Powoduje to:
– odciążenie korzeni nerwowych, które są podrażnione przez przepuklinę jądra miażdżystego w przypadku dyskopatii lub zmniejszoną przestrzeń stawową wyrostków poprzecznych kręgosłupa,
– napięcie więzadła podłużnego tylnego, co wyzwala działanie siły dośrodkowej na profuzję dysku,
– w czasie trakcji wytwarzane jest podciśnienie wewnątrz dysku, działające dośrodkowo na wypuklinę, dzięki czemu jest ona „zassana”,
– rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych, co redukuje ból i przywraca sprawność statodynamiczną kręgosłupa.

Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej, aby kręgosłup był już wyjściowo odciążony. Siłę działania trakcji dobieramy indywidualnie do wielkości wypukliny, masy ciała i napięcia mięśniowego. Siła trakcyjna wzrasta stopniowo i jest utrzymywana przez pewien czas. Zwalnianie trakcji następuje w podobny sposób. 

Badania potwierdzające pozytywne działanie trakcji wykazują, że przyłożenie siły 15 – 30 kg powoduje zwiększenie przestrzeni między dwoma kręgami o około 1,5 mm. Czas trwania zabiegu wynosi od 30 do 45 minut, w zależności od stanu chorobowego, a czas kolejnego zabiegu odpowiednio się przedłuża. Leczenie powinno być stosowane w trakcie 5 – 15 zabiegów, przy stosunkowo najkrótszych okresach przerwy pomiędzy nimi.

Metoda ta jest niezwykle skuteczna. Badania TK wykazują redukcję dysku w 75% protruzji centralnej, a 65% w przypadku tylno-bocznej już po 2-3 tygodniach trakcji na odcinek lędźwiowy.

O autorze