Zdjęcie mężczyzny z trądzikiem różowatym nosa

Trądzik różowaty nosa (rhinophyma)

Napisano przez w Chirurgia plastyczna31 października 2015 Brak komentarzy.

Trądzik różowaty nosa (rhinophyma, acne rosacea nasi) występuje najczęściej u starszych mężczyzn o skórze łojotokowej, cierpiących od kilku lat na trądzik różowaty. Objawia się w postaci olbrzymiego guzowatego przerostu nosa, zwykle zaczerwienionego, o skórze pokrytej drobnymi zagłębieniami, przypominającego powierzchnię truskawki.

 

Zniekształcenie to powoduje znaczne zeszpecenia, a czasem nawet prowadzi do utrudnienia oddychania. Dużą poprawę wyglądu można uzyskać poprzez wykonanie zabiegu operacyjnego. Jest on prowadzony najczęściej w znieczuleniu miejscowym.

Specyfika zabiegu

Zabieg ten polega na mechanicznym usunięciu nadmiaru tkanek poprzez ścięcie lub za pomocą łyżeczkowania – kiuretażu oraz na następowej termicznej ablacji podłoża za pomocą lasera lub urządzenia elektrochirurgicznego. W wyniku takiego zabiegu powierzchnia nosa pozbawiona jest w całości naskórka. Gojenie jednak zwykle przebiega dobrze i prowadzi do samoistnego zamknięcia rany, bez konieczności przeszczepów.

W trakcie gojenia powierzchnię nosa należy przemywać wodą i antyseptycznym mydłem płynnym, suszyć czystym papierowym lub płóciennym ręcznikiem oraz pokrywać maścią z zawartością antybiotyków lub antyseptyków i opatrunkami gazikowymi. Najczęściej zalecane jest także przyjmowanie antybiotyków z grupy tetracyklin. Całkowite odnowienie naskórka trwa zwykle trzy – cztery tygodnie. Leczenie prowadzi do uzyskania prawidłowego kształtu i funkcji nosa, bez pozostawienia blizn.

O autorze

Andrzej Bieniek

Chirurg plastyczny, Chirurg