Tabletki przeciwbólowe – dlaczego ich nadużywamy

Ekspert Wojciech Budziosz • 5 września 2015 • Komentarze:

Dostępne praktycznie w każdej aptece a nawet kiosku czy warzywniaku – mowa o wszechobecnych tabletkach przeciwbólowych. Czy są one wskazane czy nie – postaram się rozstrzygnąć ten problem.

Na samym początku należy zadać sobie pytanie, czym właściwie jest ból? Ból jako zjawisko fizjologiczne sam w sobie jest bardzo dobry, ponieważ informuje nas o zniszczeniu, które odbywa się w naszym ciele. Przez ból dochodzi do ograniczenia aktywności powodującej ból oraz destrukcję.

Tabletki przeciwbólowe – zasada działania

Jesteśmy przyzwyczajeni a wręcz zindoktrynowani przez koncerny farmaceutyczne, że w przypadku objawów bólowych należy sięgnąć po tabletkę przeciwbólową. W 99% przypadków jest to bardzo niekorzystne zjawisko. Należy wrócić do tematu czym właściwie jest ból – jest sygnałem alarmowym, którego nie wolno bagatelizować. Sytuację brania tabletek przeciwbólowych porównać można do prowadzenia samochodu, w którym zaświeciła się czerwona lampka kontrolna. Gdy przyjmujemy tabletkę przeciwbólową dochodzi do zjawiska wykręcenia tej lampki kontrolnej i teoretycznie możemy jechać dalej. Natomiast czy nasz problem staje się rozwiązany? Wręcz przeciwnie. Przy przyjmowaniu tabletek przeciwbólowych dochodzi do nasilenia problemu, ponieważ mimo ostrzeżeń z organizmu, które są wyciszane przez tabletki dochodzi do dalszej destrukcji. Podstawową funkcją tabletki przeciwbólowej jest zmniejszenie odczuwania bólu, natomiast nie jest to leczenie.

Skutki ubocznej nadużywania tabletek przeciwbólowych

Oprócz nasilania źródła objawów z powodu nieodczuwania bólu będzie wtórnie dochodzić do innych zmian. Ruszanie się pomimo destrukcji doprowadzi do tzw. patologicznych kompensacji, które zmieniają napięcia w obrębie ciała i prowadzą do zaburzeń biomechanicznych. Zaburzenia prowadzić będą do występowania kolejnych uszkodzeń i źródeł bólu. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że przyjmowanie leków przeciwbólowych ze środkiem przeciwzapalnym prowadzi do zmniejszenia regeneracji struktur kolagenowych obecnych w stawach i kręgosłupie, co często uniemożliwia ich regeneracje.

Według badań przyjmowanie środków przeciwzapalnych zmniejsza regenerację kolagenu o 30%. Aby było jeszcze ciekawiej to zażywanie takich leków i środków antykoncepcyjnych powoduje zmniejszenie tej regeneracji nawet o 50%.

Leczenie bólu

Podstawową kwestią w terapii bólu jest odnalezienie jego przyczyny oraz jej usunięcie. W praktyce niestety wygląda to tak, że lekarz w zależności od nasilenia bólu przepisuje coraz mocniejsze leki przeciwbólowe bez szukania jego przyczyny. Jest to bardzo destrukcyjne, ponieważ nie usuwa problemu, jedynie go maskuje.

Niestety jest to standardowa praktyka, ponieważ lekarze w Polsce zazwyczaj nie potrafią skutecznie leczyć objawów Pacjenta. W takim przypadku warto zgłosić się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który zdiagnozuje przyczynę bólu oraz ją usunie. Organizm powinien sam poradzić sobie z uszkodzeniem i go wyleczyć.

The post Tabletki przeciwbólowe – dlaczego ich nadużywamy appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Komentarze: (0)

Ekspert

Wojciech Budziosz

fizjoterapeuta, dietetyk mgr

Umów wizytę