Świadomy rodzic – różnice w diecie 3.latka i 10.latka

Ekspert Ewelina GumielaMedycyna Rodzinna • 17 lutego 2015 • Komentarze:

Dzieciństwo to nie tylko czas rozwoju organizmu pod względem fizycznym. To w tym okresie dzieci uczą się zasad zdrowej diety, a nabyte nawyki często powtarzają w dorosłym życiu. Z tego powodu warto poświęcić temu co dziecko je uwagę i świadomie podejść do tematu żywienia. Aby zrozumieć różnice w żywieniu dziecka w wieku 3 i 10 lat, przeczytaj tekst poniżej.

Podobieństwa…

Produkty wysokiej jakości to podstawa diety dziecka bez względu na wiek. Ich dostarczenie zapewni młodemu organizmowi bazę niezbędnych składników odżywczych. Warto zadbać, by dziecko spożywało 5 urozmaiconych posiłków dziennie według następującego podziału:

  • 3 posiłki główne (śniadanie, obiad i kolacja)
  • 2 uzupełniające ( drugie śniadanie i podwieczorek)

Kluczem do sukcesu w uczeniu dziecka prawidłowego odżywiania będzie zwracanie szczególnej uwagi na :

  • stałe pory posiłków
  • unikanie przekąsek, szczególnie w formie produktów wysoko przetworzonych i kalorycznych

Żywienie 3 latka

Dziecko w tym wieku poznaje wiele nowych produktów, które budzą w nim ciekawość świata i pozytywnie wpływają na zdolności poznawcze. Wskazany zatem będzie jadłospis zróżnicowany i zawierający produkty z każdej grupy. Należy również zadbać o to, aby dziecko piło niezbędną ilość płynów wciągu dnia. Dzieci w tym wieku potrzebują około 1 litra płynów (najlepszym wyborem będzie woda). Wiek 3 lat to również dobry moment na świadome zmniejszanie znaczenia smaku słodkiego w żywieniu dziecka.

Żywienie 10 latka

Intensywny rozwój fizyczny i umysłowy powoduje, że dziecko w wieku szkolnym potrzebuje znaczenie więcej składników odżywczych i budulcowych. Pełnowartościowe białko możemy znaleźć w :

  • mięsie
  • jajach
  • rybach
  • roślinach strączkowych
  • nabiale

Warto też przywiązywać szczególna wagę do drugie śniadania, które dziecko powinno spożywać w szkole.

Zapotrzebowanie na wodę dla dziecka dziesięcioletniego to od 1,5 – 2 litrów na dobę. Zamiast słodzonych napojów lepiej proponować dziecku wodę lub herbatę.

….i różnice

Przeciętna waga 3 latka to 12 kg natomiast 10 latek może ważyć nawet 3 krotnie więcej. Zatem w żywieniu dzieci 3 i 10 letnich najważniejsza różnica to zapotrzebowaniu na kalorie i składniki odżywcze. Dziecko 3 letnie wymaga około 1000 kilokalorii, a dziecko 10 letnie może potrzebować od 2000 do 2500 (kluczowa jest tu częstotliwość i intensywność aktywności fizycznej).

Ilość białka w diecie dziecka jest uzależniona od masy ciała (u dzieci zapotrzebowanie wynosi około 1 grama na 1 kilogram masy ciała). Trzy latek potrzebuje trochę więcej tłuszczu w diecie. Zasadniczo różni się również zapotrzebowanie na składniki mineralne – dziesięcioletnie dziecko może ich potrzebować 2 – 3 krotnie więcej niż trzy latek. Wymagania w zakresie witamin są zbliżone.

iStock_000019934824Large - Kopia

Zagrożenia – co z wartością energetyczną diety?

Niezbilansowana dieta to zagrożenie dla rozwoju i funkcjonowania dziecka. Dostarczanie zbyt wielu kalorii to najprostsza droga do otyłości (tu ważna jest ilość kalorii i regularność spożywania posiłków). Zbyt mała ilość dostarczonej energii negatywnie wpłynie na sprawność intelektualną i aktywność fizyczną dziecka, prowadząc do niedoboru masy i zahamowania wzrostu.

Jakie zagrożenia wynikają z niedoboru witaminy D i tłuszczy w diecie?

Tłuszcze w diecie dziecka pełnią istotną rolę. Szczególnie tłuszcze roślinne i ryby nie powinny być drastycznie ograniczane, ponieważ pełnią one ważną rolę w przyswajaniu witamin. Witaminą szczególnie istotną dla dzieci jest witamina D – wykorzystywana w procesie budowy kości. W naszej szerokości geograficznej każde dziecko (i dorośli również!) powinno przyjmować suplementy witaminy D!

Które witaminy i składniki mineralne są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka?

Witaminy z grupy B oraz witamina A,D,E i K są szczególnie ważne dla rozwoju młodego organizmu. Ich niedobór może zaburzyć proces wzrostu i rozwój zdolności poznawczych. Wapń i fosfor wspomagają rozwój układu kostnego u dziecka. Cennym źródłem tych składników są mięso, nabiał i rośliny strączkowe. Magnez natomiast to konieczny element dla rozwijającego się układu nerwowego. Dieta dziecka powinna być również bogata w żelazo – jego najlepszym składnikiem są produkty mięsne. Składnik ten wchodzi w skład hemoglobiny, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka.

Nawyki żywieniowe

Częstym błędem popełnianym w okresie rozwoju dziecka jest niewspieranie jego naturalnej zdolności do poznawania nowych smaków czy konsystencji produktów. W konsekwencji dziecko może w przyszłości cierpieć na zaburzenia odżywiania i neofobie. Warto zapamiętać, że nieprawidłowe nawyki żywieniowe nabyte w dzieciństwie mogą znacząco wpłynąć na zdrowie i jakość życia w przyszłości.

Konkluzja

Każde dziecko, nawet w grupie rówieśniczej, jest inne. Dlatego też jadłospis dziecka powinien być indywidualnie dostosowany do jego stopnia rozwoju. Zasady zdrowego żywienia obowiązują każdego, niezależnie od wieku. Warto jednak pamiętać o różnicach i zmieniających się potrzebach żywieniowych dzieci w poszczególnych grupach wiekowych. W razie wątpliwości zawsze warto umówić się na konsultację z dietetykiem

O autorze

Ewelina Gumiela – dietetyk, Poznań

Ewelina Gumiela – ZnanyLekarz.plKliknij i umów wizytę!

The post Świadomy rodzic – różnice w diecie 3.latka i 10.latka appeared first on Blog dla pacjentów.

Komentarze: (0)