Zdjęcie drinka cytrynowego

Skutki odwodnienia u osób starszych

Napisano przez w Dietetyka20 sierpnia 2015 Brak komentarzy.

Woda stanowi około 55% masy ciała dorosłego człowieka i jest substancją niezbędną do życia, bowiem pełni wiele istotnych funkcji. Spełnia wiele ważnych biologicznie ról: jest materiałem budulcowym komórek i tkanek, bierze udział w transporcie wewnątrzustrojowym składników pożywienia oraz stanowi odpowiednie środowisko dla większości procesów metabolicznych.

W okresie letnim szczególnie należy zwrócić uwagę na ilość spożywanej wody przez osoby starsze, bowiem woda odgrywa bardzo ważną rolę w regulacji temperatury ciała. Zapotrzebowanie organizmu na wodę w upalne dni znacząco wzrasta z 1,5 – 2 do nawet 3 – 3,5 litrów. Organizm człowieka potrafi wytworzyć w procesach przemiany materii  zaledwie 300 ml wody w ciągu doby,  dlatego pozostałą ilość należy dostarczyć  wraz z wypijanymi płynami.

Niedostateczna podaż wody szybko może doprowadzić do zachwiania równowagi wewnątrzustrojowej, w konsekwencji do poważnych zaburzeń stanu zdrowia, a nawet śmierci. Wraz z wiekiem pogarsza się funkcjonowanie narządów i nawet niewielkie zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą inicjować proces chorobowy lub prowadzić do zaostrzenia chorób współistniejących, co wymaga niejednokrotnie leczenia w warunkach szpitalnych.

Niedobory wody u osób po 65. roku życia występują bardzo często. Do charakterystycznych objawów odwodnienia należą:

  • ból i zawroty głowy,
  • uczucie osłabienia suchość błon śluzowych,
  • obrzęki kończyn dolnych i górnych,
  • utrata elastyczności skóry i zapadnięte oczy,
  • zaparcia,
  • zaburzenia świadomości,
  • zaburzenie pracy serca,
  • omdlenia

U osób starszych najczęściej występuje odwodnienie hipertoniczne, które wywołane jest zbyt małą ilością wypitej wody. Z wiekiem  następuje bowiem upośledzenie fizjologicznego odruchu pragnienia. Ponadto spada wrażliwość nerwów obwodowych znajdujących się w jamie ustnej, gardle, przełyku i żołądku, które przekazują do mózgu informacje na temat objętości przyjętych płynów i wpływają na wytwarzanie wazopresyny – hormonu regulującego objętość płynów ustrojowych.

Kolejnymi przyczynami odwodnienia u osób starszych mogą być biegunki (zespół jelita nadwrażliwego), gorączka, cukromocz, niewydolność nerek.

Leczenie odwodnienia polega na uzupełnianiu niedoboru wody płynami bezelektrolitowymi – doustnie podaję się wodę lub niesłodzoną herbatę, a w warunkach szpitalnych dożylnie 5% glukozę. Jednakże należy pamiętać, że niedoboru wody nie wolno uzupełniać zbyt gwałtownie.

Aby nie dopuścić do odwodnienia u seniorów należy:

– zapewnić im stały i łatwy dostęp do płynów

– pić małe porcje, najlepiej wodę wysokozmnieralizowaną ( > 1500 mg/l)

– informować starszych ludzi o konieczności wypijania w ciągu dnia co najmniej 1500 ml płynów, nawet przy braku pragnienia

– unikać napojów działających odwadniająco tj. kawy, czarnej herbaty, coli, piwa, pokrzywy,

– obserwować osoby przyjmujących leki diuretyczne (moczopędne)

Szczególną uwagę na ilość wypijanych napojów należy zwrócić u osób z chorobą Alzheimera i Parkinsona, gdyż występujące przy tych chorobach zaburzenia połykania, mogą powodować niechęć do picia.