Zdjęcie kobiety zakrywającej usta

Skuteczne sposoby na nieprzyjemny zapach z ust

Napisano przez w Stomatologia30 października 2014 Brak komentarzy.

Nieprzyjemny zapach z ust sprawia, że nie jesteś sobą. Powoduje trudności w nawiązywaniu bliskich kontaktów, wpędza nas w poczucie wstydu. Problem jest bardzo powszechny. Są miejsca na świecie, gdzie uznaje się go nawet za jednostkę chorobową!

Choć pierwszą przyczyną, która przychodzi na myśl jest dieta i problemy gastryczne, nieprzyjemny zapach w 90% przypadków powodują stany zapalne dziąseł i nieleczona próchnica. To dwa problemy, z którymi nowoczesna stomatologia radzi sobie szybko i skutecznie.

Wylecz próchnicę

Pierwsza rzecz w planie leczenia, uwzględniającym wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu z ust, to wyleczenie ubytków. Współcześnie leczenie próchnicy standardowo jest bezbolesne (wykonujemy je w komputerowym znieczuleniu miejscowym The Wand STA) i trwa krótko. Często jesteśmy w stanie wyeliminować problem w ciągu jednej wizyty.

Pozbądź się kamienia!

Walczymy dalej. Problem numer dwa to stany zapalne dziąseł spowodowane złogami kamienia nad i pod dziąsłowego. By pozbyć się kamienia wystarczy go usunąć ultradźwiękami w powiększeniu, a później dbać o to, by pojawiało się go jak najmniej. Leczenie zaczynamy od dokładnej diagnostyki w powiększeniu. Dwudziestokrotnie większy obraz jamy ustnej pozwala precyzyjnie rozpoznać problematyczne miejsca.

Wszystko, czego nie widać

Kolejny etap, to panoramiczne zdjęcie RTG. Dzięki niemu dentysta zobaczy wszystkie stany zapalne, także te, które nie są jeszcze widoczne na zewnątrz gołym okiem. Bardzo przydatne jest także wykonanie tomografii komputerowej w wysokiej rozdzielczości 75μm.

Powiększona higiena

Lupy powiększające przydają się ponownie, kiedy higienistka przystąpią do zabiegu higienizacji, czyli czteroetapowego czyszczenia zębów. Zaczyna się od usunięcia kamienia (scalling) oraz wszelkich osadów (piaskowanie). Trzeci etap to polerowanie zębów. Ostatnią rzeczą jest fluoryzacja zębów, w celu zabezpieczenia ich przed nawrotem problemu. Ukoronowaniem wizyty jest zazwyczaj indywidualnie dopasowany (wszak każdy z nas ma inny układ zębów, inne strefy problematyczne) instruktaż higieny wraz z poleceniem odpowiedniej szczoteczki, nitki, pasty oraz płukanki.

Trudne przypadki

Czasem zachwiana flora bakteryjna jamy ustnej wymaga mocniejszego działania. Pacjentom, u których nieprzyjemny zapach pochodzi ze zmienionych chorobowo kieszonek zębowych i kostnych, polecamy zabiegi z użyciem systemu VECTOR. Zabieg jest bezbolesny i przeprowadzany w znieczuleniu komputerowym The Wand STA. Bakteryjny biofilm zostaje usunięty za pomocą specjalnego urządzenia i fluidu, który podawany jest pulsacyjnie. Strumień płynu, zawierającego hydroksyapatyt, czyści chorobowo zmienione miejsca. Vector to jedyna metoda niechirurgicznego leczenia głębokich stanów zapalnych stanowiących przyczynę paradontozy. Jakie są efekty leczenia? Flora bakteryjna jamy ustnej wraca do normy. Kamień z zębów i szkodliwa zostają usunięte w 100%. Nieprzyjemny zapach znika, a dodatkową korzyścią są wypolerowane powierzchnie korzenia – każdy ząb zyskuje szansę na skuteczniejszy przyczep do dziąsła. Same dziąsła zyskują zdrowy, różowy kolor i odzyskują sprężystość. Znika ich obrzęk, zaczerwienienie i bolesność.

Wszystko w Twoich rękach

Każdy pacjent, który borykał się z problemem nieprzyjemnego zapachu z ust z powodu kamienia nazębnego i stanów zapalnych dziąseł, poczuje ulgę po tak przeprowadzonym leczeniu. Dalsze zdarzenia zależą już wyłącznie od Ciebie. Po tak skutecznym wyleczeniu kamienia i próchnicy kluczowa jest dbałość o codzienną, domową higienę. Jeśli myjesz zęby po każdym posiłku, włączasz do rytuału mycia nić dentystyczną i dopasowany płyn do płukania ust, nie zapominasz o wymagających szczotkowania języku i dziąsłach, na pewno uda Ci się na długo zapomnieć o wstydliwym problemie nieprzyjemnego zapachu.

O autorze

Dr Piotr Puchała

Stomatolog, Chirurg, Stomatolog dziecięcy