Seksuolog – co należy wiedzieć przed wizytą?

Ekspert Ewelina KazieczkoPsychologia • 19 września 2014 • Komentarze:

Seksuolog to specjalista, który zajmuje się tematem szeroko pojętej seksualności, a więc nie tylko tym co dzieje się w sypialni, ale także edukacją, rozwojem seksualnym czy tożsamością. Co należy wiedzieć przed wizytą? 

When life gets in the way of love

Według statystyk do seksuologa najczęściej zgłaszają się: mężczyźni, którzy borykają się z przedwczesnym wytryskiem oraz problemami ze wzwodem, kobiety natomiast najczęściej doświadczają obniżenia ochoty na seks, problemów w osiągnięciu orgazmu czy bolesności podczas stosunku. Seksuolog pomaga także osobom, które poszukują odpowiedzi na pytania związane ze swoją tożsamością czy orientacją seksualną. Niestety nadal wiele osób doświadczających problemów seksualnych nie decyduje się na wizytę u seksuologa lub zwleka latami z podjęciem tej decyzji. Obawy dotyczyć mogą poczucia wstydu, trudności w używaniu języka opisującego seksualność, a także bycia niezrozumianym, bądź ocenionym. Rozmowa z obcą osobą o swojej seksualności może wydawać się trudna, jednak należy pamiętać, że seksuolog, ze względu na swoje wykształcenie i doświadczenie, doskonale zdaje sobie sprawę z tych obaw i trudności, a co za tym idzie pomaga w przezwyciężeniu ich.

Zgłaszając się do seksuologa warto wiedzieć, że seksuologiem może być zarówno lekarz jak i psycholog czy psychoterapeuta. Warto więc przed wizytą odpowiedzieć sobie na pytanie jakie mamy co do niej oczekiwania. Jeśli zależy nam na otrzymaniu recepty bądź skierowania na odpowiednie badania zdecydujmy się w pierwszej kolejności na lekarza seksuologa. Jeśli czujemy jednak, że źródło naszych problemów tkwi w psychice bądź relacji z partnerem, udajmy się do seksuologa psychologa lub terapeuty. Jeśli nie mamy jasności jakiego specjalistę wybrać, najlepiej zgłosić się na pierwszą konsultację, na której dowiemy się jakie są możliwości uzyskania pomocy.

Jak wygląda pierwsza wizyta u seksuologa? 

Pierwsze spotkanie ma zwykle charakter konsultacji, podczas której seksuolog będzie zadawać szereg pytań dotyczących przede wszystkim samego problemu, czasu jego trwania, okoliczności, w których występuje. Dodatkowo specjalista może zapytać także o nasz stan zdrowia, przebyte choroby, przyjmowane leki, nałogi, używki, a także o wcześniejsze doświadczenia seksualne, związki, relacje z bliskimi osobami – partnerami, przyjaciółmi, rodziną. Najczęściej podczas pierwszej wizyty ustalany jest plan działania – seksuolog przedstawia nam dalszą propozycję pomocy. Bywa jednak i tak, że sama diagnoza wymaga czasu. Liczba koniecznych spotkań zależy głównie od rodzaju problemu, z którym się zgłaszamy. Czasami pomoc można uzyskać już podczas pierwszej konsultacji, często jedna potrzebnych jest kilka spotkań lub też cały cykl terapii seksuologicznej lub psychoterapii.

Przebieg wizyty zależy także od rodzaju specjalisty, do którego się zgłaszamy. Lekarz seksuolog uprawniony jest do badań fizykalnych, których nie może wykonywać psycholog ani psychoterapeuta. Może także zlecić odpowiednie badania czy wypisać receptę. Psycholog z kolei może wykonać badania psychologiczne (testy, kwestionariusze) do czego nie jest uprawniony lekarz.

Czy to już czas by udać się do seksuologa? 

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Jeśli czujesz, że twoje życie seksualne nie wygląda tak, jak tego chciałbyś, jest to znak, że konieczna może być konsultacja seksuologiczna. Problemy nierozwiązane zwykle nie znikają, wręcz przeciwnie, narastają i stają się coraz bardziej uciążliwe. Jak w przypadku każdego problemu zasada jest prosta – im wcześniej podejmiemy próbę jego rozwiązania, tym lepiej.

Ekspert

Komentarze: (0)