Zdjęcie kobiety z  tzw. "Hollywood Smile"

Sekret Hollywood smile? To efekt pracy stomatologa

Napisano przez w Stomatologia03 grudnia 2014 Brak komentarzy.

Możemy skorzystać z tych samych metod, co gwiazdy w „fabryce snów”. Są również domowe sposoby, np. wybielające pasty. Są mniej skuteczne, ale również nadają zębom ładny wygląd. Tylko od nas zależy, jaki sposób wybierzemy.
Warto jednak zapytać stomatologa, który z nich będzie dla nas najlepszy. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie stosować sposobów polecanych przez znajomych czy znalezionych w niefachowych pismach. Zamiast białego uśmiechu, możemy zniszczyć szkliwo, a nawet uszkodzić zęby. Co proponują stomatolodzy?

Wybielanie metodą nakładkową

Nie jest szkodliwe, nie powoduje zmian chemicznych w strukturze zęba, nie osłabia jego odporności na próchnicę, oraz nie powoduje stanu zapalnego miazgi zębów. Przed zabiegiem lekarz stomatolog bada stan zębów i dziąseł pacjenta. Często najpierw muszą zostać usunięte stare, nieszczelne wypełnienia i kamień nazębny. Dopiero wtedy można przystąpić do procedury. Pacjent dostaje nakładki na zęby wykonane na podstawie wcześniej pobranych wycisków i specjalny wybielający żel. Aplikujemy żel do nakładek i umieszczamy je na zębach. Zwykle powinniśmy trzymać nakładki maksymalnie do 2 godzin. Czynność powtarzamy przez ok. dziesięć dni. Efekt pojawia się stopniowo, wraz z czasem użytkowania nakładek. W tym czasie musimy pamiętać, aby unikać napojów i pokarmów powodujących przebarwienia – kawy, herbaty, czerwonego wina, barszczu, palenia papierosów.

Może scaling lub piaskowanie?

Wykonanie tego zabiegu niesie ze sobą dodatkowe korzyści, ponieważ nie tylko nasze zęby stają się bielsze, ale pozbywamy się osadów, kamienia nazębnego i przebarwień. Są to nieocenione zabiegi dla osób, które pija dużo kawy, herbaty i palą papierowy. Usuwanie odbywa się za pomocą ultradźwięków. Uzupełnieniem scalingu jest usuwanie osadu, czyli piaskowanie za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem substancji czyszczących. Zabiegi piaskowania i scalingu można wykonywać co pół roku. Po zabiegach warto wzmocnić zęby, nakładając na nie fluor.

Korony i licówki

Czasami nasze zęby są tak zniszczone, że wymienione zabiegi nie przynoszą spodziewanych efektów. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie koron i licówek ceramicznych. Licówka jest to nakładka, która nakładamy na ząb, wcześniej go odpowiednio kształtując. Dzięki licówkom możemy zmienić kształt i kolor zęba nadając mu wymarzony wygląd. Licówki dają bardzo spektakularne efekty i dlatego najbardziej popularne są wśród gwiazd Hollywood.

Korona często zastępuje nam ząb, którego nie daje się w inny sposób odbudować. Obecnie w gabinetach występują dwa rodzaje koron zębowych – porcelanowe na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne korony cyfrowe. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej popularne, ponieważ są znacznie tańsze od koron pełnoceramicznych. Natomiast korony cyfrowe, nadają zębom niebywałe wręcz efekty estetyczne oraz zapewniają najwyższą wytrzymałość.