Rwa kulszowa – najczęstsza diagnoza przy ostrych bólach kręgosłupa

Ekspert Mateusz Wroński • 2 lipca 2015 • Komentarze:

„Rwa kulszowa” najczęstsza diagnoza, którą słyszymy po wyjściu od lekarza z objawami ostrego bólu kręgosłupa.

W obecnym  momencie diagnostyka kręgosłupa jest na tak zaawansowanym poziomie, że „rwą kulszową” możemy nazwać zespół objawów  tj. ostry ból w lędźwiowym odcinku kręgosłupa z promieniowaniem do pośladka czy nogi, zmianą postawy naszego ciała, często pojawiający się po nagłym nie kontrolowanym ruchu, czy następnego dnia po nietypowej dla nas czynności. Towarzyszący ostry ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie, często zmuszeni jesteśmy do przebywania w pozycji, w której nas „połamało” . Przyczyn powstania takich dolegliwości może być naprawdę wiele więc poniżej przedstawię kilka najczęstszych.  Jeszcze na wstępie dodam, że farmakologia nie jest leczeniem dolegliwości bólowych kręgosłupa, a jedynie maskowaniem problemu.

80 % ostrych przypadków bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa  spowodowane jest „ zablokowaniem się kręgów”. Nieprawidłowa pozycja , a co za tym idzie nieprawidłowa praca  stawów powoduje ostry stan zapalny oraz obrzęk otaczających  tkanek takich jak więzadła czy torebka stawowa.  Napuchnięte tkanki mogą uciskać na struktury nerwowe. Leczenie polega na odpowiednim rozluźnieniu tkanek miękkich i potocznym „nastawianiu” czyli manipulacji, która przywróci kręgi do ich prawidłowego funkcjonowania. Dzięki temu już po paru dniach wracamy do pełnej sprawności. Oczywiście aby w przyszłości uniknąć takich epizodów należy przeprowadzić diagnostykę polegającą na określeniu przyczyny powstania takiego stanu, a następnie wdrożeniu planu naprawy.

Nie zawsze promieniowanie musi być związane z uciskiem nerwu.  Często taki ból ma swoje podłoże w zbyt napiętych mięśniach. To właśnie na nich powstają tak zwane punkty spustowe, czyli miejsca w w których kumuluje się napięcie. Naciśnięcie takiego miejsca powoduje ból promieniujący. W ostrych bólach dolnego odcinka kręgosłupa , takie punkty możemy znaleźć na mięśniach pośladków, głębokich mięśniach pleców. Ich rozluźnienie powoduje ustąpienie objawów.

Przepukliny dysków międzykręgowych z uciskiem na nerwy są kolejnym powodem występowania objawów „rwy kulszowej”. Termin przepukliny nie ma nic wspólnego z „wypadaniem dysku”.  Krążek międzykręgowy jest strukturą na zewnątrz miękką, a wewnątrz półpłynną więc nie może wypaść. Powstanie jego patologii to bardzo długa droga, spowodowana nieprawidłową postawą ciała, ergonomią pracy czy stylem życia. Przepukliny nie powstają szybko w związku z tym ich leczenie też zabiera więcej czasu, Może, to zając od 6 miesięcy do roku regularnej pracy. Wymaga to zaangażowania terapeuty oraz pacjenta. Wspólnymi siłami należy zapewnić odpowiednie warunki do gojenia się krążków międzykręgowych i ich wchłaniania. Możemy przez to rozumieć zmianę nawyków,  zmianę schematów ruchu oraz wzmocnienie odpowiednich mięśni.

Zaburzenia w pracy narządów wewnętrznych oraz  zaleganie limfy i krwii także mogą być przyczyną zespołu objawów „ rwy kulszowej”. Zaburzenia i napięcia wątroby,  jelita czy nerki ściśle wiążą się z bólami kręgosłupa. Także duże napięcie w obrębie przepony przekłada się na zespoły dolegliwości pleców. Zaburzenia te są bardzo trudne w diagnozie, a ich leczenie jest niezwykle delikatne i wymaga dużej wiedzy i umiejętności terapeuty.

Bez sprzecznie najważniejsza w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa jest profilaktyka. Można to zrobić na kilku polach. Po pierwsze aktywność fizyczna. Pomaga w odpowiednim krążeniu płynów, nawodnieniu mięśni i krążków międzykręgowych , które są podstawą kręgosłupa.  Po drugie ergonomia pracy. Dobrze dobrany fotel do pracy siedzącej, monitor ustawiony naprzeciwko oczu, częsta zmiana pozycji to jedne z kilku czynników, które zapewnią odpowiednie warunki dla naszych pleców. Po trzecie poprawa  wad postawy, które można korygować nawet u dorosłych. Większość nieprawidłowości wynika z patologicznego napięcia mięśniowego, a nie zmiany struktur kostnych, natomiast napięcie mięśniowe można manualnie zlikwidować, a co za tym idzie korygować ustawienie części ciała względem siebie.

Jeszcze jedna ważna uwaga. Wszelkiego rodzaju blokady i leczenie farmakologiczne jest maskowaniem problemu, a nie leczeniem. Co gorsza powodują, że kolejne epizody są silniejsze. Dodatkowo powstały stan zapalny nie powinien być wygaszany ponieważ jest potrzebny do prawidłowego gojenie tkanek.

Zatem leczmy nasze kręgosłupy, a nie maskujmy problem.

O autorze

Mateusz Małachowski – fizjoterapeuta, WarszawaMateusz Małachowski – ZnanyLekarz.plKliknij i umów wizytę!

The post Rwa kulszowa – najczęstsza diagnoza przy ostrych bólach kręgosłupa appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Mateusz Wroński fizjoterapeuta, osteopata mgr

Umów wizytę Zobacz profil

Komentarze: (0)

Ekspert

Mateusz Wroński

fizjoterapeuta, osteopata mgr

Umów wizytę