REPLICATE – natychmiastowa implantacja zębów

Ekspert Maciej Michalik • 19 września 2017 • Komentarze:

Masz wskazanie na implantację, ale obawiasz się skalpela, wiercenia w kości i szwów? Jeśli dopiero czeka Cię ekstrakcja zęba i planujesz uzupełnić braki zębowe, możesz to zrobić szybciej i mniej inwazyjnie. Co więcej, już dzień po zabiegu ze spokojem możesz udać się do pracy i szeroko uśmiechać. Jest to możliwe dzięki implantom anatomicznym.

Odbudowanie braków zębowych jest zawsze wskazane. Konsekwencją braku nawet pojedynczego zęba będzie progresywne przechylanie się sąsiednich zębów, wypychanie, ścieranie się a także zanik kości. Przekładanie leczenia w czasie na pewno będzie też bardziej kosztowne, ponieważ z czasem konieczna będzie odbudowa kości. Co więcej, problem pojawi się również na przeciwnym łuku zębowym, ponieważ ząb, nie mając podparcia przeciwstawnego zęba (tzw. antagonisty) wysunie się z zębodołu.


Chociaż wiele zależy od wielkości korzenia i ilości kości dookoła ubytku, nie zwlekaj z konsultacją i porozmawiaj o swoich ubytkach ze stomatologiem, który pomoże Ci zdecydować, jaki zabieg będzie dla Ciebie korzystny.

Implant – jak działa?

Jeśli doszło do utraty zęba, w zdecydowanej większości przypadków implant jest najlepszą formą odbudowy braku zębowego. Powszechnie, choć niepoprawnie, implantem przyjęło się nazywać całość, czyli wszczep i opartą na niej koronę protetyczną. Implant to niewielki, przypominający śrubkę element, który – umieszczony w kości żuchwy lub szczęki – staje się korzeniem nowego zęba. Dobrze wszczepione implanty służą całe życie. Na implancie mocowana jest korona porcelanowa, czyli właściwe uzupełnienie ubytku. W efekcie powstaje nowy, nieróżniący się od prawdziwych ząb, niepodatny na próchnicę. Odbudowany ząb właściwie przenosi siłę żucia bezpośrednio na kość, tak jak w przypadku własnych naturalnych zębów.

Kiedy stosuje się implant anatomiczy?

W doborze rozwiązania implantologicznego kluczową rolę odgrywa liczba brakujących zębów, stan jamy ustnej i czas od utraty zęba, dlatego też trudno bez konsultacji i rutynowego badania stomatologicznego przewidzieć jakie rozwiązanie sprawdzi się w indywidualnym przypadku. Wiadomo natomiast, że w przypadku leczenia pojedynczych ubytków, gdy zabieg uwzględnia ekstrakcję korzenia zęba, można zastosować tzw. natychmiastową implantację – w miejsce po korzeniu zęba od razu wprowadzić implant anatomiczny. W efekcie, pacjent tego samego dnia wychodzi z uzupełnionym zębem, sam zabieg jest dużo bardziej przyjemny dla pacjenta w porównaniu z konwencjonalną implantacją.

Natychmiastową implantację jako jedyne w Polsce umożliwiają anatomiczne implanty marki REPLICATE. Ząb przygotowywany przez laboratorium Natural Dental Implants (NDI) w Berlinie, jest repliką o idealnym kształcie korzenia usuwanego zęba. System REPLICATE jest rozwiązaniem nowatorskim. To odejście od uniwersalnych śrub wszczepianych w kość i zastąpienie ich skrojonym na miarę implantem, który dla pacjenta diametralnie zmienia doświadczenie samego zabiegu. System ogranicza ilość ruchomych elementów w implancie, ogranicza się do jednego zabiegu chirurgicznego i wyklucza wiercenie w kości. Przeznaczony do ekstrakcji ząb wyjmuje się w sposób bezbolesny i od razu zakłada przygotowany implant. Co więcej, cała część chirurgiczna trwa krócej, a dzięki komputerowej sedacji pacjent nie poczuje żadnego elementu zabiegu, od znieczulenia począwszy, aż po usunięcie zęba, implantację i umocowanie korony. Do pełnej rehabilitacji brakującego zęba lub zębów lekarz i pacjent potrzebują tylko 4 spotkań w przeciągu sześciu miesięcy. Całość podzielona jest zatem na 4 etapy.

Wykonanie zęba REPLICATE wymaga zdjęcia rentgenowskiego 3D-CBCT (DVT) oraz wycisku materiałem silikonowym lub zdjęcia 3D wewnątrz jamy ustnej. Wymagana dokumentacja zbierana jest podczas pierwszej wizyty, po wstępnej konsultacji wykluczającej przeciwskazania do natychmiastowej implantacji. Stomatolog wysyła wycisk i zdjęcia do Laboratorium NDI wraz z formularzem zamówienia laboratoryjnego. Formularz określa kolor ceramiki, która będzie zastosowana i wszelkie modyfikacje standardowego projektu. Po ukończeniu projektu przez NDI, stomatolog dokonuje jego weryfikacji i zatwierdza go lub wnosi o modyfikacje. Po ukończeniu ostatecznej wersji projektu, NDI wytwarza ząb REPLICATE używając tytanu o jakości do zastosowań medycznych i cyrkonu Y-TZP. Tytan jest połączony z preparatem cyrkonu w jeden element. Proces ten zajmuje około pięciu dni roboczych od zatwierdzenia projektu. NDI dostarcza ząb REPLICATE oraz Tymczasową Koronę Ochronną w stanie sterylnym i gotowym do umieszczenia w czasie wizyty z umówioną ekstrakcją.

Na drugiej wizycie przeprowadzana jest ekstrakcja zęba. W jego miejsce zostaje umieszczony implant REPLICATE, a Tymczasowa Korona Ochronna przytwierdzana jest do sąsiadującego zęba lub zębów. Tymczasowa korona ochronna, zaprojektowana jest poza zgryzem w celu ograniczenia mikro-ruchów i pozostanie w miejscu przez cztery do sześciu miesięcy.

Trzecia wizyta odbędzie się po dwóch tygodniach od zabiegu. To wizyta kontrolna, na której lekarz ocenia stan gojenia się implantu.

Czwarta wizyta nastąpi po czterech do sześciu miesięcy, gdy zakończy się proces osteointegracji. Tymczasowa Korona Ochronna REPLICATE zostanie usunięta, a na jej miejsce nałożona zostanie korona ostateczna.

Implant anatomiczny – indywidualny w każdym calu.

Każdy ząb REPLICATE jest zaprojektowany według specyfikacji podanych przez stomatologa tak, by spełniał wszystkie oczekiwania pacjenta. Ząb składa się z trzech elementów, które można indywidualnie dopasować, przykładowo określić kształt preparatu cyrkonowego i korektę głębokości korony w celu zoptymalizowania estetyki w obrębie bocznym policzkowym.

Wzór stanowi anatomiczny kształt zęba, który zostanie zastąpiony implantem. Korzeń dopasowany jest do kształtu istniejącego w kości zębodołu, dlatego specjalista jest w stanie bez wiercenia umieścić w nim ząb REPLICATE. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia otaczających to miejsce kości, tkanki i nerwów, a dodatkowe procedury jak np. podniesienie dna zatoki szczękowej mogą okazać się niepotrzebne. Każdy z trzech elementów systemu REPLICATE – część korzeniowa wszczepu wykonana z tytanu lub cyrkonu, łącznik między koroną a korzeniem z preparatu cyrkonu oraz Tymczasowa Korona Ochronna z półprzezroczystego cyrkonu – jest zaprojektowana indywidualnie do potrzeb pacjenta co zapewnia idealne dopasowanie oraz zachowanie odpowiednich proporcji i estetyki.

Natychmiastowa implantacja, przyspieszona regeneracja.

Dzięki innowacyjnej technice pozyskiwania autologicznych czynników wzrostu z krwi pacjenta, integrację implantu zębowego z kością można znacznie przyspieszyć. Pozwala na to metoda CGF (Concetrated Growth Factors), której wyższa skuteczność od dostępnych na rynku terapii została udowodniona klinicznie. Aby przyspieszyć proces osteointegracji, implant powlekany jest biomateriałem – skoncentrowanymi czynnikami wzrostu CGF i komórkami macierzystymi CD34+, zapewniającym znacznie bardziej intensywną regenerację. Jest to przełomowa metoda gwarantująca przyspieszenie gojenia po zabiegu.

Natural Dental Implants to laboratorium badawcze całkowicie dedykowane tworzeniu indywidualnych, nieinwazyjnych i przyjaznych pacjentowi alternatyw dla tradycyjnej metody implantacji. Firma działa na rynku od 2009 roku i ma siedzibę w Berlinie oraz Dallas, USA. System REPLICATE z powodzeniem stosowany jest na terenie całej Unii Europejskiej. Zabiegi z wykorzystaniem implantu anatomicznego REPLICATE, jako pierwszy w Polsce wykonuje dr. n. med. Maciej Michalak, w warszawskiej klinice Maestria Digital Dental and Face Clinic.

 

The post REPLICATE – natychmiastowa implantacja zębów appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Maciej Michalik chirurg, gastrolog prof. dr hab. n. med.

Umów wizytę Zobacz profil

Komentarze: (0)

Ekspert

Maciej Michalik

chirurg, gastrolog prof. dr hab. n. med.

Umów wizytę