Zdjęcie kobiety u lekarza po rekonstrukcji treści

Rekonstrukcja piersi bez tajemnic

Napisano przez w Chirurgia plastyczna29 września 2014 Brak komentarzy.

Wzrost zachorowań na nowotwory jest stanem powszechnym. Statystyki są bezlitosne, coraz więcej notuje się również zachorowań na raka piersi, a co za tym idzie wykonuje się też więcej związanych z tym zabiegów mastektomii. Chirurgia plastyczna daje jednak możliwość rekonstrukcji piersi: bezpiecznie, bez obaw i z naturalnymi efektami. 

„Utrata” piersi a poczucie pewności siebie 

Każda kobieta po mastektomii niesie za sobą inną historię. Są to ciężkie sytuacje, związane z traumatycznymi przeżyciami. Brak piersi stanowi dla niektórych z nich naprawdę duży problem. Takie kobiety bardzo często mają problem z akceptacją swojego ciała, rezygnują z wielu funkcji społecznych czy zawodowych, opisuje to tzw. zespół „half woman”. Wycofując się częściowo z funkcji społecznych i towarzyskich, mają poczucie niepełności. Dlatego pewne kobiety (nie wszystkie), aby pozbyć się tych kompleksów oraz choć trochę zapomnieć o przebytej chorobie, decydują się na zabieg rekonstrukcji piersi. Jest ona dla nich sposobem na przywrócenie siebie do stanu sprzed operacji.

Czytaj również: Liposukcja – czyli spełnienie marzeń kobiety

Sposoby rekonstrukcji

To, jaką metodę rekonstrukcji wybierze chirurg zależy od stanu pacjentki. Zasadą jest uzyskanie najlepszego wyniku kosmetycznego, z jak najmniejszym obciążeniem i narażeniem na dodatkowe komplikacje operowanej. Typów rekonstrukcji jest wiele, może to być: rekonstrukcja ekspanderoprotezą, eskpanderem wymienianym na implant silikonowy, rekonstrukcja płatami tkankowymi uszypułowanymi lub wolnymi, rekonstrukcja przeszczepem tkanki tłuszczowej. Aby zrozumieć, jak wygląda procedura rekonstrukcji piersi trzeba mieć świadomość, iż wraz z amputacją piersi usuwa się również dużą część skóry. Aby możliwe było uzyskanie wypukłości oraz umieszczenie implantu, koniecznie jest jej rozciągnięcie. Ekspander wkłada się pod mięsień, pod powięź, następnie wypełnia się go roztworem soli fizjologicznej, aby wytworzyć lożę na implant. Musi być to zabieg przeprowadzany stopniowo, np. w odstępach tygodniowych. Po zakończeniu rozciągania konieczne jest odczekanie ok. 3 miesięcy, aby skóra nie skurczyła się na nowo. W miejscu wytworzonej loży umieszczamy implant, który imituje naturalną pierś. Dlatego też taka rekonstrukcja to złożony proces, aby pożądany efekt był zadowalający, wymaga dobrego sprzętu, czasu i sprawdzonych fachowców.

Bez obaw

Aby można było dokonać rekonstrukcji piersi pacjentka musi być zdrowa. Dlatego ważne jest to, na jakim jest etapie leczenia. W przypadku rekonstrukcji piersi implantami mammografia jest utrudniona, lecz medycyna zna wiele innych metod pozwalających na skuteczne badanie. Co więcej, specjalne umieszczanie implantów, czyli umiejscawianie pod mięśniem, prowadzi w zasadzie do większej ekspozycji tkanek. Należy je badać metodą palpacyjną, USG czy rezonansem magnetycznym. Dlatego te pacjentki, które chciałaby odzyskać piersi nie muszą mieć obaw związanych z późniejszą kontrolą onkologiczną.

Zapraszam na Dzień Otwarty, podczas którego pacjentki będą mogły bliżej poznać temat rekonstrukcji piersi! 

Podczas BEZPŁATNYCH konsultacji w Gabinecie będziesz mogła dowiedzieć się: 

• Jaka metoda rekonstrukcji jest odpowiednia w Twoim przypadku,

• rozwiejemy wątpliwości, jeśli niepokoi Cię guzek w piersi

• jak będą wyglądały piersi po operacji,

• będziesz mogła zadać inne nurtujące Cię pytania! 

Zapraszamy 25 października 2014 r., w godz. 10-15

Zadzwoń, zapisz się! Tel. 728-840-465

www.drwitwicki.pl

O autorze

Tadeusz Witwicki

Chirurg plastyczny, Chirurg