Przyczyny anoreksji psychicznej

Ekspert Paulina Jonkisz • 20 lipca 2015 • Komentarze:

Obecnie wiele uwagi poświęca się objawom anoreksji psychicznej. Warto jednak cofnąć się o jeden krok i zastanowić, co anoreksję może wywołać. Bo jak wiemy – lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Należy zaznaczyć, że aktualnie ta choroba dotyka nie tylko dziewczęta w okresie dojrzewania. Problem coraz częściej dotyczy dzieci przed okresem dojrzewania, dorastających chłopców oraz dojrzałych kobiet i mężczyzn.

Jakie są przyczyny zachorowania na anoreksję psychiczną?

• Czynniki psychiczne

Istnieją pewne typy osobowości, u których występuje większe ryzyko zachorowania na anoreksję psychiczną. Jest to tzw. „osobowość anorektyczna”. Zachowanie takiej osoby charakteryzuje się:
– nękającymi myślami lub przymusowym zachowaniem – np. cały czas pewien „głos” w głowie powtarza, że ta osoba jest gruba i nie powinna nic jeść; może nękać ją też wewnętrzny przymus wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych po zjedzeniu nawet minimalnej ilości pożywienia,
– chęcią bycia akceptowaną przez społeczeństwo, mimo ogromnych problemów z nawiązywaniem kontaktów,
– perfekcjonizmem – wszystko musi być zrobione idealnie, nie ma miejsca na błędy,
– nie docenianiem swoich osiągnięć ani umiejętności, które nie raz są bardzo znaczące.
Choroba ta, jeśli pojawia się w wieku dorosłym, często dotyczy osób dobrze wykształconych.

• Czynniki kulturowo-społeczne

W dzisiejszych czasach ogromne znaczenie przypisuje się wyglądowi zewnętrznemu. Przyjęło się, że osoba atrakcyjna to osoba szczupła. Taki jest obecny kanon kobiecej urody. Jeśli kobieta się do niego dostosuje, będzie czuć się atrakcyjna fizycznie. Media wyraźnie sugerują, że smukły wygląd umożliwi osiągnięcie innych, bardzo ważnych z punktu widzenia dzisiejszego społeczeństwa wartości: sławy, majątku i sukcesu. Aktualnie na równi ceni się inteligencję i atrakcyjny (czyli szczupły) wygląd. Kobiety osiągając i utrzymując taką sylwetkę są przekonane o swoim profesjonalizmie i umiejętności panowania nad swoimi zachciankami np. potrzebą jedzenia.

Rozpowszechnianiu się anoreksji psychicznej sprzyjają cieszące się ogromnym zainteresowaniem fora i blogi internetowe, gdzie można wyrazić swoje zdanie w każdej kwestii. Zamieszcza się tam informacje, jak stłumić uczucie głodu, można zachęcać się wzajemnie do stosowania głodówek, proponować ćwiczenia fizyczne oraz chwalić się każdym straconym kilogramem.

Społeczność Pro-Ana

Coraz popularniejsze stają się blogi internetowe tworzone przez członków społeczności Pro-Ana, której główna zasada mówi, że anoreksja psychiczna jest dobrowolnie wybranym stylem życia. Na stronach można znaleźć tak zwane „Thinspiracje” (czyli zdjęcia przedstawiające ekstremalnie chude osoby lub ukazujące postęp w diecie) czy „Dekalog Any” – każdej literze przypisany jest nakaz, zakaz lub przemyślenie dotyczące życia z anoreksją psychiczną. Włączenie się do wirtualnej społeczność Pro-Any, daje złudne poczucie samokontroli.

• Czynniki rodzinne

Bardzo duże znaczenie w powstawaniu anoreksji psychicznej przypisuje się rodzinie, w której wychowuje się osoba chora na anoreksję.

Wyróżnia się pięć cech charakteryzujących takie rodziny:
• rodzice przekazują dziecku swoje obawy przed otyłością, a także bardzo interesują się wszelkimi informacjami dotyczącymi diet
• rodzice przesadnie kontrolują dzieci, skupiają się tylko na ich sukcesie
• rodzice nie potrafią ujawniać swoich uczuć, kontrolują je i tłumią
• rodzice unikają spontaniczności w wyrażaniu uczuć
• rodzice „przydzielają” sobie dzieci – jedno dziecko należy do matki albo ojca, a inne do drugiego z rodziców

• Czynniki biologiczne

Jeśli w rodzinie we wcześniejszym pokoleniu wystąpiła anoreksja psychiczna lub inne zaburzenie psychiczne to prawdopodobieństwo jej wystąpienia u dziecka jest o wiele wyższe, niż u dziecka, w którego rodzinie nigdy takich zaburzeń nie stwierdzono.

Jak widać anoreksja psychiczna to nie chwilowa fanaberia dorastającej dziewczyny. To problem o wiele bardziej złożony, który w psychice może rozwijać się przez wiele lat, by w pewnym momencie ‘wyjść na jaw”. Okazuje się, że wzorce promowane w mediach („kult szczupłej sylwetki”) oraz relacje dziecka z rodzicami w połączeniu z pewnymi cechami charakteru, zwiększają ryzyko zachorowania na anoreksję psychiczną.

O Autorze

Paulina Jonkisz – dietetyk, Czechowice-Dziedzice
Paulina Jonkisz – ZnanyLekarz.pl
Kliknij i umów wizytę!

 

The post Przyczyny anoreksji psychicznej appeared first on Blog dla pacjentów.

Komentarze: (0)