Zdjęcie kobiety z  tzw. "Hollywood Smile"

Czy przezroczyste aparaty zastąpią tradycyjne?

Napisano przez w Stomatologia02 marca 2015 Brak komentarzy.

Coraz więcej pacjentów poszukuje lekarza skarżąc się na zły wygląd uzębienia i prosząc o bardzo szybkie leczenie i w sposób jak najbardziej dyskretny.

Nowym rozwiązaniem na rynku usług stomatologicznych są nakładki ortodontyczne Clean Aligner. Łączą w sobie zalety aparatu stałego i ruchomego. Są to niewidoczne nakładki wykonane z przezroczystego materiału, które wyciąga się z jamy ustnej, co daje możliwość utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej,  a także komfort wyjęcia aparatu z jamy ustnej np. na czas biznesowego spotkania, choć nakładki nie zaburzają wymowy.

Co warto wiedzieć o tej metodzie?

Leczenie aktywne trwa średnio dwa razy krócej niż tradycyjnym aparatem stałym, nie obserwuję się do tej pory ( wg piśmiennictwa naukowego oraz doświadczeń własnych) żadnych powikłań przy stosowaniu tego typu nakładek, jak resorpcja korzenia czy martwica zęba (zdarzają się one przy leczeniu aparatami stałymi). Spowodowane to jest tym, że siła działa na całą koronę zęba, a nie tak jak w przypadku zamków ortodontycznych-punktowo. Dodatkowym plusem wspomnianych nakładek jest możliwość ich zdjęcia do jedzenia. Brak tej możliwości w aparatach stałym bywa bardzo dyskomfortowy. Możliwość zdjęcia nakładki umożliwia też utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej (tak jak przed leczeniem). Materiały z których są wykonane nakładki nie wywołują uczuleń oraz nie mają ostrych elementów (jak druty czy zamki) przez co są dużo przyjemniejsze na pacjenta w porównaniu z aparatem stałym. Ponieważ nakładki nie są przyklejane do zębów, nie powodują ode niebezpieczeństwa uszkodzenia szkliwa a co się z tym wiąże – późniejszego powstawania próchnicy.

Pierwsza wizyta polega na pobraniu wycisków, wykonaniu zdjęć rentgenowskich m.in pantomogramu, zrobieniu dokumentacji zdjęciowej. Po analizie modeli, diagnostyce wady lekarz, układa plan leczenia, który przedstawia pacjentowi.

Na kolejnym spotkaniu pacjent odbiera komplet 3 nakładek, które różnią się grubością folii, z której są wykonane. Pierwsza nakładka noszona jest przez pierwszy tydzień, kolejna drugi tydzień, a ostatnia najtwardsza-2 tygodnie. Po tym czasie, pacjent zgłasza się do gabinetu na pobranie kolejnego wycisku – i znów otrzymuje kolejny komplet nakładek, które coraz bardziej aktywują siły powodujące ruchy zębów.

Ilość kompletów nakładek, a tym samym czas leczenia zależy od rodzaju wady zgryzu oraz podatności zębów na ruch.

Jakie są ograniczenia w stosowaniu przezroczystych nakładek ortodontycznych?

Clear Aligner wykazuje pewne ograniczenia w stosunku do tradycyjnej metody leczenia zamkami ortodontycznymi. Nakładki nie poradzą sobie w leczeniu bardzo skomplikowanych wad.

Przeciwwskazaniem do ich stosowania jest bruksizm, dzieci ciężko się adaptują do tego typu aparatu, a także nawyk spożywania dużych ilości gorących napoi przez pacjenta uniemożliwia ich stosowanie. Jednak wielu zadowolonych pacjentów z leczenia nakładkami typu Clear Aligner potwierdza ich skuteczność.

Co z tradycyjną metodą leczenia?

Aparat stały jest bardzo dobrym narzędziem w rękach doświadczonego ortodonty. Leczenie aparatem stałym polega na przyklejeniu do szkliwa zębów zamków oraz założeniu rurek lub pierścieni na zęby trzonowe. Do nich mocowany jest drut, który wywiera na zęby stałą siłę. Mocowanie drutu w slocie zamka wykonuje się za pomocą ligatur elastycznych lub klapek w zamkach samoligaturujących.  Zamki wykonane są z różnych materiałów m.in. z metalu, ceramiki, kompozytu.

Obie metody leczenia mają swoje wady i zalety. To typ wady zgryzu i potrzeby pacjenta określają jaką metodę leczenia można zastosować.

O autorze