przepuklina jadra  u mężczyzny

Nie taki diabeł straszny czyli kilka słów o przepuklinie jądra miażdżystego (PJM)

Napisano przez w Fizjoterapia19 kwietnia 2016 Brak komentarzy.

Słowo przepuklina powoduje, że wielu pacjentów, którzy trafiają do mojego gabinetu przychodzi pełnych obaw. Zdiagnozowano bowiem u nich przepuklinę jądra miażdżystego (PJM) i nie wiedzą co z tym fantem zrobić. Lekarze – głównie chirurdzy, choć skłamałbym gdybym powiedział, że wszyscy – mówią, że tylko operacja ma szanse pomóc a i tak nie zawsze, więc lepiej żeby pacjent już zbyt wiele nie oczekiwał od medycyny i zaakceptował ten stan rzeczy (czyli upiorny ból). Odpowiedzmy sobie zatem na kilka pytań na temat przepukliny, które mogą pomóc Państwu w zrozumieniu istoty tego schorzenia. 

Czy pacjent dotknięty przepukliną musi cierpieć z powodu dolegliwości bólowych?

Zacznijmy od początku: kręgosłup zbudowany jest z kręgów, ułożonych jeden na drugim. Pomiędzy nimi, m.in. w celu amortyzacji wstrząsów znajduje się krążek międzykręgowy. W środku tego krążka znajduje się wspomniane wcześniej jądro miażdżyste a otoczone jest pierścieniem włóknistym, który niczym obejma zapobiega przemieszczaniu się jądra poza swoją przewidzianą lokalizację. Problem zaczyna się w momencie, gdy z powodu nadmiernego obciążenia kręgosłupa (zarówno jednorazowego- np. schylenia się po ciężką torbę, czy powtarzającego się- np. siedzący tryb życia) pierścień włóknisty rozrywa się a jądro miażdżyste wypływa z miejsca przeznaczenia i zaczyna uciskać na struktury znajdujące się w pobliżu, czyli najczęściej korzenie nerwowe. Ten stan to przepuklina jądra miażdżystego.

Lekarz wyjaśnia jak powstaje przepuklina jądra miażdzystego

Jakie objawy wywołuje przepuklina jądra miażdżystego?

Zwykle pacjenci skarżą się na miejscowy, ostry ból kręgosłupa. Źródłem owego bólu jest uszkodzony odcinek kręgosłupa. Warto zapamiętać, że ból wywołany przez przepuklinę może być promieniujący i dodatkowo ujawniać się w innych partiach ciała pacjenta. Zwykle są to uda, pośladki, a w niektórych przypadkach także stopy.

Najbardziej uciążliwym objawem przepukliny jądra miażdżystego są:

  • pieczenie
  • uczucie drętwienia
  • zaburzenia w odczuwaniu kończyn

 

Czy jedynym ratunkiem jest operacja?

W zdecydowanej większości wypadków operacja nie jest konieczna. Jedynie bardzo ciężkie przepukliny, które silnie uciskają na struktury nerwowe i dają szereg objawów neurologicznych powinny być operowane.

Jeśli nie operacja to co może pomóc w walce z przepukliną?

Jeśli nie ma ewidentnych wskazań do operacji należy rozpocząć rehabilitację. Muszą być Państwo świadomi, że tak jak każda ludzka tkanka może się uszkodzić, to również może się zregenerować. To samo dotyczy krążka międzykręgowego: pęknięty pierścień może się zabliźnić a jądro miażdżyste może się „odtworzyć” we właściwym miejscu. Przepuklina jądra także może się wchłonąć. Aby doszło do skutecznej regeneracji krążka międzykręgowego muszą być spełnione dwa warunki:

  1. Nie może dochodzić do ponownych uszkodzeń pierścienia podczas gojenia,
  2. Proces regeneracji musi trwać dostatecznie długo.

Oznacza to, że musimy dać szanse tkankom na naprawienie uszkodzeń i podczas tego okresu należy unikać jak ognia wszelkich czynności mogących zniszczyć to co zaczęło się odbudowywać.

Mężczyzna masuje kobietę, która ma przepulinę

Co właściwie daje rehabilitacja w przypadku przepukliny jądra?

Po pierwsze, rehabilitacja pozwala pokazać pacjentowi jak ma funkcjonować w domu, w pracy aby nie dochodziło do ponownych uszkodzeń. Po drugie (i najważniejsze), rehabilitacja- poprzez swoje oddziaływanie na organizm pacjenta- może znacząco skrócić czas regeneracji. I tu z pomocą przychodzą różne sprzęty: pole magnetyczne, laser, ultradźwięki, krioterapia, masaż itp. Możliwe jest też wdrożenie metody McKenziego- jest to rodzaj specjalistycznych, indywidualnie dobranych ćwiczeń terapeutycznych, których celem jest zmniejszenie ucisku przepukliny na tkanki.

Mam nadzieję, iż przekonają się Państwo, że przepuklina jądra choć dokuczliwa to nie jest aż tak straszna.