Zdjęcie rodzajów posiłków zaleconych przez IZZ

Poznaj najnowsze zalecenia żywieniowe Instytutu Żywności i Żywienia

Napisano przez w Dietetyka13 lutego 2016 Brak komentarzy.

Piramida żywienia jest graficznym przedstawieniem sposobu racjonalnego odżywiania się dla osób zdrowych, które nie pragną stracić na wadze albo na niej przybrać. Jest to sposób żywienia stanowiący wzór (wytyczne), który ma być prawidłowym stylem życia, tak by móc cieszyć się długim życiem w zdrowiu.

20 stycznia 2016 r. w Warszawie odbył się I Narodowy Kongres Żywieniowy, na którym Instytut Żywności i Żywienia ogłosił zaktualizowaną piramidę żywienia, którą nazwał Nową Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.

piramida

Co się zmieniło?

Podstawa piramidy, jaką jest aktywność fizyczna pozostała na swoim miejscu. Zaleca się by trwała ona co najmniej 30 – 45 minut. Łącznie z dobrze zbilansowaną dietą, pozwala ona zapobiec m.in. rozwojowi bardzo niebezpiecznej dla naszego zdrowia nadwagi i otyłości – komentuje prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Spośród produktów spożywczych zmieniła się pozycja warzyw i owoców, z drugiego i trzeciego na pierwsze miejsce. Należy zaznaczyć, że owoce stanowią 1/4 podstawy piramidy, a warzywa 3/4, także to one powinny stanowić większość naszych posiłków.

Warzywa i owoce

Ostatnie badania wskazują ponad wszelką wątpliwość, że warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia. Dostarczają bowiem wielu bezcennych składników (mineralnych, witamin, polifenoli) i w istotny sposób zmniejszają zachorowalność oraz umieralność na choroby układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory. Warzywa i owoce spożywajmy więc jak najczęściej i w jak największej ilości. Powinny one stanowić co najmniej połowę tego, co jemy. Pamiętajmy jednak o właściwych proporcjach: 3/4 powinny stanowić warzywa, a 1/4 owoce – mówi prof. Mirosław Jarosz.

Zboża

Kolejny poziom zajmują produkty zbożowe, którymi powinny być przede wszystkim pełnoziarniste zboża, brązowy ryż oraz pełnoziarniste mąki i ich przetwory (pełnoziarnisty makaron, pieczywo pełnoziarniste), pełnoziarniste kasze (jaglana, gryczana, pęczak, perłowa i płatki owsiane).
Największa zmiana dotyczy właśnie podstawy piramidy. Wcześniej w piramidzie z 2009 podstawą były produkty zbożowe, następnie warzywa i na trzecim poziomie owoce. Teraz na pierwszym występują warzywa i owoce, a na drugim produkty zbożowe.

Nabiał

Kolejny poziom piramidy pozostał bez zmian. Są nimi nabiał, czyli mleko i jego przetwory (sery, twarożki, jogurty, kefiry, maślanki).

Nowość: przyprawy

Następny stopień uległ niewielkiej modyfikacji. Wcześniej były nim produkty o dużej zawartości białka, jakimi są mięso, ryby, jaja i warzywa strączkowe. Obecnie do tego poziomu zostały dodane przyprawy, jako sposób na zmniejszenie ilości dodawanej soli do potraw. Przyprawy również niosą ze sobą dodatkowe właściwości prozdrowotne, tj. zawartość olejków eterycznych oraz antyoksydantów. Ponadto część z nich wpływa na poprawienie trawienia i zwiększa odporność organizmu. Na tym samym poziomie znajduje się również kawa i herbata, które wcześniej nie były uwzględnione w piramidzie.

Tłuszcze

Najwyższy poziom starej piramidy zajmowały tłuszcze. Obecnie są to tłuszcze razem z orzechami. Jest to kolejna nowość, która poprzednio nie była zawarta w piramidzie.

O autorze

Celina Kinicka

Dietetyk, Specjalista medycyny naturalnej