Zdjęcie stomatologa aplikującego reendo - powtórne leczenie kanałowe

Powtórne leczenie kanałowe – reendo

Napisano przez w Stomatologia09 grudnia 2015 Brak komentarzy.

Często udając się do gabinetu dentystycznego, po wykonaniu zdjęcia rtg lekarz informuje o konieczności wykonania powtórnego leczenia kanałowego. Dlaczego tak się dzieje skoro ząb był już leczony i od dawna jest martwy? Czy na pewno trzeba go leczyć skoro nie boli i nie przeszkadza? Co zrobić jeśli mimo leczenia wykonanego w przeszłości zaczyna boleć a wokół niego pojawia się obrzęk? Na te pytania i inne pytania postaram się tutaj szczegółowo odpowiedzieć.

Po pierwsze jakie są wskazania do powtórnego leczenia kanałowego?

– widoczne na zdjęciu nieprawidłowo wypełnione kanały korzeniowe, to znaczy- niedopełnione do wierzchołka korzenia lub zbyt „cienko” opracowane ze zmianami wierzchołkowymi.

– niegojące się zmiany przy wierzchołku korzenia widoczne na zdjęciu rentgenowskim lub na tomografii, nawet jeśli ząb nie daje objawów ( nie boli).

– objawy bólowe.

– obrzęk wokół zęba, przetoka ropna nad zębem.

– zęby wypełnione materiałami starej generacji, które po pewnym czasie mogą ulegać ponownej infekcji bakteryjnej.

– zęby z nieprawidłowo wyleczonymi kanałami, na które planujemy zakładać nowe uzupełnienia protetyczne (korony, mosty, inlaye, onlaye itd.)

– nieprzeleczone kanały dodatkowe.

Czy każdy ząb z niedopełnionym kanałem trzeba leczyć?

W większości przypadków tak, ponieważ niedopełnione kanały korzeniowe stanowią idealne siedlisko dla bakterii, które rozwijając się w nich powodują infekcję kości oraz stan zapalny obciążający cały organizm. Wyjątkiem jest sytuacja w której ząb dzięki naturalnym właściwością obronnym organizmu, mimo niedopełnienia kanałów przeszedł obliterację- czyli zamknięcie (zrośnięcie) się wolnych przestrzeni w kanale, uniemożliwiając dalszą wędrówkę i rozwój bakterii. Ząb taki jest bezobjawowy, na tomografii ma widoczne „zamknięte” kanały i brak zmian przy korzeniu. Wymaga on regularnej kontroli radiologicznej.

Jak przebiega powtórne leczenia kanałowe?

Powtórne leczenie kanałowe jest zabiegiem dużo bardziej skomplikowanym dla lekarza niż leczenie pierwotne. Polega ono na otwarciu zęba, wyjęciu z kanałów starego materiału, całkowite chemo-mechaniczne ( przy użyciu specjalnych płynów oraz pilników) wyczyszczenie i ponowne opracowanie wszystkich kanałów na pełną długość oraz szczelne wypełnienie uniemożliwiające ponowną infekcję bakterii. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta ponieważ odbywa się w znieczuleniu miejscowym, może jednak trwać dłużej niż leczenie pierwotne, ze względu na konieczność wyjmowania z kanałów starego materiału. Zabieg powtórnego leczenia kanałowego powinien odbywać się pod kontrolą wzroku czyli pod mikroskopem.

Jak zaopatrzyć ząb po powtórnym leczeniu kanałowym?

Ząb po zabiegu reendo trzeba szczelnie odbudować, aby wykluczyć ponowną infekcję próchnicową oraz wzmocnić, aby nie uległ on złamaniu. Rozwiązaniem jest tutaj odbudowa protetyczna koroną, inlayem lub onlayem o czym wspólnie z pacjentem decyduje lekarz.

Czy każdy ząb da się powtórnie przeleczyć kanałowo?

Niestety, nie każdy ząb jesteśmy w stanie uratować powtórnym leczeniem kanałowym. Czasami po ponownym otwarciu zęba okazuje się, że jest on pęknięty w niekorzystnym miejscu lub, że próchnica objęła już głęboko korzeń, wtedy ponowne leczenie i szczelna odbudowa jest niemożliwa, taki ząb należy usunąć a w jego miejsce zastosować uzupełnienie implantologiczne lub protetyczne- w zależności od warunków w jamie ustnej.