Zdjęcie obrazujące problematyczne powikłania neurologopedyczne

Powikłania neurologopedyczne u pacjentów chorych neurologcznie

Napisano przez w Zdrowie06 lutego 2016 Brak komentarzy.

Afazja, dysartrie, nagłe porażenia mięśni twarzy, zaburzenia w przełykaniu pokarmów, nosowe zabarwienie głosu to tylko niektóre następstwa poważnych chorób centralnego i obwodowego układu nerwowego. Są one zwykle skutkiem udarów, miasteni, zespołu opuszkowego i rzekomoopuszkowego, stwardnienia rozsianego, zespołów tikowych, skurczy tonicznych w obrębie mięśni krtani, choroby Parkinsona.

Na co zwrócić uwagę?

Pierwsze objawy często są błahe (mrowienia kończyn, chwilowe osłabienie siły mięśni objawiające się wypadaniem przedmiotów z dłoni, opadająca powieka, zaburzenia mowy, mowa nosowa, problemy z przełykaniem, przeżuwaniem pokarmów, zaburzenia widzenia).
Nikt z nas nie powinien bagatelizować tego typu objawów nawet, gdy przejdą samoistnie. Powinniśmy natychmiast udać się do neurologa. Pierwsze symptomy zwykle zapowiadają początek rozwijającej się choroby. Im szybciej udamy się do dobrego specjalisty, tym większe prawdopodobieństwo postawienia trafnej diagnozy i wdrożenia leczenia.

Następstwa urazów głowy

Innym przypadkiem są urazy głowy, których jednym z następstw może być dane zaburzenie neurologopedyczne: porażenia nerwów czaszkowych odpowiedzialnych za funkcje warg, języka, policzków, mimikę twarzy, kłopoty z przełykaniem lub brak umiejętności przełykania, zaburzenia oddechu, fonacji i artykulacji, ślinotok, afonia – brak mowy. Wszystkie te nieprawidłowości mogą, ale nie muszą, wystąpić w przebiegu powyżej wymienionych chorób. Wymagają jednak szybkiej interwencji neurologopedy, który powoli rehabilituje i uczy pacjenta, jak sobie z nimi radzić. Bądźmy więc uważni i nie bójmy się poprosić o pomoc, gdy jest ona niezbędna.

O autorze

Dorota Zielińska

Logopeda, diagnostyk, terapeuta