powiększanie ust - udany zabieg

Powiększanie ust

Napisano przez w Medycyna estetyczna19 maja 2016 Brak komentarzy.

Powszechnie uważa się, że usta i oczy przydają twarzy charakteru, czynią ją wyrazistszą, a często też wpływają na odbiór danej osoby przez środowisko. Niestety, nie ze wszystkimi jednostkami natura obchodzi się jednakowo łaskawie.

Ponadto, szczególnie w ostatnich latach, coraz częściej wpływ na nasze postrzeganie, a tym samym i życie, mają różne mody. O ile też trudniej zmienić wygląd oczu, to na to, jak prezentują się nasze usta – możemy mieć całkowity wpływ. Zmiana twarzy z tzw. „zaciętej” na przyjazną nie jest dziś dla lekarzy medycyny estetycznej żadnym wyzwaniem. Jest to o tyle istotne, że nawet najpiękniejsze usta pod wpływem czasu ulegają zmianie. Proces starzenia, któremu wszyscy nieubłaganie podlegamy, czy podoba nam się to czy nie, sprawia, że nasze usta tracą swoją jędrność, a w raz z nią objętość oraz kształt. Nie pozostaje to bez wpływu na nasz wizerunek i odbiór społeczny.

Współczesna medycyna estetyczna potrafi zarówno poprawić naturę, jak i przeciwstawić się upływającemu czasowi. Dzięki nowoczesnym technikom możemy zarówno nieznacznie uwydatnić lub zdecydowanie powiększyć usta, wymodelować ich kształt, wykonać korektę, poprawić kontur, delikatnie wywinąć je na zewnątrz, unieść opadające kąciki, przywrócić czerwień wargową, a przy okazji jeszcze usunąć okalające usta zmarszczki, co też nie pozostaje bez wpływu na ich ostateczny wygląd.

Wiek i płeć nie gra roli

Zabiegi związane z powiększaniem, korektą czy modelowaniem ust można wykonać u każdej osoby bez względu na płeć i wiek. U kobiet młodych najczęstszym problemem, z którym na co dzień przychodzi nam się zmierzać, są usta zbyt wąskie i o słabo zarysowanych konturach lub asymetria pomiędzy dolną a górną wargą. Z tymi samymi defektami coraz częściej zgłaszają się do nas także młodzi mężczyźni. U kobiet dojrzałych wpływ na wygląd ust ma utrata sprężystości mięśni twarzy, nałóg palenia papierosów, nadmierna ekspresja mimiczna, a nawet długie przebywanie na słońcu. Nie bez znaczenia są też zmiany w układzie kostnym dziąseł. Zatem w tym przypadku zarówno powiększamy same usta, wykonujemy korektę kształtów, a także poprawiamy rozmyte z wiekiem ich kontury i unosimy opadnięte na skutek utraty sprężystości mięśni, kąciki ust. Przywracamy też czerwień wargową, odtwarzamy tzw. rynienkę, która znajduje się między górną wargą a nosem i niejako automatycznie niwelujemy, otaczające usta, zmarszczki. Dzięki naszym zabiegom nie tylko usta zyskują piękne kształty, ale też twarz nabiera sympatyczniejszego, młodzieńczego wyglądu. Bez względu na płeć i wiek zdarzają się też defekty wynikające z różnego typu urazów, a nawet wypadków samochodowych. Jeśli urazy nie są drastyczne i nie wymagają przeszczepów skóry to również w takich przypadkach pomagamy naszym pacjentom odzyskać poprzedni wygląd.

Jak pracujemy?

W naszym gabinecie, każdy pacjent jest wyjątkowy, dlatego z dużą uwagą wsłuchujemy się w problemy naszych pacjentów i życzenia, z którymi się do nas zgłaszają. Nie ma problemów błahych. Zdajemy sobie sprawę, że każda decyzja zmiany ust podjęta przez pacjenta spowodowana jest konkretną przyczyną. To, co dla jednych jest z pozoru mało istotne, dla innych może stanowić sens życia.

W tej sytuacji każdy nawet najdrobniejszy zabieg poprzedza spotkanie konsultacyjne, w trakcie którego wspólnie z pacjentką/pacjentem ustalamy zakres działań. Pod uwagę brany jest zarówno wiek, stan zdrowia, wygląd, jak i oczekiwania co do efektu końcowego. Następnie analizujemy możliwe metody odpowiednie do danych działań. W efekcie końcowym wspólnie podejmujemy decyzje. Staramy się niczego pacjentom nie narzucać, choć z uwagi na wiedzę i doświadczenie niejednokrotnie udaje nam się przekonać pacjentkę co do zakresu samego zabiegu, jak i rodzaju wypełniacza. Nie zawsze dobrym pomysłem u kobiet w wieku 60. lat jest znaczne powiększanie ust i upodabnianie ich do ust Angeliny Jolie, czy stosowanie jako wypełniacza kwasu hialuronowego u osób zmagających się z różnymi alergiami. Zależy nam na jak najlepszym samopoczuciu naszych pacjentów wynikającym z wprowadzenia subtelnych zmian, a nie na zniekształceniu twarzy przez nazbyt wydatne usta.

Nie działamy rutynowo, dlatego też dla każdego z pacjentów przygotowujemy indywidualną propozycję. Usta są bardzo wrażliwe, dlatego zabieg nie może być przeprowadzony z „marszu” i byle jak. Łatwo uczynić z ust atut, ale równie łatwo za ich sprawą oszpecić twarz i zamiast poprawić komfort życia zamienić je w pasmo udręk. Dlatego tak niezmiernie ważnym elementem jest pierwsza konsultacja, w trakcie której wspólnie z pacjentem omawiamy wszystkie szczegóły oraz możliwe konsekwencje planowanych działań. Zabiegu powiększania ust nie traktujemy w naszym gabinecie, jako „tylko usta”, ale „aż usta”. Jesteśmy pasjonatami naszej pracy i staramy się naszą pasję zamieniać na konkretne, korzystne dla pacjenta efekty.

Wszystkie zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Choć rezultaty pojawiają się natychmiast to ostateczny efekt, w zależności od wybranej metody, widoczny jest po 2 – 14 dniach, kiedy całkowicie zanikają niewielkie opuchnięcia i pojawiające się sporadycznie krwiaczki. Usta otrzymują nie tylko wymarzony kształt, ale są też lepiej nawilżone. Dzięki temu odzyskują zarówno jędrność jak i kolor. W wyniku zabiegu zanikają też zmarszczki wokół ust, co dodatkowo nadaje twarzy młodzieńczy wygląd. Zabieg w zależności od metody, trwa około 20 – 30 minut.

Korzyści z zabiegu:

– wypukłe usta,
– wymodelowany kształt,
– korekcja warg,
– korekta konturu ust,
– podniesione kąciki ust,
– likwidacja zmarszczek wokół usta,
– odzyskana czerwień wargowa,
– zwiększone nawilżenie ust,
– młodszy wygląd, sympatyczna twarz.

Różne metody prowadzą do celu

Kwas hialuronowy

Jedną z bardziej popularnych metod powiększania ust jest wstrzykiwanie pod skórę warg kwasu hialuronowego. Związek ten występuje naturalnie w organizmie człowieka i odpowiada za wiązanie cząsteczek wody w organizmie. Dzięki niemu nasza skóra jest nawilżona oraz sprężysta i jędrna. Ponieważ z wiekiem organizm produkuje go coraz mniej, skóra wiotczeje i pojawiają się zmarszczki. Współcześnie w procesach biotechnologicznych można pozyskać już kwas hialuronowy i uzupełniać jego braki w naszym organizmie. Jako że występuje on naturalnie w organizmie człowieka to jest bezpieczny i nie wywołuje reakcji alergicznych. Ma konsystencję bezbarwnego, krystalicznego żelu, który wprowadzany jest delikatnie w kontur ust oraz czerwień wargową za pomocą cienkiej igły lub kaniuli. Po wprowadzeniu substancji wargi są masowane by dokładnie rozprowadzić preparat i wymodelować odpowiedni kształt. Jest to ważne, bo zabieg ma korygować i upiększać, a nie dawać efekt sztuczności czy przerysowania. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić nieznaczna opuchlizna, która mija po 2 – 4 dniach, siniaczki ustępujące po ok. 5 – 7 dniach oraz krótkotrwała tzw. tkliwość w miejscach wstrzyknięcia kwasu. Ostateczny efekt powiększania ust widoczny jest po ok. 2 tygodniach, kiedy kwas hialuronowy „ułoży się” w tkankach. Z uwagi na powolne wchłanianiu kwasu, efekt w zależności od indywidualnych predyspozycji skóry i trybu życia utrzymuje się od 6 – 12 miesięcy. W odpowiednim momencie można zabieg powtórzyć.

Lipofilling

W naszym gabinecie stosujemy także lipofilling – nową unikatową metodę, z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej jako wypełniacza. Tłuszcz pobieramy w procesie liposukcji z części ciała pacjenta posiadającej jego nadmiar, jak np. pośladki, uda czy brzuch i precyzyjnie wstrzykujemy go cienką igiełką lub kaniulą pod skórę w kontur ust oraz czerwień wargową. Wykorzystanie w zabiegu własnej tkanki pacjenta eliminuje zagrożenie wystąpienia jakiejkolwiek alergii. Odrzucenie materiału wypełniającego jest także w tym przypadku bardzo niskie. Efekt końcowy utrzymuje się w zależności od indywidualnych predyspozycji skóry dłużej aniżeli przy kwasie hialuronowym. Choć tłuszcz powoli, acz systematycznie się wchłania to jednak po dwu, niekiedy trzykrotnym powtórzeniu zabiegu, efekt utrzymuje się przez kilka lat.

Wykorzystanie własnej tkanki tłuszczowej nadaje ustom bardziej naturalny wygląd. Stają się pięknie wymodelowane i wypełnione o widoczne zarysowanych konturach, a jednocześnie nie jest zauważalna ingerencja lekarza. Wykorzystując własną tkankę tłuszczową pacjenta w zabiegu powiększania ust staramy się jednocześnie poprawić wygląd otoczenia warg. Niwelując zmarszczki palacza, unosząc kąciki ust nadajemy twarzy nie tylko młodzieńczy wygląd, ale też czynimy ją sympatyczniejszą. Nasi pacjenci zgodnie stwierdzają, że dzięki nowym ustom otoczenie odbiera ich bardziej przyjaźnie, co też nie pozostaje bez wpływu na ich samoocenę i komfort życia.

Przeciwwskazania

Choć zabieg powiększania ust jest bezpieczny i może być wykonany u każdego, to jak w każdym takim przypadku istnieją pewne przeciwwskazania. Do bezwzględnych należą choroby nowotworowe oraz układu immunologicznego. Ograniczeniem czasowym jest ciąża i okres karmienia piersią, a także niewyleczone problemy skórne.

O autorze

Włodzimierz Rosiński

Chirurg, Lekarz medycyny estetycznej