Zdjęcie twarzy kobiety po peelingu

Peeling chemiczny

Napisano przez w Zdrowie07 maja 2015 Brak komentarzy.

Peeling chemiczny jest to zabieg polegający na kontrolowanej przez lekarza eksfoliacji naskórka przy pomocy chemicznych substancji złuszczających. W zależności od zastosowanego środka można złuszczyć skórę tylko bardzo powierzchownie, powierzchownie, umiarkowanie głęboko i głęboko. Im peeling głębiej działa, tym lepszy jest efekt końcowy, ale również dłuższy okres rekonwalescencji i znacznie większe ryzyko poważnych powikłań.

Złuszczanie chemiczne nie jest nowym pomysłem. Zabieg był znany już w Starożytnym Egipcie, gdzie do tego celu używano różnych olejów, kwasów owocowych, czy po prostu kwaśnego mleka. Peelingi stosowane dziś, jak np. TCA znamy od około 150 lat.

Ocena skóry przed zabiegiem

Obecnie na rynku dostępne są setki peelingów chemicznych. By właściwie zastosować dany peeling niezbędna jest ocena skóry wg. podziału Fitzpatrika i Glogau. Podział Fitzpatrika pozwala lekarzowi przewidzieć reakcję pacjenta na daną substancję oraz oszacować ryzyko powikłań. Klasyfikacja Glogau pozwala natomiast dobrać preparat o odpowiedniej sile działania do problemu pacjenta. Lekarz zbiera szczegółowy wywiad z pacjentem. Bardzo ważną kwestią jest izotretinoina. Doustne przyjmowanie tego leku dyskwalifikuje pacjenta na około rok od medycznego peelingu. Istotny jest również fakt nosicielstwa wirusa HSV. Jeżeli pacjent kiedykolwiek miał opryszczkę musi bezwzględnie przyjmować przez około tydzień po zabiegu doustne leki antyretrowirusowe dostępne wyłącznie na receptę. W przypadku obecności aktywnego trądziku różowatego, atopowego zapalenia skóry lub łojotokowego zapalenia skóry może nastąpić przejściowe zaostrzenie się choroby o czym pacjent powinien zostać poinformowany. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest przebyta radioterapia na obszar, który ma być poddany zabiegowi. Osoby przyjmujące leki hormonalne, w tym antykoncepcyjne bezwzględnie muszą stosować ochronę przeciwsłoneczną gdyż są znacznie bardziej narażone na pojawienie się przebarwień. Należy również uprzedzić wieloletniego palacza papierosów o tym, że efekt pozabiegowy nie będzie tak spektakularny jak u osoby niepalącej.

Czy peeling chemiczny jest bolesny?

Po przeprowadzonej analizie lekarz omawia z pacjentem korzyści i możliwy do uzyskania rezultat jak również okres rekonwalescencji i działania niepożądane.
Peeling medyczny jest zabiegiem dość bolesnym – pacjent musi sobie zdawać z tego sprawę. W trakcie eksfoliacji ból jest uśmierzany zazwyczaj zimnym powietrzem. Oprócz bólu pacjenci najczęściej zgłaszają przejściowe uczucie pieczenia, szczypania lub zaczerwienienia.Po aplikacji peelingu na skórę, powoduje on kontrolowane przez lekarza uszkodzenie naskórka i skóry właściwej. Skóra zaczyna się złuszczać a później goić.
Efekt widoczny jest w postaci wyrównanej faktury skóry, poprawy kolorytu, spłycenia zmarszczek oraz redukcji przebarwień i blizn.

Jak prawidłowo dbać o skórę przed i po zabiegu?

Należy pamiętać, że aby zmaksymalizować efekt peelingu i zminimalizować ryzyko powikłań trzeba skórę odpowiednio wcześniej przygotować do zabiegu oraz odpowiednio o nią dbać po zabiegu. Podstawową i najważniejszą rzeczą jest unikanie słońca lub ochrona przeciwsłoneczna przy użyciu wysokich filtrów 50+ przez około 2-3 miesiące przed zabiegiem. Troska o skórę po zabiegu powinna być jeszcze większa niż przed nim.
Jeżeli pacjent nie zastosuje się do tego zalecenia, po peelingu mogą się pojawić trudne do usunięcia plamy pigmentacyjne. Ochrona powinna być stosowana przez minimum miesiąc od zabiegu. Zmaksymalizować efekt resurfacingu można stosując przez około 6 tygodni przed zabiegiem retinoidy na skórę. Należy je odstawić na 2 dni przed zabiegiem. Osoby o ciemnej karnacji powinny zaprzestać stosowania retinoidów 2 tygodnie wcześniej. Po zabiegu absolutnie nie wolno zdrapywać złuszczającego się naskórka.Peeling medyczny o działaniu umiarkowanie głębokim i głębokim jest skomplikowanym, trudnym i niebezpiecznym zabiegiem w rękach niewykwalifikowanej osoby. Dbając o skórę, pierwszą barierę i ochronę naszego organizmu przed światem zewnętrznym, warto oddać się w ręce wyspecjalizowanego lekarza. Stosując się do zaleceń okołozabiegowych można uzyskać spektakularny rezultat.

O autorze