Nowoczesne leczenie zmian zwyrodnieniowych

Napisano przez w Ortopedia26 września 2017 Brak komentarzy.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych mogą dotyczyć Pacjentów w praktycznie każdym wieku. Najczęściej pojawiają się u osób pomiędzy 50. a 60. rokiem życia lub osób młodych, które wcześniej podczas np. aktywności fizycznej doznały urazu stawu kolanowego, zerwania wiązadeł, uszkodzeń łąkotek czy chrząstki stawowej.

Leczenie zmian zwyrodnieniowych jest tak naprawdę podyktowane przez „rodzaj” Pacjenta, który trafi do gabinetu lekarskiego na konsultacje – mówi lek. Michał Szyszka specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Centrum Medycznego Gamma. – Tzn. inne leczenie zaproponujemy  Pacjentom młodym oraz aktywnym fizycznie, a zupełnie inne leczenie zastosujemy u osób starszych, gdzie ich głównym celem jest pozbycie się dolegliwości bólowych – dodaje.

Dzisiaj specjaliści zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu posiadają różnoraki arsenał możliwości leczenia – od leczenia nieoperacyjnego, podawania leków, czynników wzrostu komórek macierzystych bezpośrednio do stawu kolanowego, aż po leczenie operacyjne.

Nowocześnie i sprawnie fizycznie

Z nowoczesnych metod leczenia operacyjne oszczędzające staw możemy wyróżnić tzw. preserving surgery – polegające na „remoncie” struktur stawu czyli naprawie lub przeszczepie łąkotki, rekonstrukcji wiązadła krzyżowego czy chrząstki.

Główna zaletą zastosowania tej metody leczenia dla Pacjenta jest ocalenie własnego stawu oraz brak zaburzenia zmysłu czucia głębokiego w mięśniach i ścięgnach – mówi lek. Michał Szyszka. Zawsze później w procesie leczenia pozostaje zarówno lekarzowi oraz Pacjentowi drugie wyjście w postaci zaopatrzenia ostatecznego – podkreśla lek. Michał Szyszka.

Preserving surgery dedykowane jest szczególnie osobom, które mają duże oczekiwania względem swoich kolan oraz chcą pozostać aktywni fizycznie – dla których warto za wszelką cenę zachować własny staw.

Przede wszystkim bez bólu

Spora grupa Pacjentów trafia do lekarza zbyt późno, kiedy nie mamy możliwości zastosować leczenia oszczędzającego staw, a priorytetowym zadaniem dla lekarza jest przed wszystkim pozbycie się towarzyszącego bólu w stawie kolanowym, poprawa stabilności oraz zakresu ruchu.

Ta grupa Pacjentów głównie chce pozbyć się bólu  i dla nich zalecana jest protezoplastyka – mówi lekarz Michał Szyszka z Centrum Medycznego Gamma. – Zawsze musimy na Pacjenta spojrzeć całościowo, czyli nie tylko na zdjęcie RTG, a także na oczekiwania Pacjenta względem sprawności czy na możliwości powikłań – dodaje.

A kiedy się zdecydować na protezoplastykę?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć tak naprawdę po konsultacji z lekarzem sam Pacjent – w sytuacji gdy jest gotowy psychicznie na podjęcie się leczenia operacyjnego. Lekarz powinien poinformować podczas wizyty w gabinecie o wszelkich możliwościach jakie oferuje endoprotezoplastyka stawu kolanowego, ewentualnych powikłaniach oraz regularnych kontrolach po wykonanym zabiegu operacyjnym.

Protezoplastyka to możliwość powrotu do normalnego funkcjonowaniu w życiu codziennym oraz również do sportu w wykonaniu amatorskim takim jak np. nordic walking, jazda na rowerze czy truchtanie – mówi lek. Michał Szyszka . – Ale głównie ten zabieg operacyjny ma nas uwolnić od bólu – podkreśla.

20 lat sprawności

Poza wyborem specjalisty z zakresu ortopedii oraz ośrodka w którym będzie prowadzone leczenie naszego kolana nie zapominajmy o doborze odpowiedniego implantu. Sprawdzone i dobre jakościowo implanty stawów kolanowych wytrzymują około 20 lat –  oferując odpowiedni zakres ruchu czy prawidłowy tor pracy rzepki.

Nowym narzędziem w przypadku protezoplastyki stawu kolanowego od kilku lat jest sposób operacji dostosowany za każdym razem indywidulanie dla Pacjenta.

Na podstawie rezonansu magnetycznego czy zdjęć RTG jesteśmy wstanie przygotować idealne wymiary implantu dostosowanego do danego stawu kolanowego – mówi lek. Michał Szyszka, ortopeda z Centrum Medycznego Gamma. – Ta możliwość pomaga szczególnie w leczeniu trudnych przypadków kolan, znacznie zniekształconych, mających zaburzenia osi, po złamaniach oraz infekcjach. Przede wszystkim dają możliwość chirurgowi prawidłowego osadzenia endoprotezy, a w niektórych sytuacjach w przypadku protezoplastyki stawu kolanowego bywa to niezwykle trudne – dodaje.

Powrót do zdrowia

Rehabilitację po zabiegu operacyjnym protezoplastyki stawu kolanowego rozpoczynamy z Pacjentem już pierwszego dnia – poprzez ruchy czynne i bierne stopą oraz stawem kolanowym. Można powiedzieć, że koniec zabiegu operacyjnego jest początkiem powrotu do sprawności Pacjenta. Ponadto w pierwszej dobie od operacji stawu kolanowego bezwzględnie Pacjenci muszą być spionizowani oraz nauczeni poruszać się o kulach.

W Centrum Medycznym Gamma okres hospitalizacji Pacjenta po operacji kolana wynosi około 3 dni – mówi lek. Michał Szyszka. – W tym czasie muszę być nauczeni funkcjonowania we własnym zakresie – dodaje.

Po okresie około 2 tygodni od zabiegu operacyjnego usuwane są szwy. Natomiast po 6 tygodniach jest pierwsza wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego proces leczenia, na której w większości przypadków jest zalecane odstawienie kul oraz poruszanie bez asekuracji.

Czemu nie warto czekać i bać się operacji?

Gdy dojdzie do uszkodzenia stawu kolanowego, biodrowego czy jakiegokolwiek innego stawu nie wstrzymujmy lub przeciągajmy decyzji o podejmowaniu leczenia! W takim przypadku czas działa na naszą niekorzyść i w większości sytuacji dochodzi w późniejszym okresie do pogorszenia stanu naszego zdrowia. Następstwo w postaci zmian zwyrodnieniowych, przykurczy mięśni, nasilenia dolegliwości bólowych oraz destrukcji kości prowadzi do konieczności zastosowania przez lekarza bardziej skomplikowanego procesu leczenia, a dla Pacjenta oznacza dłuższą drogę do sprawności.

Często osoby z tak zniekształconymi stawami są mniej usatysfakcjonowani z przebiegu leczenia, niż osoby u których nie dojdzie do aż tak poważnych uszkodzeń – mówi lek. Michał Szyszka. – Dlatego w przypadku jakiegokolwiek urazu lub najmniejszego bólu udajmy się jak najszybciej na kontrolę do ortopedy – podkreśla.

Nie chcę się operować…

Podczas konsultacji lekarz powinien poinformować w gabinecie Pacjenta jakie są możliwości leczenia oraz w jaki sposób można przeprowadzić zaproponowany proces leczenia. Pacjent musi być w 100% pewny, świadomy i zdecydowany na operację oraz mieć zaufanie do lekarza.

Tylko w takim układzie jest możliwość, aby Pacjent był ostatecznie zadowolony z całego procesu leczenia – podkreśla lek. Michał Szyszka.

Kontakt lekarzem

Wybór odpowiedniego procesu leczenia jest ustalany w Centrum Medycznym Gamma indywidualnie z każdym Pacjentem podczas konsultacji medycznej oraz po wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych.

Zawsze staramy się dopasować i wybrać najlepszą metodę leczenia do danej potrzeby Pacjenta – mówi lek. Michał Szyszka.  – Natomiast po zabiegu operacyjnym każdemu Pacjentowi zostaje przekazany numer telefonu lekarza prowadzącego oraz adres mailowy, tak, aby Pacjent w razie jakichkolwiek wątpliwości lub problemów  nie poczuł się pozostawiony sam sobie – dodaje.