hormonalna terapia menopauzalna w sprayu

Nowoczesna metoda hormonalnej terapii menopauzalnej w sprayu

Napisano przez w Ginekologia12 czerwca 2016 Brak komentarzy.

W ostatnich latach w Europie obserwuje się znaczący trend w preferowaniu przezskórnej terapii menopauzalnej, głównie z powodu jej korzystniejszego profilu bezpieczeństwa, przy równoważnej skuteczności, jak również minimalizowania ryzyka sercowo-naczyniowego, w porównaniu do terapii doustnej.

Lenzetto jest pierwszym na rynku światowym lekiem w postaci aerozolu przezskórnego z estradiolem, który posiada rejestrację do zastosowania w objawowym leczeniu niedoboru estrogenów u kobiet po menopauzie naturalnej lub chirurgicznej, jedynie w przypadku występowania objawów niekorzystnie wpływających na jakość życia.

Produkt stosuje się w terapii ciągłej poprzez aplikację odmierzonej dawki roztworu na suchą i nieuszkodzoną skórę wewnętrznej powierzchni przedramienia za pomocą pompki. Po upływie co najmniej 4. tygodni na podstawie oceny odpowiedzi klinicznej dawkę można zwiększyć. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3 odmierzone dawki. U kobiet z zachowaną macicą należy równolegle podawać gestagen w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia raka endometrium.

Każde opakowanie produktu zawiera jeden pojemnik z roztworem przeznaczonym na podanie 56. dawek. Produkt leczniczy należy pozostawić do wyschnięcia na 2. minuty, miejsca podania nie należy myć, nakładać balsamów przeciwsłonecznych, dotykać przez 60 minut. W razie trudności z podaniem kolejnej dawki preparatu na powierzchnię wewnętrzną tego samego przedramienia można również podać go na skórę drugiego przedramienia lub na wewnętrzną część uda. Leku nie należy podawać na skórę piersi i brzucha. Nie obserwowano obniżenia wchłaniania leku podczas kąpieli, stosowania prysznica, opalania się czy korzystania z sauny.

Działania niepożądane najczęściej występujące podczas stosowania Lenzetto to rumień w miejscu aplikacji produktu. W pierwszych miesiącach stosowania leku można obserwować również krwawienia śródcykliczne i plamienia, tkliwość piersi czy ból głowy. Przeciwskazania do stosowania aerozolu przezskórnego z estradiolem to nadwrażliwość na działanie leku, rak piersi, rak endometrium, niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych, rozrost endometrium, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, zaburzenia krzepnięcia, czynna choroba wątroby, rak wątroby i porfiria. Leczenie należy przerwać w razie wystąpienia ciąży, znaczącego wzrostu ciśnienia tętniczego, silnego bólu głowy o charakterze migrenowym, żółtaczki lub pogorszenia się wykładników czynności wątroby.

Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy na temat zastosowania leku Lenzetto do hormonalnej terapii transdermalnej. Reprint portalu e-medycyna.pl. 2016.