Niebezpieczna otyłość brzuszna

Ekspert Agata Muranowicz • 20 grudnia 2015 • Komentarze:

Nadwaga i otyłość stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, coraz więcej osób zmaga się z jej konsekwencjami. Przyczyną jej występowania jest nieadekwatna ilość i jakość spożywanej żywności – dostarczanie zbyt dużych ilości cukrów prostych i tłuszczów oraz niska aktywność fizyczna. Zjawisko to jest wynikiem dodatniego bilansu energetycznego, który pojawia się gdy ilość przyjmowanych kalorii z pożywieniem jest wyższa niż ilość energi wydatkowanej. W wyniku czego nadmiar przyjętych kalorii odkładany jest w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej.

Czy mam nadwagę, otyłość?

Współczynnik masy ciała – BMI, określa czy masa ciała jest odpowiadnia do wzrostu. Aby go obliczyć należy masę ciała (kg) podzielić przez kwadrat wzrostu (m2).

Jak interpretować wynik?

18-24,9 – masa ciała prawidłowa
25- 29,9 – nadwaga
powyżej 30 – otyłość

Uwaga: Wskaźnik BMI może nie być wiarygodny w przypadku kobiet ciężarnych i sportowców.

Otyłość brzuszna (andoridalna), zwana również typem jabłko jest szczególnie groźna. Odkładająca się tkana tłuszczowa w jamie brzusznej sprzyja powstawaniu poważnych zaburzeń metabolicznych. Przyczynia się do rozwoju choroby wieńcowej serca, cukrzycy typu 2 czy nadciśnienia tętniczego. Stwarza ryzyko wysąpienia udaru mózgu czy zawału serca.

Jak okreslić typ otyłości?

Używając centymetra krawieckiego można w prosty sposób określic typ otyłości. Pomiaru należy dokonać centymetrem na wysokości pępka (tj. w połowie odległości między końcem żeber a kością biodrową).

Wynik:
Na otyłość brzuszną u kobiet wskazuje wynik od 88 cm, natomiast u mężczyzn od 94 cm.

Innym sposobem rekomendowanym przez WHO – Światową Organizację Zdrowia jest wyliczenie wskaźnika WHR. Aby go określić należy oprócz obwodu talii, zmierzyć również obwód bioder, pomiaru należy dokonać w największej wypukłości. Wskaźnik ten służy do określenia typu sylwetki.

Wynik:
Z otyłość brzuszną (typu jabłko) mamy do czynienia, gdy WHR jest większy lub równy 0,8 u kobiet lub 1,0 u mężczyzn.
Otyłość pośladkowo-udową (typu gruszka) mamy do czynienia gdy WHR jest niższy niż 0,8 u kobiet lub 1,0 u mężczyzn.

The post Niebezpieczna otyłość brzuszna appeared first on Blog dla pacjentów.

Komentarze: (0)