Zdjęcie słodkości zapobiegających rezygnacji ze słodyczy

Nie rezygnuj ze słodyczy

Napisano przez w Dietetyka11 października 2015 Brak komentarzy.

Chęć na słodycze. To jeden z problemów, które zgłaszają osoby, które marzą o tym, żeby schudnąć. Poniżej kilka uwag, które warto wziąć pod uwagę, gdy naprawdę chcesz ważyć mniej i wyglądać lepiej.

1. Przede wszystkim jedz regularnie. Jak jesz regularnie to utrzymujesz balans w organizmie, a ten sprzyja utrzymywaniu uwagi z daleka od słodyczy. Skąd ten balans? A na przykład z hormonów, które w Twoim organizmie pełnią ważną rolę. Pomóż im – one pomogą Tobie.

2. Nie rezygnuj ze słodyczy. Tak, tak – jedz słodycze, ale w wersji, która będzie Cię wspierać w odchudzaniu. Czekolada, ciasto, lody – to nie są najlepsze pomysły, gdy marzysz o boskiej figurze. A co powiesz na sałatkę owocową? W niejedzeniu słodyczy jest pewna pułapka. Bardzo związana z zarządzaniem Twoim mózgiem.
To właśnie on sprawia, że nie możesz przestać myśleć o szarlotce z bitą śmietaną czy słodkim napoju kawowym. Jak przestać za nimi tęsknić? Zaplanować ich spożywanie. Ulubione ciasto smakuje dokładnie tak samo jeden raz w tygodniu co 5 razy. Pomyśl o tym.

3. Minimalizuj ilość cukru – w słodyczach najlepsze jest to, że jest w nich cukier. Sprawdź, jak bardzo jesteś w stanie zmniejszyć ilość cukru, aby cieszyć się ich smakiem. Poszukaj przepisów na odchudzające ciasta, możesz zastąpić cukier xylitolem, miodem, melasą trzcinową. Uzyskasz inną „słodkość”, ale dalej będzie to słodycz. Uwaga! Minęła moda na słodziki. Robią więcej szkody niż pożytku, więc wyrzucaj, rezygnuj itd.

4. Eksperymentuj. Tradycyjne ciasta są pysze, ale nowe ciasta także. Z moich najciekawszych odkryć: owoce pod kruszonką (ale kruszonka to domowe crunchy) wg Nigelli Lowson; sernik bez pieczenia (wg blogu „Dietetyczne Fanaberie”), gruszki pieczone z bitą śmietaną. Wtedy z tych słodyczy otrzymujemy przyjemny, odżywczy posiłek (podwieczorek?) i nie mamy potrzeby już podjadać.

5. Zamień słodycze na owoce – oczywiście nie zawsze będzie to proste, ale cukier z owoców jest lepszy dla organizmu. Upiecz je, ugotuj, dodaj żelatynę, utop w galaretce albo posyp cynamonem itd. Szukaj inspiracji.

6. Celebruj jedzenie słodyczy – znajdź na to sposób: jedz słodycze raz na tydzień, jedz tylko wyjątkowe słodycze – mnie pomagało domowe fondue z owocami, bo trzeba je przygotować, poczekać, a potem zjada się je małymi porcjami.

O autorze

Monika Kurdej

Dietetyk, psycholog, specjalista medycyny naturalnej