Zdjęcie uśmiechniętej dziewczynki u stomatologa

Co musisz wiedzieć o próchnicy butelkowej u dzieci?

Napisano przez w Stomatologia dziecięca05 lipca 2017 Brak komentarzy.

Bardzo często do dentysty zgłaszają się rodzice z problemem ciemnych plamek na niedawno wyrzniętych ząbkach mlecznych dzieci. Te widoczne wizualnie zmiany są najczęściej objawem choroby próchnicowej nazywanej butelkową (nursing-bottle-syndrom). Rozpoczynają się niewinnie od punktowych kredowobiałych plam, które nie leczone zamieniają się w ciemne plamy a nawet w ubytki szkliwa.

Próchnica butelkowa często niezauważalnie pojawia się na powierzchniach podniebiennych ząbków mlecznych szczęki. Ze względu na to, że generalnie próchnica to choroba zakaźna, z czasem może też przenieść się na ząbki żuchwy.

Jaka jest przyczyna próchnicy butelkowej?

W nocy organizm produkuje mniej śliny, ponieważ przechodzi w stan spoczynku. Zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy ślina pomaga w usuwaniu bakterii z jamy ustnej. Karmienie w nocy dziecka butelką ze słodkimi napojami czy przedłużone (powyżej roku) karmienie piersią w celu uspokojenia dziecka w nocy, powodują, że w jamie ustnej narastają bakterie. Nie są jednak całkowicie usuwane ze względu na mniejszą produkcję śliny. W ten sposób na ząbkach gromadzą się bakterie, które powodują próchnicę.

Jak możesz zapobiec próchnicy butelkowej?

Jest kilka zaleceń do których należy się stosować, aby zapobiec powstawaniu próchnicy butelkowej w jamie ustnej dziecka:

  • unikaj oblizywania smoczka lub łyżeczki, z której korzysta dziecko i nie korzystaj z tego samego kubeczka. Dzięki temu unikniesz przenoszenia przez ślinę bakterii,
  • myj dziąsła i ząbki dziecka po każdym posiłku, a szczególnie przed zaśnięciem,
  • unikaj zasypiania dziecka z butelką,
  • nie dosładzaj napojów i pamiętaj, że miód to też cukier,
  • podawaj niegazowaną wodę do picia,
  • naucz dziecko jedzenia łyżeczką i picia z kubeczków bez dzióbka,
  • nie zapominaj o wizytach kontrolnych u dentysty. Są niezbędne do zachowania zdrowia jamy ustnej dziecka.

Wizyty dziecka u dentysty

Szczególnie ważne w przypadku zapobiegania próchnicy u dzieci są wizyty adaptacyjne i kontrolne u dentysty. Już od najmłodszych lat należy przyzwyczajać dziecko do stomatologa. Pomocne są na pewno, tzw. wizyty adaptacyjne, podczas których nie następuje żadne leczenie. Dziecko zapoznaje się z lekarzem, gabinetem i narzędziami, a cały przebieg wizyty adaptacyjnej ma charakter zabawy. Dzięki takim wizytom, stopniowo jest przełamywana bariera dziecka w otwieraniu buzi i współpracy z dentystą.

Jeśli chodzi o wizyty kontrolne to są one równie ważne. Niejednokrotnie pozwalają na uniknięcie dłuższego leczenia stomatologicznego. Przychodzenie z dzieckiem do dentysty tylko w przypadku kiedy boli je ząb, powoduje powstawanie traumatycznych przeżyć, które mogą powodować dentofobię. Ta z kolei znacznie utrudni codzienne funkcjonowanie dziecka i podjęcie leczenia stomatologicznego.

Podczas wizyty kontrolnej dentysta weryfikuje stan uzębienia dziecka i może przeleczyć ząb zarażony próchnicą w chwili kiedy nie jest ona aż tak duża. Wizyty kontrolne należy odbywać co 4-6 miesięcy i są one niezbędne do zachowania zdrowia jamy ustnej.