Mrożenie migdałków zamiast leczenia operacyjnego?

Ekspert Stanisław Nitek • 5 listopada 2014 • Komentarze:

Od ponad 4 lat stosuję z powodzeniem nowatorską metodę leczenia nawracających angin ropnych i/lub ropni okołomigdałkowych, gdy leczenie antybiotykami jest mało skuteczne, a zalecaną metodą leczenia jest operacyjne usunięcie migdałków dla uniknięcia powikłań miejscowychlub ogólnych takich jak zapalenie stawów (rzs), nabyte wady serca (zapalenie wsierdzia) lub niewydolność nerek z powodu kłębuszkowego zapalenia nerek.

Metoda kriostymulacji migdałków podniebiennych polega na ich ekspozycji na niską ujemną temperaturę przy użyciu sondy kontaktowej i aparatu Cryo-Electric II firmy Metrum Cryoflex (gdzie nośnikiem niskiej temperatury jest podtlenek azotu- znany pod nazwą gazu rozweselającego). Zabieg jest zazwyczaj kilkakrotnie powtarzany w odstępach 2-3 dniowych i trwa po 20-30s dla każdego migdałka. W trakcie kuracji kriostymulacji pacjent odczuwa niewielkie dolegliwości bólowe gardła oraz mogą pojawić się na powierzchni migdałków niewielkie białe naloty włóknika. Sporadycznie występuje w trakcie kuracji infekcja - wówczas z reguły stosuję antybiotykoterapię ogólną i przerywam zabiegi kriostymulacji, które kontynuuję po zakończeniu antybiotykoterapii i objawów infekcji.

Metodę tę zapoczątkował dr Siergiej Dorochov praktykujący obecnie w Niemczech. Dzięki wymianie naukowej we współpracy z firmą Metrum Cryoflex metodę tę przedstawiłem w Szpitalu Dziecięcym w Wilnie na Litwie i od kilku lat stosowana jest również tam z powodzeniem –napisano nawet na ten temat pracę w języku litewskim.

Taki sposób leczenia stanowi alternatywę - zamiast zalecanego w takich przypadkach leczenia operacyjnego - tonsilektomii; W prawie 100% przypadków (ponad 70 pacjentów leczonych tą metodą) uzyskałem pełne wyleczenie – całkowite ustąpienie występowania angin lub sporadyczne występowanie anginy raz w roku lub rzadziej (tylko w kilku przypadkach konieczne było jednak leczenie operacyjne – w jednym przypadku przetrwały ropień wewnątrzmigdałkowy, u dwóch osób wystąpienie anginy ropnej o ciężkim przebiegu);

Kriostymulację wykonuję w ramach programu badawczego we współpracy z Instytutem Reumatologii w Warszawie (zgoda Komisji Bioetycznej)- uzyskałem również obok zdecydowanej poprawy klinicznej pozytywne wyniki w badaniach dodatkowych - poprawa parametrów układu odpornościowego (poziom Interleukiny 6); mam nadzieję że w przyszłości ta metoda ma szanse na upowszechnienie i pozwoli znakomitej większości chorych na nawracające anginy ropne uniknąć bolesnego leczenia operacyjnego.

Ekspert

Stanisław Nitek laryngolog, laryngolog dziecięcy dr n. med.

Umów wizytę Zobacz profil

Komentarze: (0)

Ekspert

Stanisław Nitek

laryngolog, laryngolog dziecięcy dr n. med.

Umów wizytę