Co może boleć w kolanie i dlaczego?

Ekspert Paweł Ambroziak • 10 października 2017 • Komentarze:

Kolano to największy staw człowieka, jest ruchomym połączeniem kości udowej, piszczelowej oraz rzepki.  Nie jest tylko prostym zawiasem ruszającym się do przodu i do tyłu. To skomplikowana konstrukcja umożliwiająca ruchy we wszystkich płaszczyznach – ograniczone przez odpowiednie więzadła.

Obciążenia przenoszone przez ten staw są ogromne nie tylko w czasie sportu lub innych większych aktywności, ale również przy najprostszych czynnościach dnia codziennego, takich jak wstawanie z fotela lub chodzenie po schodach.

Pojawienie się dolegliwości okolicy kolana może wynikać z urazu, do którego może dojść w czasie sportu lub innych aktywności życia codziennego. Bóle tej okolicy mogą pojawiać się jednak także w wyniku systematycznego sumowania się drobnych obciążeń i obrażeń prowadzących do powolnego rozwoju uszkodzeń, a następnie zmian zwyrodnieniowych. Mogą także wystąpić bez jakiegokolwiek uszkodzenia – tylko z powodu nieprawidłowych obciążeń stawu.

Uraz kolana dotyczy najczęściej osób aktywnych, bez względu na wiek. Zazwyczaj Pacjent wie jak i kiedy doszło do zdarzenia – mówi dr n. med. Paweł Ambroziak z Centrum Medycznego Gamma. –  Towarzyszy temu ból, problemy ruszaniem lub obciążaniem kończyny oraz obrzęk – dodaje.

W wyniku urazu bezpośredniego lub skrętnego może dojść do uszkodzenia łąkotek, więzadła krzyżowego przedniego lub innych więzadeł, chrząstki lub innych tkanek tworzących staw.

Każde tego typu zdarzenie wymaga badania lekarskiego, odpowiedniej diagnostyki i leczenia – mówi dr n. med. Paweł Ambroziak, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz specjalista medycyny sportowej z Centrum Medycznego Gamma. –  Każde przeoczone lub zaniedbane, niewyleczone kontuzje prowadzą do rozwoju dalszych uszkodzeń w stawie w późniejszym czasie – np. uszkodzeń łąkotek w wyniku przewlekłej niestabilności lub uszkodzeń chrząstki, które są w późniejszym okresie dużo trudniejsze do leczenia – dodaje dr n. med. Paweł Ambroziak.

Przeciążenie kolana.

W wyniku narzucenia na kolano obciążeń zbyt dużych, niż te do których jesteśmy przystosowani – może dojść do pojawienia się bólu nawet bez ewidentnego uszkodzenia tkanek stawu. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi pojawianiu się dolegliwości w tym mechanizmie jest m.in. zbyt duża masa ciała lub nieprawidłowości w budowie anatomicznej kończyny np. nieprawidłowa oś kończyny lub niewłaściwa budowa anatomiczna samego kolana.

Ból może dotyczyć różnych miejsc i obszarów stawu oraz jego okolicy, w zależności od tego, których tkanek dotyczy przeciążenie – mówi dr n. med. Paweł Ambroziak.

Przykładami dolegliwości, które pojawiają się m.in. z tego powodu są bóle w przednim przedziale stawu. Bóle mogą pojawić się także w okolicy bocznej (przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego – kolano biegacza). Mogą wiązać się również z przeciążeniem więzadła rzepki (kolano skoczka). Dolegliwości okolicy przyśrodkowej stawu związane z przeciążeniem ścięgien zginaczy kolana nazywamy z kolei „zapaleniem gęsiej stopki” (kolano kinomana)

Bóle przedniej części kolana.

Dolegliwości okolicy przedniej kolana są jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się Pacjentów do lekarza. Mogą być spowodowane wieloma czynnikami, dlatego zawsze wymagają precyzyjnej oceny lekarskiej oraz ewentualnej dalszej diagnostyki w celu precyzyjnego zdefiniowania powodu bólu.

Częstym powodem dolegliwości może być nieprawidłowa budowa anatomiczna kolana (tak zwana dysplazja stawu rzepkowo-udowego), następstwa wcześniejszych urazów jak np. zwichnięcie rzepki.

Ból może także pojawiać się w wyniku nieprawidłowych obciążeń kolana z powodu braku odpowiedniej aktywności fizycznej i nieodpowiedniego trybu życia, w tym mechanizmie braku przygotowania stawu do obciążeń – mówi dr n. med. Paweł Ambroziak.

Bóle kolana u dzieci.

Odrębnym zagadnieniem są bóle okolicy kolana u dzieci. Urazy u dzieci aktywnych są dużym problemem i w żadnym wypadku nie należy ich lekceważyć – wymagają szybkiego postawienia diagnozy oraz podjęcia skutecznego leczenia.

Diagnostyka dolegliwości niezwiązanych z urazem jest trudniejszym zagadnieniem. Często powody mogą być zbliżone do tych, które stwierdzamy u dorosłych: przeciążenie lub zbyt szybkie narzucenie dużych obciążeń.

Jest też grupa schorzeń charakterystycznych dla wieku dziecięcego. Taki przykładem może być choroba Osgood-Schlattera, – jałowa martwica chrzęstno-kostna (łąkotka tarczowata). Spotkać się także można z określeniem tak zwanych bólów wzrostowych.

Problem ten wynika najczęściej z szybkiego tempa wzrostu kości w wieku dziecięcym i okresie pokwitania. Szybkie wydłużanie kości prowadzi do zmian w geometrii i sposobie obciążania stawów oraz tkanek okołostawowych – mówi dr n. med. Paweł Ambroziak – Dodatkowo mięśnie często „nie nadążają” za tempem wzrostu kości, przez co pogarsza się kontrola nad kończyną –dodaje.

Problem ten jednak wymaga zawsze wyjaśnienia i oceny po wykonaniu odpowiedniej diagnostyki, aby nie przeoczyć chorób, które mogą wymagać pilnego leczenia.

Rola diagnostyki – kiedy warto zrobić dane badanie i dlaczego.

RTG – Pierwszym, podstawowym badaniem w diagnostyce kolana są zdjęcia Rentgenowskie wykonane w odpowiednich projekcjach w obciążeniu (stojąc) (AP, BOK, Merchant). Na podstawie obrazów RTG specjalista jest wstanie ocenić budowę i geometrię kolana, ustawienie elementów stawu względem siebie i uzyskać jeszcze wiele innych użytecznych informacji.

Badanie RTG nie powinno być nigdy pomijane, przed postawieniem jakiejkolwiek diagnozy – podkreśla dr n. med. Paweł Ambroziak, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz specjalista medycyny sportowej z Centrum Medycznego Gamma.

USG – badanie USG kolana jest doskonałym narzędziem do oceny stawu. W rękach doświadczonego lekarza badanie to umożliwia uzyskanie wielu wartościowych informacji, ale ma określone ograniczenia.

Niektóre obszary stawu mogą być w tym badaniu trudno dostępne lub niewidoczne. Do uzyskania kompletu informacji potrzebny jest też pełny zakres ruchu kolana – co w sytuacjach po urazie, gdy kolano boli, nie zawsze jest możliwe – mówi dr n. med. Paweł Ambroziak, ortopeda Centrum Medyczne Gamma. – Dlatego przed wykonaniem takiego badania specjalista oceni, czy jest w stanie przy jego pomocy uzyskać odpowiedź na postawione pytania – dodaje.

MRI – jest bardzo precyzyjnym badaniem zapewniającym możliwość dokładnej oceny tkanek stawu. Jednak nie każdemu Pacjentowi takie badanie jest potrzebne. Warto by decyzję o dalszych potrzebnych badaniach podjął specjalista po konsultacji medycznej z Pacjentem i ocenie problemu.

Tomografia komputerowa  (CT) – jest badaniem bardzo często wykorzystywanym w diagnostyce ortopedycznej, szczególne w precyzyjnej ocenie kości np. po złamaniu. Nigdy jednak nie powinno zastępować klasycznego badania RTG. Jest badaniem wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie, dlatego decyzja o jego wykonaniu powinna być podjęta przez specjalistę po ocenie pacjenta.

The post Co może boleć w kolanie i dlaczego? appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Paweł Ambroziak ortopeda, chirurg, lekarz sportowy dr n. med.

Umów wizytę Zobacz profil

Komentarze: (0)

Ekspert

Paweł Ambroziak

ortopeda, chirurg, lekarz sportowy dr n. med.

Umów wizytę