Zdjęcie kobiety doświadczającej menopauzy na telefonie

Menopauza – czy jest się czego obawiać?

Napisano przez w Seksuologia21 stycznia 2015 Brak komentarzy.

Sam termin menopauza-klimakterium – przekwitanie może przerazić. Coś w życiu się kończy. Kończy się cykl owulacyjny, miesiączki staja się nieregularne, a następnie ustają.W związku z tym nie ma produkcji naturalnych hormonów płciowych odpowiedzialnych za naszą kobiecość, jakość skóry, koncentrację. Dopadają nas zmiany nastroju , obniża się metabolizm czyli nie można zrzucić wagi. Pacjentki odczuwają również spadek libido.

I jak tu żyć?

Paradoksalnie można i to całkiem nieźle. Tylko trzeba zmienić punkt widzenia i włożyć trochę pracy.

Co trzeba zrobić?

Wizyta u ginekologa przede wszystkim – badanie cytologii i USG, badanie piersi.

Następnie w zależności od nasilenia objawów można przyjmować hormonalna terapię zastępcza, która zniweluje objawy menopauzy. Przed przystąpieniem do stosowania leków hormonalnych koniecznie trzeba wykluczyć przeciwwskazania.

Dobrze byłoby popracować nad zmianą trybu życia na najbardziej „sportowy” Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne przyspieszają metabolizm, poprawiają sylwetkę. Dla kobiet , które nie mogą przyjmować leków hormonalnych dedykowane są naturalne zestawy ziół i leki homeopatyczne.

Kluczowa jest zmiana podejścia

I co najważniejsze- dobrze byłoby zmienić podejście- menopauza nie jako koniec ale początek nowego życia- kobiety już spełnionej zawodowo, dojrzałej: dzieci opuściły gniazdo, można poświęcić czas na realizacje marzeń – rozwijać zainteresowania, podróżować. Brak miesiączki pozwala cieszyć się życiem, brak owulacji pozwala cieszyć się seksem bez ograniczeń. Medycyna estetyczna pomaga zachować młody wygląd.

 Nie trzeba się bać. Trzeba tylko zmienić nastawienie.

O autorze