Zdjęcie problematycznego rozrostu gruczołu krokowego

Łagodny rozrost gruczołu krokowego – co to za choroba?

Napisano przez w Chirurgia01 października 2015 Brak komentarzy.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (benign prostatic hyperplasia – BPH), jedna z najczęstszych chorób pojawiających się z wiekiem u mężczyzn, może się wiązać z dokuczliwymi objawami ze strony dolnych dróg moczowych (lower urinary tract symptoms – LUTS), które pogarszają jakość życia wskutek zaburzania zarówno normalnej dziennej aktywności, jak i snu.

Częstość występowania histopatologicznych cech BPH zależy od wieku – zwiększa się zwykle po 40. roku życia. W 60. roku życia częstość występowania BPH przekracza zwykle 50%, a w 85. roku życia osiąga 90%.

Metody termiczne leczenia BPH polegają na wykorzystaniu wysokiej temperatury do wywołania koagulacyjnej martwicy tkanki stercza; próbuje się w ten sposób uzyskać wyniki podobne do wyników stosowania TURP przy mniejszych kosztach i odsetkach powikłań. Początkowo – w celu podgrzania tkanki stercza – wykorzystywano mikrofale (termoterapia do 45 stopni Celsjusza), obecnie – w tym samym celu – stosuje się nowoczesne urządzenia emitujące bipolarne fale o częstotliwości radiowej (hipertermia ponad 45 stopni Celsujsza) z temperaturą terapeutyczną 55 stopni.

Przezcewkowa hipertermia TURF

Pod względem łagodzenia objawów u typowego chorego z BPH, TURF okazuje się skuteczniejsza niż leczenie farmakologiczne i zbliżona TURP. Jest to metoda rekomendowana przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Do powikłań należą objawy podrażnienia oraz przejściowe zatrzymanie moczu. Do ogrzewania tkanki stercza metodą TURF wykorzystuje się fale radiowe (490 kHz). Są one emitowane przez bipolarną antenę umieszczoną w obrębie cewnika. Standardowo zabieg trwa 60 minut przy temperaturze rzędu 55 stopni Celsjusza. Do takiego zabiegu najlepiej kwalifikują się mężczyźni z objawami przeszkody podpęcherzowej w przebiegu BPH, ze sterczem o objętości do 65 cm3.

O autorze