Zdjęcie przedstawia aplikacją zastrzyków do kolana

Kwasy hyaluronowe – zastrzyki do kolana

Napisano przez w Chirurgia17 lutego 2016 Brak komentarzy.

Pytania pacjentów o zastrzyki do kolana.

Lekarz zalecił mi zastrzyki do kolana z kwasu hyaluronowego. Czy to może pomóc na mój ból w kolanie?

Dr Wziętek: Kwas hyaluronowy naturalnie występuje w stawach i jest stosowany jako uzupełnienie mazi stawowej, powoduje poprawienie śliskości chrząstki i jej odżywienia. Dzięki temu ruch w stawie jest lepszy i zmniejsza się ból wywołany przez ścieranie się uszkodzonej powierzchni chrząstki. W większości przypadków uszkodzeń chrząstki; w przypadkach zwyrodnieniowych i pourazowych można stosować iniekcje dostawowe z kwasu hialuronowego jako uzupełnienie mazi stawowej.

Czy taki zastrzyk jest bolesny?

Dr Wziętek: Ważne, aby preparat był podany precyzyjnie do jamy stawowej. Tak podana iniekcja poza krótkim bólem związanym z wbiciem igły jest niebolesna, ponieważ zawartość strzykawki dostaje się do wolnej przestrzeni stawu.

Jest wiele różnych takich preparatów. Który jest najlepszy?

Dr Wziętek: Najlepszy efekt moim zdaniem obserwuje się po 5. iniekcjach w tygodniowych odstępach. W tym czasie dobrze jest zastosować rehabilitację np. ćwiczenia na rowerze stacjonarnym z małym oporem. Nie zawsze mamy jednak tyle czasu, a wtedy preparat typu one-shot jest również przydatny.

Jak jest wytwarzany ten kwas hyaluronowy?

Dr Wziętek: Jeden z preparatów jest naturalny i uzyskuje się go przez ekstrahowanie z kogucich grzebieni. Pozostałe wytwarza się w wyniku procesu fermentacji przy pomocy metod inżynierii genetycznej.

Czym jeszcze różnią się poszczególne preparaty?

Dr Wziętek: Przede wszystkim stężeniem. Dostępne są preparaty 1%, 2 % i 2,2 %. Dzięki zwiększeniu stężenia dostarczymy większą ilość substancji czynnej do stawu. Niektóre preparaty mają budowę usieciowaną, dzięki czemu cząsteczki kwasu hyaluronowego są trwalsze i efekt leczniczy utrzymuje się dłużej.

Dowiedziałam się, że leki te są bardzo drogie, nawet 1000 zł za kurację i nie ma na nie refundacji NFZ. Czy to musi tyle kosztować?

Dr Wziętek: Podanie kwasu hyaluronowego w postaci iniekcji dostawowej jest zabiegiem wymagającym: po pierwsze warunków gabinetu zabiegowego, ponadto ważne jest doświadczenie lekarza, gdyż preparat powinien być podany do jamy stawu. Nie jest to zwykły zastrzyk do pośladka. Iniekcje do niektórych stawów np. biodrowego wymagają kontroli USG co dodatkowo podnosi koszt procedury. Osobną sprawą jest koszt samego preparatu.

Właśnie! Czy warto płacić więcej za tzw. górną półkę?

Dr Wziętek: W pewnych przypadkach zalecam tańsze preparaty. Szczególnie, gdy pacjent jest młody, a uszkodzenia niezbyt rozległe. W zaawansowanych zwyrodnieniach lepiej poddać się operacji endoprotezoplastyki, jednak gdy jest to niemożliwe, a chcemy pacjentowi ulżyć w bólu, stosuje się właśnie preparaty 5 razy bardziej zagęszczone, a przez to droższe.

Czy to jest szkodliwe dla osób schorowanych?

Dr Wziętek: Dobrze podany kwas nie ma działań ubocznych, gdyż nie wchłania się on ze stawu do krwi. Pozostaje w miejscu podania, czyli w stawie, aż się zużyje. Nie ma ujemnych działań sterydów podawanych w tzw. blokadach. Czasem przez jedną dobę pacjent odczuwa lekki ból.

O autorze