Zdjęcie tłustego człowieka (potem krolipoliza)

Kriolipoliza – przełom w walce z tkanką tłuszczową

Napisano przez w Medycyna estetyczna07 listopada 2014 Brak komentarzy.

Tkanka tłuszczowa to swoisty magazyn energii naszego organizmu. W wyniku zaburzeń homeostazy przemian energetycznych do której dochodzi podczas nadmiernego spożycia pokarmów w stosunku do zapotrzebowania organizmu następuje odkładanie się tkanki tłuszczowej co prowadzi nieuchronnie do rozwoju otyłości.

Jest to choroba przewlekła, niestety wiążąca się z powstawaniem wielu schorzeń takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, choroba zwyrodnieniowa stawów, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa i wielu innych.

Kriolipoliza jest bezbolesna i nieinwazyjna

Zmiana stylu życia, regularne spożywanie lekkostrawnych posiłków, wypijanie odpowiednio dużej ilości wody oraz systematyczne ćwiczenia fizyczne gwarantują utrzymanie prawidłowej masy ciała. Współczesna medycyna jest w stanie wspomóc osoby z nadwagą w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Najbardziej spektakularne efekty osiągane są dzięki zabiegowi liposukcji (odsysanie tkanki tłuszczowej) jednak jest to zabieg inwazyjny, wymagający znieczulenia, obarczony długim okresem rekonwalescencji oraz wiążący się ze znacznym wydatkiem. Alternatywą dla tej procedury stała się stosunkowo niedawno odkryta kriolipoliza.

Jest to metoda, wynaleziona w 2008 roku przez dwóch amerykańskich dermatologów dr Dietera Mansteina i dr Roxa Andersona ze Szpitala w Massachusetts. Naukowcy ci udowodnili, iż komórki tłuszczowe zlokalizowane tuż pod skórą są bardziej wrażliwe na działanie niskiej temperatury niż towarzyszące im pozostałe tkanki. Zjawisko eliminacji komórek tłuszczowych w temperaturze od 0 do 3 stopni C stało się przełomowe. Pozwoliło stworzyć urządzenie, które nieinwazyjnie, bezboleśnie, w bezpieczny sposób, nie wykluczając pacjenta z życia codziennego redukują nadmiar lokalnej tkanki tłuszczowej.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg przeprowadzany powinien być w odpowiednio wyposażonym gabinecie, poprzedzony konsultacją lekarską. Polega on na przyłożeniu specjalnych głowic ( różnych rozmiarów ) które zasysają fałd tłuszczu – powodując oprócz chłodzenia niedotlenienie tkanek – przyspieszając tym samym apoptozę ( śmierć komórek tłuszczowych ). Część aparatów wyposażona jest dodatkowo w elektrostymulację, która wzmacnia efekt zabiegu , poprawia jakość skóry. Zabieg trwa około 40-50 min, pacjent zaraz po nim może wrócić do swojej normalnej aktywności. Lipidy powstałe z rozpadających się komórek tłuszczowych są transportowane przez układ limfatyczny, krwionośny i metabolizowane przez wątrobę.

Na rezultaty należy poczekać kilka tygodni, jednorazowa procedura pozwala na eliminację około 25% tkanki tłuszczowej w obszarze poddanym chłodzeniu. W tym samym miejscu procedurę powtarzamy co 6 tygodni, natomiast różne obszary możemy poddawać kriolipolizie co klika dni.

Pacjentowi w czasie odchudzania należy uświadomić znaczenie racjonalnej diety, ćwiczeń fizycznych, zdrowego trybu życia. Ta metoda nie jest sposobem leczenia otyłości natomiast wspomaganie procesu redukcji miejscowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej może być istotnym elementem motywacyjnym.

O autorze

Monika Kusowska

Lekarz medycyny estetycznej